jumbooze
Medlem
Passande inför black fridayNu tar CDON Amex, så inte längre nödvändigt att gå via Paypal.
Passande inför black fridayNu tar CDON Amex, så inte längre nödvändigt att gå via Paypal.
Håller också på att köpa säng. Fick samma svar hos Kungsängen som du fick på SOVA.Jag håller på att köpa en säng.
Fick meddelande från SOVA nu att de börjat ta AMEX igen i sina butiker efter nåt års uppehåll.
Och på vissa ställen får man rabatt om man betalar med amex. Tror du jag vart snopen när jag redan hade betalat med Mastercard pga att jag tog för givet att dom inte ens skulle acceptera amex (Folks, Ubud).Reser för närvarande runt på Bali i främst backpacking områden (Canggu för närvarande.) Precis alla restauranger vi har varit i tar amex. Ett ställe lade till 2%, men i övrigt har det varit helt smärtfritt.
Håller också på att köpa säng. Fick samma svar hos Kungsängen som du fick på SOVA.
Hos Sovkoncept på Backaplan (Göteborg) fick jag veta att de har en iZettle så där går en Amex betalning att lösa.
Det är för att "alla" andra (Visa och Mastercard) går genom samma inlösare/betalväxel. Amex äger sina egna system, kräver separat avtal utöver "vanlig kortinlösen" och är samtidigt kortutgivare. Därmed "äger och kontrollerar" Amex hela betalkedjan och har direktkontakt med såväl kund som handlaren."Alla" har ju lyckats få till det för andra kort än Amex.
Det är för att "alla" andra (Visa och Mastercard) går genom samma inlösare/betalväxel. Amex äger sina egna system, kräver separat avtal utöver "vanlig kortinlösen" och är samtidigt kortutgivare. Därmed "äger och kontrollerar" Amex hela betalkedjan och har direktkontakt med såväl kund som handlaren.