Söker: Göteborg - Auckland, Januari till Mars 2018

bjorken

New member
Hej!



Nu ska vi äntligen boka vår första 2-4-1 bonusresa. Jag har läst om många bra tips och imponerande bokningar här på forumet samt gjort egna sökningar med United, ANA och Aeroplan. När jag nu äntligen fått min 2-4-1 biljett för 2019 så tycker jag alternativen för oss blir rätt få i business, men då jag är en riktig nybörjare på detta så hoppas jag på något bra tips från er här på forumet.


Varifrån vill du börja din resa? Göteborg (Köpenhamn eller Stockholm vid behov)
Var är din destination? Auckland, New Zeeland
När vill/behöver du resa ut? 6-12/1 2019 (helst tidigt i veckan)
När vill/behöver du komma hem? 3-8/3 2019
Hur länge vill du vara borta? +/- 8 veckor
Hur många personer som skall resa? 2 vuxna + 14 månader barn (sitter i famnen)
I vilken kabinklass? Business (eller First om det nu skulle finnas)
Med vilka flygbolag vill du flyga med? Star Alliance
Vad är din budget? (per person) En 2-4-1 kupong, 120 000 poäng per person och 5000 kr per person
Vad är det viktigaste för dig? Smidig långresa med litet barn
Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Inte nödvändigtvis men en längre layover någonstans är heller ingen nackdel då det kan vara fint med en liten paus.
Jag inser att vi säkert är ganska sent ute med bokningen men är väldigt tacksam för alla tips jag kan få.
 
Gjorde en sökning på SAS Award sökning och hittar följande för utresan för 2 vuxna den 6e januari.

Det finns massa alternativ att ta sig till Istanbul den 6e som ni kan ändra till om det passar er bättre.



upload_2018-9-16_23-27-8-png.79635




upload_2018-9-16_23-31-58-png.79636





Hemresan kan sedan se ut så här


upload_2018-9-16_23-33-10-png.79637




upload_2018-9-16_23-33-59-png.79638





Fullt medveten om att det inte är optimala tider på något sätt och lite "omvägar" Men då du är misnt ett halvår sen för att ha valmöjligheter över absoluta peak season via Asien så skulle jag nog säkra upp något nu och sedan göra en ändring om något bättre dyker upp.
 
agehall skrev:Att det ens finns platser så här nära inpå är ju nästan otroligt!Klicka för att utvidga...
Instämmer. Boka asap så fort de öppnar i Tallinn!

Dessutom får ni ju prova 4 olika business-produkter på long haul data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

(samt A332/B789/B77W/B747)
 
agehall skrev:Att det ens finns platser så här nära inpå är ju nästan otroligt!Klicka för att utvidga...


Kan det vara så att Air New Zeeland har släppt mer awards i business? Jag hittade inget förutom enstaka på kortare flygningar (4h mellan NZ och Australien) när jag sökte i juli och bokade min resa i februari.
 
Tusen tack för bra och otroligt snabba svar! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Inser nu mer än tidigare hur bråttom det är, blev rätt stressad när jag läste att det är "otroligt" att det finns något kvar över huvud taget.. Letade ett tag för att hitta samma resa (får bara upp ekonomiresor i SAS awards sökning av nån anledning men den fanns också på Uniteds sida) och satt 30+ min i kö till Tallinn utan att komma fram, är det nått man måste räkna med kanske? Det var i alla fall all tid jag hade i dag men har satt av mer tid till i morgon bitti när dom öppnar och hoppas verkligen att resan som beskrivet över fortfarande finns kvar då.
 
