Senaste nytt

Hotell i Göteborg - The Pier eller Draken?

har inte bott på Draken men bodde på The Pier denna vecka. Fick uppgradering en nivå + rum högt upp. Bra frukost som dock blir lite crowded vissa tider, men är lungt tidigt/sent. Bra gym + bastu. Skön rooftop om än med begränsad meny. Hotellets restaurang Fei är stängd till början av aug. Det mesta är redan sagt om läget. Sammantaget bra val om man är bilburen (finns parkeringsgarage under hotellet och parkeringsplatser i närheten). En Bolt från Operan till hotellet gick på ca 100kr
 
Bott på båda samt karlatonet.

Jag föredrar Draken. Pier har stora rum men ligger lite off - frukost är i lobbyn och inte den bästa. Fei däremot är riktigt bra.

Draken har trevliga rum efter strawberries senaste standard.

listan för mig i göteborg är
1. karlatornet upperhouse (50e vån) bäst (dock dåligt vattentryck),
2. Draken (tycker frukost är bra)
3. Karlatornet (bra frukost)
4. The pier
5. Avalon
 
Har blivit uppgraderad båda gångerna på draken utan att fråga.Bra restauranger utanför snittzel hus och göteborgs bästa indiska utanför Dawat.första långgatan.Sedan linnegatan rakt upp från järntorget många restauranger grekisk och tjeckiskt, stekhus argentinskt två sista sid gata linne.24 timmars kort på buss och spårvagn 120kr eller 90 minutersbiljett 37kr.Liten utflykt till majorna med billiga öl ochrestauranger kanske ochså skulle passa?Skulle helt klart välja draken med bra frukost och omelett kock.Åt frukost kl.8 båda dagarna för 2 veckor sedan ingen trängsel.
 
Tack för alla tankar! Resan blir ganska mixad, några dagar med småbarn och några utan. Vi kommer även att göra avstickare med bil ut från Göteborg. Hur är det med parkeringsmöjligheter hos/kring Draken?
 
Tack för alla tankar! Resan blir ganska mixad, några dagar med småbarn och några utan. Vi kommer även att göra avstickare med bil ut från Göteborg. Hur är det med parkeringsmöjligheter hos/kring Draken?
Där får man väl anse att The Pier faktiskt har bättre och mer prisvänliga alternativ. Det finns en hel del även vid Draken längs kanalen och en liten bit längre bort vid Stenaterminalen, räkna dock med 50 kr/h dygnet runt.
 
Med bil är Draken och göteborg idiotiskt. Men gatuparkering pusterviksgatan och Brogatan tar 30kr/timmen 8-22 och 2kr övrig tid max 24h
Samt garage vid Skolgatan som kostar samma men max 7 dagar och 5kr kWh (tips är Gbg parkings app ”parkering”)

The pier delar parkering med Geely och första platsen jag såg en Seekr 001. Det är också Geely som gör att The pier har Fei på taket - då det är mycket kineser från just Geely som bor där.

Laddplatser och 260kr/dygn på The pier. Bokas via länken (https://manager.pair.se/booking/new/d76d2dd0-e99c-11ed-b3d4-7bd026a1a884)

Finns en större utomhusparkering vid Karlatornet som är gångavstånd till the pier som har laddplatser. (18kr/h 8-22 och 2kr/h övrigtid. 5kr/kwh) Max 7 dagar
 
Toppen