Palazzi
Medlem
Där håller jag inte med dig: de traditionella biluthyrarna och Ikea har kontor/butiker man kan besöka och reklamera, medan Car2go och Drivenow bara nås per telefon, så jag skulle hellre ha en konflikt med Hertz än med Drivenow rent principiellt![]()
Fast definitionen av brevlådeföretag är ju inte att de bara har en brevlåda o inga butiker. Det ska väl snarare likställas med offshore-bolag utan verksamhet, vars enda syfte är att nyttja skattefördelar i land x.. De ska sakna VERKSAMHET i landet, inte fysiska byggnader.
Dotterbolag i Sverige men moderbolaget är en holk på Panama t.e.x
Eller som IKEA i Holland förut..
Jag har också hellre att göra med IKEA där man kan klampa in på närmsta kontor o ingen knusslar. Det jag riktade kritik mot var att svartmåla företaget som ett brevlådeföretag (som normalt inte klingar så bra) för att de sällan svarar i telefon.