Senaste nytt

Lounge på Arlanda för Lufthansa group/Star Alliance efter 1 sep 2024?

Dvs nu när man kommer in med tåget på CPH så måste man längst bort till andra terminalen för CPH Fasttrack, tillbaka till guldloungen och tillbaks till andra terminalen då Swiss, LH, Austrian etc går från pir A.
Dvs tvärs igenom flygplatsen fyra ggr...
 
Dvs nu när man kommer in med tåget på CPH så måste man längst bort till andra terminalen för CPH Fasttrack, tillbaka till guldloungen och tillbaks till andra terminalen då Swiss, LH, Austrian etc går från pir A.
Dvs tvärs igenom flygplatsen fyra ggr...

Det är väl lite att ta i? CPH express finns på båda ändar av kontrollen (1 och 16) och kontrollen är i mitten av flygplatsen.

Du kan ju gå direkt till gaten också. Så slipper du gå till loungen.
 
Updated Lufthansa Group lounge agreement​
A lounge agreement between Lufthansa Group and SAS is in place allowing eligible guests access to SAS lounges in Stockholm, Copenhagen, Oslo and Chicago.

Eligibility is extended to guests on flights operated by Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines and Brussels Airlines in combination with a valid boarding card for same day departing flight.

- First Class / HON Circle member and one companion
- Senator and one companion
- Business class travellers only​
 
Spännande med Chicago? Har LH/*A ingen representation där annars?
Swiss hade en lounge där förut men den är väl stängd.

United har lounge för de flyg som avgår från rätt terminal, men ingen i T5. Lufthansa flyger från T1, men Swiss och Austrian flyger från T5.

Den loungen är ju redan överfull. Blir spännande med Lufthansa kvar och nu in med klm och air France också.
 
Brussels airline listar SAS loungerna på Arlanda (SAS Lounge och SAS Gold Lounge) som "Contract lounge".

Econ biljet, SEN LH*G på boardingpass. Röd lampa i e-gaten. Pratar med en agent, "ja, det ska ju fungera". Vi testar tillsammans, röd lampa.
Hämtar den mest seniora, hon säger direkt "Ja, det ska ju fungera". Vi testar tillsammans, röd lampa. Vi testar scanna i disken, går inte heller. De dubbelkollar lite manualer, men båda är helt säkra på att det är OK, så de försöker trycka igenom det manuellt. De hittar inget sätt att boka det på SN så de får sätta det som "Annan" och öppna grinden manuellt.

Fast track fungerade inte heller, men där tittade de 2 sekunder på boarding passet att det stod "FAST LANE" och sedan öppande de manuellt.


Exakt samma kombination fungerade 100% felfritt i CPH (både prio sec och lounge e-gate), så någon har glömt att lägga på senaste patchen i mjukvaran i Stockholm...
 
Flyger business från ARN med Austrian i januari. Kommer jag in i SAS Lounge då eftersom OS tillhör LH-gruppen? Eller vad har jag att välja på på Arlanda?
 
Toppen