Nej det är förvisso sant, men jag ser inte varför KLM:s förändringar i economy skulle konkurrera med SAS business? Om det är maten man vill ha (för några hundra kr) så kan man likaväl välja nåt annat.
Bland annat ja. Med det resonemanget att KLM vill sno SAS business-kunder så kan man lika gärna åka Norwegian. Deras ”uppgraderade måltid” är bra faktiskt.
Ja fast challenge har vi ju redan haft i tio år (för LTG) så även om du kanske har rätt så är det ett skambud. Igen - finns ingen anledning att stötta SAS bara för att?
Allt är ju relativt och ingen vet vad som kommer att hända när/om det flyttas till FB. Själv har jag ett halvår till LTG så har snart tio års ”lojalitet” i ryggsäcken. Jag resonerar som så att det inte är ett självändamål att stötta SAS så skulle det bli en utveckling där den historiska...
Ja, i Stockholm känns det mer som ett reklamjippo än ett värde för oss kortinnehavare. Jag tänker inte vara en statist i det och stå i nån kö med 200-300 pers.
Är ju väldigt kul nyheter. Kommer dock inte ifrån känslan av risken för att de tar sig vatten över huvudet. Är det fler som känner så eller är det bara jag?
Högintressant fråga! Jag vet med säkerhet att jag har fått Carlos 1 på Iberia intra Europa i business class (mycket god för övrigt). Vågar dock inte utesluta att de varierar brandyn så kan inte säga om du fått något annat på din flight.