Hafermann
Medlem
Jag som definitivt får bra värde för avgiften för mitt Platinum, tycker däremot att eventdelen här helt värdelös om man inte bor i Stockholm.Vad tyckte du om dessa event som AmEx platinum bjuder in till?
Hade jag inte rest relativt mycket, så hade jag absolut avslutat kortet. Skulle absolut säga att kortet är för frekventa resenärer. Lounger, 3xrewards, försäkring osv.
För den som inte reser mycket men ändå kan tänka sig att spendera en del i avgift så tycker jag Elite är ett bra val. 20000 statusgrundande poäng, 20p EBpoäng/100kr, nästan lika bra försäkring som Platinum och möjlighet till 2 vouchers. Dessutom är du garanterad silvermedlem i Eurobonus och får tex historiskt loungetillgång sora delar av sommaren och ett par veckor under vintern.
Alltså mer anpassat för poängsamlaren, men
Med fördelar även för resenären.