Senaste nytt

First till New York

Ett typiskt exempel på följderna av försening och equipment change - personalen blir stressad och är inte alltid densamma som först var planerad för flighten.

De flesta flygbolag har en reservplan i sådana här fall och det kan mycket väl vara så att det blev "reserv-alternativet" vad gäller catering på denna flight.

Det är bara att beklaga, men skicka självklart Dina synpunkter och en beskrivning av Dina intryck till LH customer relations.

Det låter som de serverades samma meny som serverades på MUC-BOS i går. Jag var nöjd med den, men jag kan hålla med att räkan man fick att börja med var så där

Kan inte klaga på påfyllningarna på den flighten. Jag fick aktivt bromsa dem för att inte gå in i väggen fullständigt.
 
Maten är självklart ett subjektivt intryck. Den passade inte riktigt våra smaklökar men såg andra på planet som mumsade på.
Påfyllning av champagne kan jag inte klaga på. De var snabba att fylla på hela tiden
 
Jag hade inte accepterat att åka vanlig buss ut till planet om den nu i detta fallet stod på Apron position?
Om det inte fanns egen bil att tillgå så hade du helt sonika vägrat flyga?

Angående maten, någon nämnde att den inte höll Michelinklass, och är det vad man förväntar sig när man flyger förstaklass lär man bli besviken. Jag skulle välja en kvarterskrog över en förstaklassmiddag varje dag i veckan. Samma med "sängen", en vanlig 90-säng är skönare. Däremot så är maten och "sängen" oftast bra för att vara i ett flygplan.
 
Om det inte fanns egen bil att tillgå så hade du helt sonika vägrat flyga?

Angående maten, någon nämnde att den inte höll Michelinklass, och är det vad man förväntar sig när man flyger förstaklass lär man bli besviken. Jag skulle välja en kvarterskrog över en förstaklassmiddag varje dag i veckan. Samma med "sängen", en vanlig 90-säng är skönare. Däremot så är maten och "sängen" oftast bra för att vara i ett flygplan.
Humor med tanke på att Lufthansa själva beskriver själva maten som Michelinklassmässig...

"Michelin-star-standard delicacies
A delicious meal – elegantly arranged on fine china tableware. An unusual wine known only to connoisseurs. Moments of culinary pleasure provide special high points in the world of First Class travel. That is why, on selected intercontinental flights, top chefs create real delicacies for you. The caviar service is as much a part of our First Class service as the iconic red rose. Your meal is complemented by an award-winning wine programme that is given an inspirational touch by world champion sommelier Markus Del Monego."

Det är att sätta ribban högt och rimligtvis kan man då förvänta sig något bättre än det som beskrivits i reportaget ovan.
 
Tack för en bra rapport! :) Jag har åkt tre flighter med Lufthansa F och maten på planet (förutom Caviaren) har inte varit någon höjdare någon gång tycker jag. Qatar business tycker jag är hästlängder bättre!

Du borde verkligen skicka in en klagan om dina upplevelser! Jag åkte München-Stockholm i business class och tyckte att maten på den sträckan var under all kritik. Jag nämnde detta för Lufthansa och fick en voucher på 100 euro i deras webshop som kompensation.
 
Härlig rapport. Synd dock på strulet med förseningarna och det...

Jag har bara flugit två flighter i Lufthansa F. Vid första tillfället var servicen ombord fantastisk. Vid andra vändan var den lite mer... "trött", men vad som var mest anmärkningsvärt var att när övriga passagerare i kabinen hade blivit serverade Champagne och det var dags för mig att bli tilldelad av den ädla drycken, tittade flygvärdinnan på mig och sa: "jag antar att ni inte dricker alkohol, så vad kan jag ge er istället?"
Jag blev alldeles paff och sa att "jo tack, gärna champagne"
Satt och funderade en stund och kallade sedan till mig samma flygvärdinna och frågade vad som gjorde att hon hade gjort ett sådant antagande. Fick till svar att hon inte kunde svara på varför, bara att hon antog det.
Jag tyckte det kändes väldigt egendomligt. Jag sticker på inget sett ut utseendemässigt så ja... jag vet inte.
 
  • Gilla
Reactions: Gus
Toppen