henrik l
Medlem
Stordalen köper?![]()
Då kanske dom äntligen skulle piffa upp hotell Billingehus i Skövde, som har haft lite affärer ihop med kommunen, väl inte fallit helt väl ut
Stordalen köper?![]()
Tror inte heller på det. Han har ett mycket stort antal byggprojekt i gång som rimligen äter pengar, plus de nyliga hög-profil köpen av Ving och av Kämp hotels. Som jag förstått har expansionerna finansierats med lån mot nuvarande och framtida intäktsflöden. Har svårt att se att han skulle kunna frigöra kapital för några nya investeringar innan det är bra snurr på befintlig verksamhet.Stordalen köper?![]()
Tror inte heller på det. Han har ett mycket stort antal byggprojekt i gång som rimligen äter pengar, plus de nyliga hög-profil köpen av Ving och av Kämp hotels. Som jag förstått har expansionerna finansierats med lån mot nuvarande och framtida intäktsflöden. Har svårt att se att han skulle kunna frigöra kapital för några nya investeringar innan det är bra snurr på befintlig verksamhet.
Det hotellet har verkligen förbättringspotential ;D färgen flagnarDå kanske dom äntligen skulle piffa upp hotell Billingehus i Skövde, som har haft lite affärer ihop med kommunen, väl inte fallit helt väl ut![]()
Att han redan har hotell hindrar honom inte. Tex i Linköping hade han ett hotell (Ekoxen) men köpte två (Saga och Slottsparken) och byggde ett (eller The Box gick med i NCH) nytt inom loppet av ett år.Samt att han har hotell i många av de orterna redan som mer eller mindre konkurerar.
Men visst, får han ett bra pris kan det ju vara intressant att slippa en konkurrent och få lite extra rum. Då kan han utöka på dessa orter med sina brands.
Det var före DnB ringde och talade belåningsgrad och kassaflöde...Att han redan har hotell hindrar honom inte. Tex i Linköping hade han ett hotell (Ekoxen) men köpte två (Saga och Slottsparken) och byggde ett (eller The Box gick med i NCH) nytt inom loppet av ett år.
Kan bekräfta att det stämmer. CY i Stockholm ägs av Balder.Kunde inte låta bli att undersöka. Initialt köptes fastigheten, men nu är driften också kontrollerad av Balder. (Balder äger ett 50 tal hotell, varav tre också driftas, utöver CY i Stockholm är det Radisson Scandinavia i Göteborg och ett hotell i Köpenhamn)
Förbättringspotential var ett alldeles för snällt ordval. Har bott på många sunkiga hotell i landet men First Hotel Billingehus petar med råge ner Hotell Amigo i Emmaboda från förstaplatsen över skabbiga hotell.Det hotellet har verkligen förbättringspotential ;D färgen flagnar