Inga bilder tyvärr men
ARN-CDG Ostbricka med Havgus och Måneskaer, med fikonmarmelad, Grillad lax med kapirssås och en potatis terrine och en chokladdestert. 3/5.
CDG-ARN En tråkig sallad, otroligt god pumparisotto med samma efterrätt som Christiansson ovan hade. 4/5
Har CDG t/r i mitten av oktober, ska bli intressant att se hur det kommer fungera. Har garanterat missat men hur kommer det fungera med varm/kall mat? Flygtiden ARN-CDG 2h 35 minuter = varm mat? Flygtiden CDG-ARN 2h 30 minunter = kall mat?
Någon som har testat detta nyligen? Har ett flyg vid 9-tiden och hade varit gött att dumpa väskorna kvällen innan, men inte så gött att det är värt att chansa att åka ut till Arlanda och vända tillbaka med väskorna :)
Dessa förändringar stärker ju värdet på FlyPremium då det nu blir billigare att boka så än att använda en 2-4-1 check. Får hoppas att AMEX ser över sitt erbjudande, men antar att inte mycket kommer hända innan det blir någon typ av sammanslagning mellan Eurobonus/FB
Enda sätett är två separata bokningar, utan bagage och utan förseningar bör det gå men är ju risky och utan skydd vid förseningar. Bara hoppas på att AF/KLM byter till terminal 5 i närtid så bör MCT minska