Den var smart. Ska göra också. Dom har hemleverans numera så ska testa det. Men vad menar du med att det bokförs i nästa vecka? Om du handlar med kortet idag så registreras det väl också idag?Då var sommarens alkohol beställd på systembolaget. Blir väl dock som vanligt att transaktionen bokförs i nästa vecka men de har ju varit snälla och flyttat tillbaka den till kampanjen varje gång så här långt så hoppas på samma nu.![]()
Systemet har en rutin där köpet görs om så att datumet inte hamnar på beställningsdatum.Den var smart. Ska göra också. Dom har hemleverans numera så ska testa det. Men vad menar du med att det bokförs i nästa vecka? Om du handlar med kortet idag så registreras det väl också idag?
Här kommer några frågor då det är min första ”dubbel-helg”.
Genomförde två större betalningar 00.35 och 00.40 den 23/5 som nu står som:
Transaktionsdatum 22/5
Bokföringsdatum 23/5
Tyvärr är det tråkiga svaret att på din första dubbelhelg har du gjort det enklaste och vanligaste misstaget: inte tagit höjd för att transaktionen kanske inte genomförs i samma tidszon som du råkar fysiskt befinna dig i.Försöker SEB bakdatera för att slippa lägga ut poäng?
Här kommer några frågor då det är min första ”dubbel-helg”.
Genomförde två större betalningar 00.35 och 00.40 den 23/5 som nu står som:
Transaktionsdatum 22/5
Bokföringsdatum 23/5
Ser köpen i appen och där har de bara genererat normalt med EB-poäng, inte dubbelt. Rör sig om knappa 10K uteblivna poäng, vad göra?
Har sparat bekräftelse på betalning, kvitto samt tagit skärmbild på notis från SAS MC (samtliga med datum 23/5).
Räknas transaktions- eller bokföringsdatum?
Brukar man se de dubbla poängen omedelbart i appen?
Försöker SEB bakdatera för att slippa lägga ut poäng?
Fasen va trist. Var har du gjort köpet? Kanske kan kreditera och genomföra köpet idag?Japp, så här ser det ut.
De två översta transaktionerna genomfördes den 22/5, så endast de två större köpen (röd ram) har man bakdaterat. Tröttsamt om det ska krångla….
Visa bifogad bild 165205