Senaste nytt

EBS efter 14725 poäng - vilda västern på SAS.se

Hej,

Min sambo har 14725 poäng denna kvalificeringsperioden (1 Sep 2016 till 31 Aug 2017). Hon har en flygning den 18 Aug 2016 som gav 9000 poäng, men den borde inte räknas med. Men i hennes totala poängsumma på sas.se står det 23725 poäng (dvs. de har räknat med den flygningen från förra kvalificeringsperioden). Lustigt nog är den inte är medräknad i antal flygningar, som är korrekt.

Men nu står det i alla fall att hon är silver när hon loggar på sitt konto. Då slapp jag ge henne ett silverkort i alla fall! :D

Någon mer som vart med om liknande snurrigheter senaste?
 
SAS nya system räknar ungefär lika bra som en chimpans hög på kokain.

Enligt deras sammanställning har jag i år dragit in över 400k poäng men det finns inte aktiviteter som stödjer detta.
Har du avbokat eller ombokat bonusresor?

Jag har hållt på att omboka en award (114k poäng) några gånger och det adderas till mina influgna poäng har jag kommit fram till. Har inte fått ihop 300K genom flyg men så står det på SAS.
 
Tror ni att era "fel" också kan bero på att SAS inte tar hänsyn till kvalificeringsperiodens början på rätt sätt? Om ni orkar räkna efter dvs :)
 
Toppen