Jag tycker att det borde vara bättre för oss kunder att de slog ihop Amex Platinum och Amex Elite, det skulle (allt annat lika) vara ett superkort, som skulle motivera en kortavgift på mer än 1.000:-/månad i mina ögon.
Man kunde ge status/baspoäng som på Amex Elite idag, MR (som på Platinum idag är fördelaktigt genom sin flexibilitet att föra över poäng till en mängd program) och sedan sätta en extra förmånlig växelkurs visavi SAS EB.
Voucher kunde triggas, Pontus är med, reseförsäkring är mkt god för både resa och hyrbil, PP Lounge, restaurangbesök och övrig lifestyle mm.
Smidigt och, för oss kunder, extremt skönt att slippa det ständiga väljandet och cherry-pickingen när man vill ha både utmärkt reseförsäkring och poäng (som är värda ngt i motsats till som Platinum idag) som ger oss det vi vill ha.
För detta skulle de kunna ta bra betalt.
(Och de som är tilltalade av att ”flasha” med ett Platinum skulle ställas inför ett reellt val: ”Värt, eller inte” typ.)