Senaste nytt

Återköp curve

Mirakaz

Medlem
Köpte en vara på nätet som jag betalade med curve och swed som underliggande. Returnerade varan efter nån dag. Hur lång tid har det innan pengarna är åter? Gått drygt 1 v.
 
Det kan vara lite olika. Normalt går det på någon dag. Curve säger att man kan få vänta upp till 10 arbetsdagar.

Hade precis ett ärende kring detta då pengarna från en retur inte kom tillbaka. Efter 10 dagar la jag ärende via appen, skickade med utskrift från handlaren att de gjort returen o fick då av Curve att det varit något strul med automatiken. De gjorde manuell justering direkt o pengarna kom inom någon dag till underliggande kort.
 
Någon som har erfarenhet av om det kommer ett återköp/kreditering där det underliggande kortet är avslutat (dvs man har sagt upp kreditkortet som ska krediteras)?
Och vad som händer om man försöker göra en GBIT med samma set-up?

I min erfarenhet är från när kortet löpt ut och ersatts av ett annat. Då minns jag det som att GBIT är blockat i appen på kortet vars giltighetstid gått ut. Men nu har jag ett anslutet kort som jag avslutade i september och GBIT är fortfarande en möjlighet som det ser ut. Vore intressant om pengarna krediteras Curve Cash-kontot tex, jag har en del saker som jag glömde GBIT:a bort från ett kort jag sa upp. (Jag kan ju testa en pytte-transaktion och se vad som händer, men om någon redan har erfarenheten lyssnar jag gärna!)
 
Toppen