Du har rätt att använda ANA Suites som första klass-resenär. Osäker på om det finns någon ytterligare *A första klass-lounge på Haneda?
Jag anlände med Lufthansa (första klass) till Haneda och åkte vidare med Thai (första klass) från Narita förra veckan och hade då tillträde till ANA Suites och United Global First Lounge på Narita.
Innan vi landande på Haneda frågade jag kabinpersonalen om jag hade tillträde till någon lounge vid ankomst på Haneda. Efter att purser hade engagerat typ hälften av ombordpersonalen kommer fram till att de inte visste men att jag borde ha det eftersom jag reste i första klass... Både jag och purser frågade dock den markanställda som skulle eskortera mig från planet och ut och fick ett negativt svar eftersom min nästa flygning avgick från annan flygplats.
Är det så att man känner för att ta en dusch finns det möjlighet till detta mot betalning (1030 yen) precis efter det att man kommit ut i ankomsthallen. Tag vänster direkt.