Ja det är som du säger, många flighter finns endast business tillgängligt. Business är cirka halva priset, så ett alternativ är ju att boka Business RTW och uppgradera med cash på de segment F lockar väldigt mycket. Speciellet FRA-SIN och SIN-AKL.Star Alliance RTW first er ikke værdt pengene. Prisen er ca dobbel fra business, og når du legger opp ruten på Star A sin booking side, ender du ofte opp med de fleste flighter på business og lavere der det ikke er noe annet.
Prøvde selv å legge opp en tur til sommeren på first, men ble plassert på business selv om de hadde first.
Personlig har jeg høy status Solitaire i Singapore A, så det ordner seg ofte med en telefon. Uansett så er det ikke slik det skal være når du betaler nesten dobbel pris på et produkt som burde være det beste.
En gang til RTW first er ikke værdt pengene. I såfall må du finplanlegge reieruten litt uavhengig av destinasjoner.
Lufthansa har väl inte First Class på Frankfurt-Bangkok så det är nog inte så konstigt att du inte hittar det.
Doh! Har läst otaliga recensioner på Lufthansa F FRA-BKK så antog helt enkelt att det fanns kvar. Såg nu att om jag försökte boka first FRA-BKK så routade de mig via Zurich och sedan Thai till BKK.Enkel förklaring. LH har slutat med F på sträckan FRA-BKK.
Trodde det var motsatsen, men tack för tipset! Ska jobba upp en ny rutt utgående från ARN.P.s.: förstår inte varför Du inte startar RTW i ARN, GOT eller ARN. Det finns utrymme för detta innan Du slår i 39K taket. RTW biljetterna i C och F är mycket mer prisvärda om Du köper dem i Sverige än i Tyskland.
Det är surt. Planerar på en hel del resor till Australien framöver.F med SWISS och Singapore är inte möjligt med Eurobonus tyvärr.
Nej, det säljs inte som First class kabin på dem rutterna.Asiana F (om det går att boka F på A380 BKK/HKG-ICN?)
Byta Zürich-San Francisco-Tokyo-Seoul-Hong Kong-Bangkok mot
Now we talking!Nej, det säljs inte som First class kabin på dem rutterna.
Byta Zürich-San Francisco-Tokyo-Seoul-Hong Kong-Bangkok mot
- Zürich-Los Angeles: SWISS First
- Los Angeles-Seoul: Asiana First
- Seoul-Tokyo: ANA / Asiana / United Business
- Tokyo-Singapore: ANA First
- Singapore-Hong Kong: Singapore / United First
- Hong Kong-Bangkok: THAI First
![]()
Visa antal miles, tid och stor karta på Great Circle Mapper
Du får kanske inte ta stopover i samma stad flera gånger men jag tror att du får byta i samma stad om bytet sker inom 24 timmar.Ett problem dock är att *A ej tillåter att man besöker samma destination mer än en gång(med RTW verktyget), vilket gör det problematiskt med att SIN är lite av en hub i denna rutt (vilket är bra, gillar Singapore).
Helt riktig Dr. Miles. Jeg har vært innom Singapore tre ganger på den samme RTW, men bare en av de ble godkjent som stop over. De to andre var transit, men med nødvendig overnatting.Du får kanske inte ta stopover i samma stad flera gånger men jag tror att du får byta i samma stad om bytet sker inom 24 timmar.
Här kan du läsa reglerna om Star Alliance Round the world (RTW) fare.
Round The World - Star Alliance