Sky priority vid anslutningsflyg som inte flygs av bolaget eftersom Sky Priority hamnar på hela bokningen, fast track immigration på CDG samt säkerhetskontroll när du kommer tillbaka och har anslutning. Reser man från CDG eller från andra flygplatser som har historiskt långa köer så kan det vara nice att slippa dem. Sen prioriterade väskor såklart som en del av fördelarna.
Men som jag skrev, vid avresa från Stockholm kommer det inte göra någon stor skillnad eftersom säkerhetskön ändå är relativt kort på T2 och Arlandapersonalen ändå kommer sabba den prioriterade påstigningen.
Till syvende och sist handlar det ändå om personlig smak. Jag gillar AFs nya Premium, och när de fixar till andra måltiden till att inte vara en påse under året så kommer det vara en av de mest tilltalande produkterna på marknaden. Men det finns andra bra där ute, och det är inget fel på SAS Premium egentligen. Men specifikt på marken är AFs premium strået vassare, framförallt om man dessutom får flyga deras nya premiumkabin.