Senaste nytt

BusinessClass.se Loungen™ 2016

Status
Stängd för vidare inlägg.
:)Hej från ANA Suite lounge på Tokyo Heneda.
Idag blir det Lufthansa första klass till Frankfurt i en B747-8
Det blir första gången för mig i den flygplanstypen.
Jag fick säte 1K.
Jag fick vänta cirka 5 minuter på att checka in så det var inte perfekt men när jag väl kom fram gick allt fort.
Jag fick escort från checkin genom Crew säkerhetskontrollen utan kö, sedan passkontroll också utan kö och så blev jag avlämnad vid loungen.
Väldigt trevligt det här.
Jag hade en väldigt trevlig flygning med Thai första klass igår.
Där serverades Dom Perignon innan avgång och glasen plockades in när vi gjorde sista svängen inpå startbanan.
Det är stor skillnad på första klass och business klass.

image.jpeg
image.jpeg
 
ARN SAS Gold T5 är på väg till Berlin via OSL med SK847
Träffade @SNIFF I en minut innan han skulle till sitt flyg
Har aldrig upplevt att det är så få människor i loungen.
Vet inte om man har börjat med det den senaste tiden, TG maskinen bogserades bort från F69
 
ARN SAS Gold T5 är på väg till Berlin via OSL med SK847
Träffade @SNIFF I en minut innan han skulle till sitt flyg
Har aldrig upplevt att det är så få människor i loungen.
Vet inte om man har börjat med det den senaste tiden, TG maskinen bogserades bort från F69
Gott om BC-are där idag, jag gick därifrån för 5 minuter sedan. Håller med om beläggningen, extremt lugnt.
 
OSL SAS Gold väntar på SK4723 till Berlin, pushen på flyget från Arlanda hit frågade om jag skulle till Berlin, det gick inte att förneka det fanns ju den uppgiften på hennes lista, hon sa att SAS har idag gjort så att jag får den bästa kabinbesättningen SAS har! Det visade sig att det blir samma Crew på nästa flyg. Jag vet inte om jag var för ärlig när jag sa att ni får SAS bästa passagerare, nämligen jag. Nu tror någon att jag har druckit, men säger som de säger i Norrland jag är odrucken på alkohol!
 
Lördagshälsningar från Lufthansa business lounge på Frankfurt vid A26. Orkade inte gå längre för att hitta en senatorlounge och tycker faktiskt den här håller hög klass.
Trevligt med bemannad bar!
 
Status
Stängd för vidare inlägg.
Toppen