ResenärenLars
Medlem
Nu finns en uppdaterad lista på uppgraderingen på Scandinavian Traveler. Frågan är om angivna datum innebär "flygfärdig" eller datum för när planet skickas till Zürich. Att OY-KBM skulle vara klar till 23/1 är väl knappast troligt eftersom den ännu inte har gått ner till Schweiz.
SAS New Cabin
Jag vet inte heller hur man ska förstå datumen, men när det gäller OY-KBM så är det nog snarare så att det får ses som startdatumet. OY-KBI ska väl vara klar i mitten av januari så det verkar ju rimligt.
Sedan får man väl räkna runt 5 veckor per maskin, vilket å andra sidan då skulle göra de sista datumen mer rimliga som färdigdatum. Så, slutsatsen av detta är väl att schemat inte riktigt går ihop oavsett om det är start- eller slutdatum. Men om jag får gissa så tror jag att man har lagt ut en äldre inte helt uppdaterad tidsplan och att datumen ursprungligen har varit färdigdatum. Men det är bara en gissning.