Hur hårda är de med vaccinering för gula febern? Har 16h transit i Addis (från Seychellerna) och behöver således visum, men sambon som är gravid (och därmed inte får ta vaccinet) kan inte med all säkerhet minnas om hon fått det som yngre eller inte.
Det finns ju ett hotell som tar in gäster både land-side och air-side. Jag antar att Ethiopian använder detta för sina "Revenue C-cabin"-kunder men är inte fullt säker, https://www.ethiopianskylighthotel.com/in-terminal-hotel#:~:text=Rooms and Suites,and the fully stocked minibar.
Jag skall själv inom ADD med ett 19 timmars stopp om en månad cirka. Det blir lagom att checka in på Skylight air-side för det ändamålet. De tar dock som väntat grovt betalt.
Enligt deras (ET) sidor så gäller det bara Revenue och om du flyger vidare med ET. Men det är ju lovligt att försöka! Det är ganska så kollrigt därnere, så friskt vågat, 1/2 i***.