SAS-personalen var nog inriktad på att få resenären till destinationen fortast möjligt, vilket kanske inte alltid är vårt största fokus när vi bokar F-awards med diverse kreativa routingsBorde du inte kunna få Lufthansa, ANA eller Singapore Airlines I första klass istället?
Första klass måste ju vara första alternativet när de ställer in sitt flyg.
Vart kom Finnair med i bilden ifrån?
Det är ju inte ens samma allians.
Bör jag kontakta kundtjänst och klaga, eller är det lönlöst?
Vad vill du uppnå? Kompensation? en resa i business snare än ekonomi?
Kolla om det finns alternativ i business och boka om till det? Att klaga för klagandets skull hjälper ingen
Gör som @Tonton säger, var proaktiv och ha förslag på flighter när du ringer.Eftersom jag har betalat för en resa i C, så vill jag ju att hela resan ska vara i den kabinklass jag betalat för.
Om det inte finns något rimligt alternativ i business bör du bli kompenserad för nedgraderingen. Detta kommer dock ske först efter flygningen är genomförd.
Vad vill du uppnå? Kompensation? en resa i business snare än ekonomi?
Kolla om det finns alternativ i business och boka om till det? Att klaga för klagandets skull hjälper ingen