Senaste nytt

Går inte att boka Star Alliance på SAS.se?

Min förlängda voucher har sista giltighet imorgon så om du i din egen bokningsprocess fått upp ngt kul resmål långt bort där det finns bus/first så får du gärna skicka ett PM. Får ägna några timmar åt det imorrn.
Det är så spridda sök här nu så man blir galen.

Bad agenten söka Manilla, Bangkok, Kapstaden, Mexico och Honolulu. Han bara garvade och fattade att jag inte var sugen på att låta 2 vouchers brinna inne.
 
Last edited:
@Brandten @Sir Lemon

Tipsade lite i en annan tråd. Kanske kan vara något om ni har dåligt med roliga alternativ. Fanns tillgänglig på AC:s hemsida för någon timme sen.
125.000 poäng med en voucher.

Kopierar in inlägget här också ifall ni missade mitt inlägg i den andra tråden. Lycka till och hoppas ni hittar något kul!

”Vet inte om det är rätt forumavdelning men jag bjuder på en räkmacka om någon där ute har panik inför morgondagen då 31/3 vouchern går ut.
Hoppas att det uppskattas och att bokning är möjligt hos agenten för det visar tillgänglighet på Air Canadas hemsida.
Det är inte lika bra som att åka alla fyra ben i första klass men fortfarande väldigt bra!

Pinga mig gärna om ni lyckades! :)

Frankfurt - Tokyo Haneda 5:e Mars 20.45 > 16.15+1 777-300ER Första Klass
Tokyo Narita - Honolulu 6:e Mars 21.30 > 09.20 A380 Business Class

Honolulu - Tokyo Narita 17:e Mars 12.30 > 16.55+1 777-300ER Första Klass
- Halvdag/kväll i Tokyo (16.55 - 11.00 dagen efter)
Tokyo Haneda - Frankfurt 19:e Mars - 11.00 > 15.20 777-300ER Business Class
Vill man inte ha en kväll i Tokyo (vem vill inte?) finns det C på 00.50 planet hem också den 19:e.

Vill man testa någon annan business class produkt på sista biten från Tokyo till Frankfurt så är det säkert möjligt med t.ex Asiana A380 och förmodligen flera andra bolag också utöver det men det kan man kolla upp själv om man så önskar.”
 
Bra tips. Problemet för mig är skola för MiniBrandten så har bara fönstret 23/12 ut och hemma senast 11/1 att spela på. Mars är inga lov som är långa nog att sväva iväg på en jordenrunt trip.
 
  • Gilla
Reactions: SSA
Bra tips. Problemet för mig är skola för MiniBrandten så har bara fönstret 23/12 ut och hemma senast 11/1 att spela på. Mars är inga lov som är långa nog att sväva iväg på en jordenrunt trip.

Jag förstår. Det är inte för alla men ett bra tips för singlar eller andra som har väldigt öppen/flexibel kalender.

Hoppas du hittar något annat som passar ditt fönster bättre.
 
Jag har typ bott under samma sten senaste året...

Vad ligger avgifterna på nu och vad är återbetalningsbart? Får man tillbaka allt om man avbokar?

(Jag vet att vouchern som går ut idag bränner inne)
 
Jag har typ bott under samma sten senaste året...

Vad ligger avgifterna på nu och vad är återbetalningsbart? Får man tillbaka allt om man avbokar?

(Jag vet att vouchern som går ut idag bränner inne)

450kr i Star Alliance-avgift som vanligt.
Ingen ombokningsavgift. Man kan boka om EN gång efter att vouchern gått ut.
Man får tillbaka allt om flyget blir inställt, avbokar du själv (vilket du kan göra närsom får du tillbaka alla pengar, minus Star Alliance-avgiften och ev utgångna poäng).

FAQ: Corona EuroBonus | SAS
 
Ah den härliga känslan när man kommer fram efter 2h 20min ... agenten hittar utresa, letar hemresa och sedan bryts samtalet.
Suck.
 
Toppen