Senaste nytt

Hur är mat/plock utbudet på Menzies/Landvetter?

Kommer vara på Landvetter i morgon några timmar på eftermiddagen. Åker skidcharter men har ett PP så jag tänkte prova Menzies.

Någon som vet om det bara är nötter + dryck där eller kan man få i sig något lättare mellanmål?
Bra att veta om man ska äta utanför innan.
 
Det är ok lunch och frukost där, frukosten brukar vara ost, skinka, leverpastej med olika sorters bröd. Kaffe och te samt vatten med och utan bubblor från kran.

Lunchen varierar men brukar vara ok, tycker nog att det är ganska lika SAS loungen kanske lite mer att välja på hos SAS dock.
I dryckes väg har dom öl och vin på kran samt dom vanligaste sprit sorterna , Grillchips och nötter brukar finnas till drinkarna.

Har aldrig varit i denna loungen senare på dagen så inte säker på om de byter från lunch till någon slags middags mat.
 
Sitter där nu. GOT->GVA försenat en timme till 1755.

Jag tycker att buffén är rätt bra för att vara en PP-tillgänglig lounge. Inga problem att äta sig mätt på köttbullar, potatissallad, cornichoner och syltlök. Öl och vin på tapp, och perfekt för skidresan, jäger och shotglas!

Fräsch lokal också. Inget extra, men fräscht.

IMG_3955.JPG
 
Det där ser bra ut, har inte varit där sedan dom renoverat men detta känns lite öppnare och enklare att servera sig själv
 
Toppen