Tycker att de skall öka till 3 toaletter i C för passagerarna.
Borde det inte vara en toalett för Pluskabinen.
Det är kanske är en skit sak som kostar för mycket utrymme.
Håller med. Nu har jag inte flugit varken 350 eller 787 överdrivet många ggr men jag måste säga att jag hittills inte märkt någon som helst skillnad gällande något. Skall bli intressant att se om man ändrar sig när det blir mer frekvent men än så länge ser jag det som mer eller mindre trams gällande snacket om luftfuktighet, ljussättning, ljud, kabintryck osv. Skulle vara intressant att göra ett blindtest eller ”sockerpilltest” och se resultatet... De kör väl fö den pitchen på A320 Neo och efter ivf tvåsiffrigt antal flygningar är det samma sak där.Har absolut respekt för att någon värderar saker som kabintryck och luftfuktighet mer än möjligheten för två som reser tillsammans att sitta utan extra sällskap precis bredvid, men för egen del väger inte det över. Har aldrig känt nåt problem med luften ombord i 330/340.
Tycker att de skall öka till 3 toaletter i C för passagerarna.
Borde det inte vara en toalett för Pluskabinen.
Det är kanske är en skit sak som kostar för mycket utrymme.
Håller med. Nu har jag inte flugit varken 350 eller 787 överdrivet många ggr men jag måste säga att jag hittills inte märkt någon som helst skillnad gällande något. Skall bli intressant att se om man ändrar sig när det blir mer frekvent men än så länge ser jag det som mer eller mindre trams gällande snacket om luftfuktighet, ljussättning, ljud, kabintryck osv. Skulle vara intressant att göra ett blindtest eller ”sockerpilltest” och se resultatet... De kör väl fö den pitchen på A320 Neo och efter ivf tvåsiffrigt antal flygningar är det samma sak där.
Kabin, skick och stoltyp kommer hästlängder före plantyp (så länge man pratar samma storlek) för mig. Ett litet undantag tycker jag är 380 som jag upplevt relativt tyst.
Varför detta hemlighetsmakeri om stolar inredning, mm? Är det bara för att göra det märkvärdigt?
Har fått inbjudan, ett datum i närtid (inom 1 månad) där SAS första A350 skall visas...
Just nu nämner jag inte mer men nu vet ni lite![]()
Det är säkert detta.Antar att Simon är inbjuden till pressträffen som kommer att hållas när första A350;n landar på Kastrup. No big deal. Ser fram emot Simply Aviation-filmen från det!
Men nu är ju du lika hemlig. Varför detta tramsande om att hålla det så hemligt. Det är ju inte direkt ett ny flygplansmodell i dagens läge.
Det är säkert detta.
"En udvalgt skare af skandinaviske journalister fik tirsdag mulighed for at kigge nærmere på flyet, der ventes leveret senere i november og præsenteres i Københavns Lufthavn ved et stort arrangement den 9. december."
I nærkontakt med Ingegerd Viking - CHECK-IN.dk