Senaste nytt

Artikel: [Tips] Hur man räknar skatter och bränsletillägg på en bonusresa

Status
Stängd för vidare inlägg.
Tilläggsinfo:

Om du använder bonuspoäng från ett flygbolag som har bas i annat land än i Sverige, måste du skriva flygbolagets hubbstad i "Sales city".

T ex:
Om du använder ANA Mileage Club miles, behöver du skriva Tokyo i "Sales city".
 
Bra guide för nybörjare!

Jag skulle föreslå att du lägger till följande för att göra det ännu enklare, klarare och för att undvika några frågor:
- Förklara vad YQ och YR är (en nybörjare har ingen aningen om vad detta kan vara)
- Räkna ut hur mycket YQ och YR utgör och subtrahera beloppet, så att läsaren ser vilken stor skillnad det blir om ett bonusprogram debiterar bränseltillägg eller inte
 
Sen är det väl en del skatter som inte appliceras på award-biljetter så ibland kan det bli någon skatt mindre än vad systemet visar för en biljett som betalas med pengar.
 
Fråga: Är det verkligen inte så att det hos t ex KLM tillkommer ytterligare avgifter vid award-long-haul som inte framgår av ITA...?
 
Status
Stängd för vidare inlägg.
Toppen