Sant. Kan vara så att ena kollegan åker själv och kanske kommer sent till flygplatsen så då kanske vi bara är +1 i loungen.Jag har varit i denna situationen ett par gånger på CPH. Eftersom det är tydligt att det inte är mina barn jag reser med så har jag erbjudit att betala för en extra gäst men båda gångerna har jag fått komma in utan betalning.
Man kan komma långt med ärlighet och ett gott bemötande.
Slutligen skulle jag säga att risken att åka fast är troligtvis låg men är det värt det? De skulle nog i princip kunna avsluta ditt eurobonuskonto även om jag ser det som osannolikt.
Om båda kollegorna är där så känns det bäst att fråga. Går det så går det
I CPH en gång minns jag att jag gick först och min gäst efter och det funkade inte den gången, men det kan ha varit jag som kom för när grinden när jag skulle hjälpa henne eller något också..