Sen ska vi inte glömma att SAS har högre kostnader än AF-KLM.
Jag må kanske vara dum men kostnader bakar man väl in i priset på något? Det är ju inte som att priset är satt i sten.
Där sätter du fingret på en stor skillnad. AF/KLM har ett lågprisbolag som "tar hand om" de resenärerna. Där går du som af elite inte minsta lilla förmån, inget baggage, ingen lounge, etc.
SAS har valt att baka in lågprisbolaget i huvud bolaget (vem minns det mindre lyckade snowflake?). Och kallar det för go light. Sedan blir det lite mitt emellan eftersom det finns på samtliga linjer och inte som afklm bara på vissa. Men principen gäller, och gör att det inte rimligt går att jämföra rakt av.
Nja fast det håller nog inte riktigt jämförelsen ändå eftersom de delar upp segmenten och Transavia flyger leisure. Det flyger ju inte samma linjer och konkurrerar inte.
Konkurrensen består ju snarare av Easyjet, Vueling och Eurowings (och Ryan med såklart).