Golfkillen
Medlem
Aha, så de 32 är globalt (ser att du skrev det). Ut från Europa finns bara till Peking och Haneda om jag förstår dig rätt?Från Europa bara 2 dock, Haneda och Beijing
Aha, så de 32 är globalt (ser att du skrev det). Ut från Europa finns bara till Peking och Haneda om jag förstår dig rätt?Från Europa bara 2 dock, Haneda och Beijing
Precis. Flest inbound Tyskland.Aha, så de 32 är globalt (ser att du skrev det). Ut från Europa finns bara till Peking och Haneda om jag förstår dig rätt?
Ajdå, känns ju inte alls bra inför årets första-resa.Har "övervakat" under ca 2 veckor massa flighter och även om dom har varit F8 så har dom inte släppt några platser ex Tyskland.
Läs poängtabellen? Det är halva priset för First och halva priset för ekonomi, per person. https://www.sas.se/eurobonus/poangtabeller/Som jag förstått det så är enkelresa alltid "dyrare" än tur och retur med poäng, har dock inte poäng för tur och retur i First. Undrar helt enkelt - vad skulle det kosta i poäng att boka 2 pers tur och retur med Lufthansa First till Asien och sen Economy hem? Kan ju inte se det då first inte verkar dyka upp i SAS egna sökverktyg.
Tack så mycket! Var inte riktigt säker på hur det skulle räknas.Läs poängtabellen? Det är halva priset för First och halva priset för ekonomi, per person. Poängtabeller | SAS
225/2+90/2 = 157.5k poäng pp.
Du har fattat rätt. Enda är att det inte går att förutse när Lufthansa släpper biljetterna, så det är möjligt att du kan boka både tur och retur om du har lite flyt.Tänkte åka ner till MEX i vår, vad är bästa upplägget enligt alla här? Boka i C från Frankfurt och sedan hoppas att dem släpper biljetter någon dag 14 dagar innan fram tills avresa? Bättre utbud från Frankan än Munchen? Om man läser kommentarerna här känns de som att F hem mer eller mindre är att glömma då dom inte släpper biljetter 14 dagar innan utan tidigast då?
Finns väl inget annat bolag man kan åka ner till Mexiko i F med? Räknar inte in United här då jag inte vill testa deras "polaris F" som jag inte hört något gott om. Har hittills betat av ANA, Singapore, Asiana och BA där alla de asiatiska är mil före BA. Känns som att bolagen kvar att testa är Thai, Lufthansa och Cathay och mot Mexiko är Lufthansa det enda alternativet?