Detta känns som en positiv, och högst rimlig, nyhet!
Över lag tycker jag att de senaste månaderna inneburit en del positiva nyheter i den nya alliansen, där också Air France och Transavia etablerar sig på Kiruna, Skellefteå och Luleå under säsong (med förhoppning om året runt-linjer).
Kan man avlasta inrikesflyget från internationell transit så gissar jag att man inte nödvändigtvis tittar på ökning från våra mindre städer till Köpenhamn (då ändå Amsterdam och Paris får anses bättre för ändamålet) utan kan fokusera på de inrikeslinjer där trafikunderlaget är som störst point to point. I praktiken innebär ju detta Stockholm till/från nästan alla svenska städer, och har man centraliserat trafiken till Arlanda istället för Bromma så borde transit inrikes bli bättre än på länge.
När det gäller Bromma så lär detta innebära slutet redan 2025. Även Västflyg har ju annonserat byte till Arlanda, så kan inte tänka mig att Finnair blir långvariga.