Korrekt på båda punkterna. Vi bor på Shangri-la Rasa Ria. Mycket bra hittills. Den som vill ha tips etc kan förstås höra av sig vare sig det gäller provisoriska pass, Malaysia, Borneo eller Hong Kong. Tack för all support!Air Asia är som Asiens Norwegian skulle jag säga. Blev det Kota Kinabalu eller? Förjäkla fint där..
Här var en som testade. Gick inget vidare.För om man åker till Malaysia vill man väl inte stå på sig och hävda att ett pass är giltigt till sista giltighetsdagen.
Har någon förresten vågat utmana regelverket ?
Hmm, Bali ligger ju i Indonesien.....har inte mycket att göra med MalaysiaHär var en som testade. Gick inget vidare.
Grina ut i Aftonbladet | BusinessClass.se forum | 500 000 inlägg om resor
Nu var det snarare principen att utmana systemet som var det intressanta. Och hur det kan gå om man gör det.Hmm, Bali ligger ju i Indonesien.....har inte mycket att göra med Malaysia. Men hursomhelst är det en dum idé att inte åtminstone försöka göra rätt.
Nu blir det lite OT men men.. Vi ska leva resortliv i drygt en vecka sedan åka till Kuching och därifrån ta en rejäl tur in i regnskogen med Borneo Adventures till Nanga Sumpa och Lubok Kasai.Vad skall ni göra medans ni är där? Klättra upp på berget och titta till Filippinerna i gryningen? Åka till djungeln med Uncle Tan?
antingen finns viss flexibilitet beroende på hur passet ska användas eller så är sju månader ny giltighetstid för alla provisoriska pass?