Senaste nytt

San Francisco i nov-dec

Carmel är trevligt. Men jag tycker företagsbesök är prioriterat. Några småföretag vi besökte förra veckan är Facebook på Hackerway 1, Apple och Google. Alla är lättstuderade från bilen.
 
Ja självklart, har kört igenom den på väg till Monterey. Dock bodde vi inte där utan åkte sedan ner till Clintans "town" Carmel.
Ja, kanske man inte stannar för att köpa vitlök i första hand i Gilroy. Dock, där finns en rätt stor s.k. outlet med många butiker för den som vill shoppa loss lite på vägen till Monterey. Finns även en 'In-n-out Burger' om det skulle dra ut på tiden så det behövs en liten lunch på vägen.
 
mitt tips är att bara knalla runt och gå lite vilse, samt ta regelbundna vätskekontroller. En av mina favoriter är Brewcade på 2200 Market street. Många goda öl och arkadspel i perfekt kombination.
 
Toppen