Han syftar nog på att tråden håller en ganska ostädad karaktär, som mer lämpar sig till Flashback än BusinessClass.se
Det här förstår jag inte. På vilket sätt är tråden "ostädad"? En "incident" ombord på ett flygplan och dess efterverkningar hör inte hemma på ett flygforum?
Faktum är att jag tycker det är en högst relevant diskussion. Alltför ofta ser man flata besättningar som fortsätter att servera trots att alla runt omkring kan konstatera att personen/personerna mer än fått nog. Beteendet att hälla i sig över sina gränser är inte isolerat till människor som reser Economy - frekvent ser man andra klassens resenärer som sitter i Eco Extra och Business och häller i sig alkohol över sin egen tolerans som om "man får passa på nu när det är gratis för det vet man aldrig när det blir nästa gång".
Min åsikt är att besättningar skulle kunna vara mer restriktiva och avbryta servering oftare. Visst kan det bli diskussion men spårar den ur så är det bara för kapten att besluta att personen/personerna ska stripeas fast i sina säten. Att få någon faststripead upplevs mindre obehagligt för medpassagerarna än att det skriks, förolämpas, kräks och vacklas omkring i kabinen. Ett sånt beslut innebär ingen finansiell risk för flygbolaget förutom att idioten i fråga kanske inte återvänder som kund vilket känns mer som vinst än förlust. Bättre att en inte kommer tillbaka än tio som satt runt omkring och blev drabbade.
Jag har varit med om en besättning som valde att avbryta servering, det blev diskussion, kaptenen kom ut och sa mer eller mindre åt vederbörande att sitta ner och hålla käften och sen var resten av flygningen lugn. Jag har också varit med om en UA-besättning som avbröt servering varpå det blev rejält livat och då kom kaptenen ut och beslutade om stripeing. Även efter det var resten av flygningen lugn (vederbörande somnade stripead).
Brevet till chefen är jag inte helt med på för risken att det inte var en tjänsteresa som flera påpekat men frustrationen och ilskan som jag tror
@Monkey_Class kände känner jag igen och hur man ska hantera den som städad passagerare som drabbas är också det ett relevant ämne att diskutera.