Bjorken skrev:Tusen tack för bra och otroligt snabba svar!Inser nu mer än tidigare hur bråttom det är, blev rätt stressad när jag läste att det är "otroligt" att det finns något kvar över huvud taget.. Letade ett tag för att hitta samma resa (får bara upp ekonomiresor i SAS awards sökning av nån anledning men den fanns också på Uniteds sida) och satt 30+ min i kö till Tallinn utan att komma fram, är det nått man måste räkna med kanske? Det var i alla fall all tid jag hade i dag men har satt av mer tid till i morgon bitti när dom öppnar och hoppas verkligen att resan som beskrivet över fortfarande finns kvar då.Klicka för att utvidga...
Det är ibland kö till Tallinn. Vad det gäller award resor så riskerar de att försvinna för varje minut man väntar, av den anledningen ska de bokas så fort det går. De är trots allt 100% a bokningsbara så om man ändrar sig spelar det ingen roll. Man får tillbaka allt, pengar, voucher, poäng (förutsatt att inget av dom gått ut)
 
Tack igen för hjälpen, klockan 09:02 hade jag kommit fram till Tallinn data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Dessvärre så var Peking - Auckland såklart inte längre tillgänglig, och var nog inte det i går morse heller då jag inte kunde hitta resan på SAS awards. Enligt Tallinn så stämmer inte United.com sökningar alltid med verkligheten. Men, tack vare en mycket hjälpsam tjej i Tallinn fick jag i alla fall till en bokning. Samtliga sträckor i business, utom resan hem från Stockholm till Göteborg data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Utresa (6-8:e Januari)

Göteborg Stockholm SAS

Stockholm Delhi Air India 787-8

Delhi Singapore Singapore airlines 787

Singapore Wellington Singapore airlines 777-200ER



Hemresa (2-4:e Mars)

Wellington Singapore Singapore airlines 777-200ER (23 timmar stopp i Singapore)

Singapore Bangkok Thai Airways A350-900

Bangkok Köpenhamn Thai Airways 777-300ER

Stockholm Göteborg SAS



En del hit-och-dit och Wellington istället för Auckland men på det stora hela så tror jag detta blir rätt bra, olika flygbolag och flyg blir spännande om inte annat. Har ni några kommentarer, är det nått jag borde se på att ändra?
 
Bjorken skrev:Enligt Tallinn så stämmer inte United.com sökningar alltid med verkligheten.Klicka för att utvidga...
Det är riktigt.

Uniteds sökmotor visar förstås tillgänglighet och priser för Uniteds eget program - MilagePlus. Det finns inga som helst garantier för att det du ser där också skulle vara tillgängligt via Eurobonus, som ju är ett helt annat program.



Däremot har det över tid visat sig vara en tillräckligt stor korrelation för att Uniteds sökmotor ska fungera som en bra indikator. Särskilt som SAS tidigare inte ens hade någon egen sökmotor för awardbokningar med Star Alliance partners. När inga alternativ fanns, då var United bättre än inget, eftersom den ligger helt öppet och inte kräver inloggning eller annat. Dock ska man alltid ta den tillgängligheten som visas där med en smula försiktighet, det är inte alls säkert att det man ser där kan bokas med Eurobonus.



I övrigt tycker jag att du fått ihop en fin bokning - grattis!
 
Bjorken skrev:Tack igen för hjälpen, klockan 09:02 hade jag kommit fram till TallinnDessvärre så var Peking - Auckland såklart inte längre tillgänglig, och var nog inte det i går morse heller då jag inte kunde hitta resan på SAS awards. Enligt Tallinn så stämmer inte United.com sökningar alltid med verkligheten. Men, tack vare en mycket hjälpsam tjej i Tallinn fick jag i alla fall till en bokning. Samtliga sträckor i business, utom resan hem från Stockholm till GöteborgUtresa (6-8:e Januari)Göteborg Stockholm SASStockholm Delhi Air India 787-8Delhi Singapore Singapore airlines 787Singapore Wellington Singapore airlines 777-200ERHemresa (2-4:e Mars)Wellington Singapore Singapore airlines 777-200ER (23 timmar stopp i Singapore)Singapore Bangkok Thai Airways A350-900Bangkok Köpenhamn Thai Airways 777-300ERStockholm Göteborg SASEn del hit-och-dit och Wellington istället för Auckland men på det stora hela så tror jag detta blir rätt bra, olika flygbolag och flyg blir spännande om inte annat. Har ni några kommentarer, är det nått jag borde se på att ändra?Klicka för att utvidga...
Ser ut som en bra bokning och jag skulle behålla den, om det dyker upp något annat sätt att ta sig till Singapore på utresan så kan ni ju utvärdera det när det närmar sig avgång. Skulle hellre åka med något av de europeiska bolagen eller Thai/Singapore/Eva Air (de sistnämnda flyger LHR-BKK som exempel och släpper ibland upp platser i sista minuten).

