Norwegian har båda, 787-9 har ca 500km längre range än en 787-8 så det är ingen större skillnad Boeing: 787 Dreamliner
Det är väldigt få flyg-linjer som är över 7000 miles för charter från Europa. Mig veterligen är väl de längsta typ till sydostasien från europa och det ligger väl på omkring 6000 miles.
Fördelen med att bolag som Norwegian startar den här typen av linjer är att de traditionella bolagen måste försöka vara med också, flygskatten till trots, och jag tror inte man ska underskatta hur otroligt populärt Norwegian är, ofta är det inte många kronor billigare men väldigt många ser bara priset och Krabi är väl en väldigt bekant destination för den stora massan som ska "på äventyr i Thailand" där alla talar svenska
Två avgångar i veckan är ofta bättre än vad charterbolagen erbjuder och det ger lite extra för tidigare nämnd "Johnny med linne" som kan förkorta eller förlänga beach-hänget med några dagar istället för en vecka, lägg till möjligheten att åka via en annan nordisk huvudstad så finns en viss flexibilitet ändå.
Måste bara vara flygskattens fel att Norwegian nu startar direktlinje från bl a Stockholm till Krabi. Eller så är det Johnny med linne som är fullständigt likgiltig inför några extra hundralappar.