Du har redan fått svar (nej, ingen SAS-lounge på HEL sedan 2020 - den lades väl ner istället för att återöppnas efter covid) men jag kan tipsa om att alla lounger som du har tillgång till finns listade på SAS webbplats:Kort fråga - Har SAS någon lounge eller finns det någon Skyteam lounge man kommet in med EBG i HEL?
Fyller på med en hälsning från den samma - Lounge Tegel på BER. Sömnigt och slitet...Grüße aus Lounge Tegel, BER. Helt okej köttbullar på buffén, i övrigt "det vanliga" (trodde dock det skulle vara mer frukostbetonat såhär dags).
SAS har slutat med Marabou produkter ombord.Hilsen fra SAS Gold CPH. Mycket folk på flygplatsen i stort, mycket folk i loungen och kö till barristan. Ingen kö till uppdukat jubileumsfirande.
Edit: Samtliga fem singel-arbetsplatser vid fönstren lediga, antar att det är talande för en söndag.
Visa bifogad bild 165945
Jag ser bara Daim i bilden som är Mondelez, så gissar alternativ A, eller man med ovetskap köpt en färdig ”påsk/midsommar/halloween/jul-godis” mix från företag som specialiserar sig på sånt.SAS har slutat med Marabou produkter ombord.
Men har en underleverantör ( förmodligen) levererar Marabou produkter till ett jubileum?
Eller har Marabous ägare Mondelez möjligen lämnat den Ryska marknaden efter kritiken de fått?
”Köp lite blandat godis, sånt med papper på.”