Om den hemresan fanns kvar som jag postade så skulle jag ha tagit den, Air New Zealand är trevliga att flyga med, även om ni skulle få ett längre stopp i Osaka över natten. Men den hemresan ni har nu är bra enligt mig och inget man behöver byta ut.



Du får ta och fira en bra bokning och att ni kunde få ihop en så bra bokning dirket efter nyår.
 
Vi firade att vi lyckats få ihop en bokning över huvud taget data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Är lite irriterad på att jag inte började se på detta tidigare men det är inte mycket att göra åt nu data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7




palmen skrev:Om den hemresan fanns kvar som jag postade så skulle jag ha tagit den, Air New Zealand är trevliga att flyga med, även om ni skulle få ett längre stopp i Osaka över natten.Klicka för att utvidga...


Resan från Auckland med Air New Zealand fanns dessvärre inte kvar, var lite dum som inte bad Tallinn kolla den hemresan istället för att utgå från Wellington för hemresan. Hur som helst, har hittat en annan möjlig resa hem från Auckland.



Auckland - Peking (Air China 787-8)

Peking - Frankfurt (Lufthansa 747-8)

Frankfurt - Göteborg



Det hade varit trevligt att flyga hem från Auckland, men hur rankar ni denna resa mot den som jag redan har bokat från Wellington? Vad jag läst så har varken Air China eller Lufthansa gjort sig kända för väldigt bra business class?
 
Gissar på att Wellington - Singapore är med SQ248? Antagligen mellanlandar den i Melbourne och står på marken en stund (om du inte redan visste det). Bara så att du vet. Flyger med denna flight från Wellington till Melbourne i början på November
 
Martin Gren skrev:Gissar på att Wellington - Singapore är med SQ248? Antagligen mellanlandar den i Melbourne och står på marken en stund (om du inte redan visste det). Bara så att du vet. Flyger med denna flight från Wellington till Melbourne i början på NovemberKlicka för att utvidga...
Singapore Airlines linje mellan Singapore-Wellington går via Canberra om jag minns rätt.

De döpte linjen som Capital Express.



'Capital Express' service to link Singapore, Canberra and Wellington
 
Bjorken skrev:Vi firade att vi lyckats få ihop en bokning över huvud tagetÄr lite irriterad på att jag inte började se på detta tidigare men det är inte mycket att göra åt nuResan från Auckland med Air New Zealand fanns dessvärre inte kvar, var lite dum som inte bad Tallinn kolla den hemresan istället för att utgå från Wellington för hemresan. Hur som helst, har hittat en annan möjlig resa hem från Auckland.Auckland - Peking (Air China 787-8)Peking - Frankfurt (Lufthansa 747-8)Frankfurt - GöteborgDet hade varit trevligt att flyga hem från Auckland, men hur rankar ni denna resa mot den som jag redan har bokat från Wellington? Vad jag läst så har varken Air China eller Lufthansa gjort sig kända för väldigt bra business class?Klicka för att utvidga...
Air China är väl de som har sämst rykte av dessa, men det beror oftast på lite "språkförbistringar" och att deras kultur är lite annorlunda mot hur det är i Europa. Hårdvara ska vara minst lika bra som något annat bolag. Nu var det länge sedan jag flög Lufthansa i business men det är OK, varken mer eller mindre skulle jag säga. Thai och Singapore är på sina bästa dagar bättre enligt mig, men blir ju också en extra "onödig" mellanlandning. Jag skulle nog åkt så som du har bokat nu, även om det skulle vara kul att testa Air China och få en egen uppfattning.
 
Back
Top