Ser personligen inte hur detta kort kan komma in i min "kort-portfölj". Finns igen edge i kortet som gör det värt att skaffa.
- Kan inte ersätta en vanlig bank.
- Lägre ränta på innestående kapital än nish-banker med fria uttag.
- Finns bättre debet-kort som också är gratis (tex Revolut)
- Ingen poängintjäning över huvud taget
- Reseförsäkring är generellt bättre på Amex och andra kort som vänder sig till de som reser en del.
- Hyrbilsförsäkringen går eventuellt att nyttja i något enstaka fall, men jag skaffar inte ett kort för 1-2 transaktioner på ett år.
- Dåliga kurser på köp i utländsk valuta (curve och revolut är bättre som också är gratis).
Enda anledning jag kan se att skaffa kortet är om man inte vill betala för något av de andra korten på marknaden och vill ha ett litet extra skydd utöver sin hemförsäkring. Eller om man är allergisk mot kreditkort och måste ha ett debetkort.
För oss som har diverse kort kopplad till flyg/hotell, vanligt amex, curve och revolut så ser jag ingen användning för detta kort.
Att ha pengar på ett lönekonto är något jag brukar ha ungefär 24h per månad innan de flyttas till ställen med bättre avkastning än 0,25%.