Seychellerna, en reserapport inkl. reseplanering (Maj 2022)

  • Thread starter Thread starter Deleted member 23500
  • Start date Start date
D

Deleted member 23500

Guest
Seychellerna, ett resmål jag länge har trånat efter. Jag har i åratal tittat på de ikoniska bilderna av granitformationerna och undrat, är det verkligen på riktigt?



I slutet av 2019 började jag planera fru Holmén’s födelsedag som infaller i maj. Efter lite research så verkar Maj vara en bra månad att besöka Seychellerna, samtidigt som det inte är peak-season och därmed lite mindre turister. Jag hittade ganska omgående en resa med Ethiopian Airlines, via Addis Abeba (ADD). Jag bokade och såg fram emot en spännande resa i Maj 2020.



Sedan kom det en pandemi, och jag bokade därför om resan till Maj 2021. Men pandemin fortsatte och jag bokade om resan till Maj 2022.



Även om pandemin inte var över i Maj 2022 så såg det lovande ut för att kunna besöka Seychellerna en gång för alla, eller? I Mars 2022 började jag därför att kontrollera inrese- och transitbestämmelser varje vecka. Vid detta tillfälle var Seychellerna öppet för oss som var fullt vaccinerade, men Etiopien krävde PCR test för transit, oavsett vaccinationsstatus… suck! Jag började därför undersöka vad de skulle innebära om vi testade positivt inför hemresan. Vi förväntades då stå för logi under 10 dagars karantän. Jag kontaktade Gouda-försäkringar för att se hur deras försäkring skulle hantera detta. Försäkringen skulle kosta ca 1300kr per person. Men skulle den täcka kostnader för att bo kvar på samma hotell, eller skulle vi vara tvungna att byta till ett billigare? Deras kundtjänst kunde inte lova något och sa att det ”beror på” men kunde inte svara vad det beror på... Det kändes inte helt lockande då vi hade tänkt bo på ett relativt dyrt boende de sista 5 nätterna, och att behöva byta till ett budgethotell (vilket vi kanske skulle fått göra om det vart tal om 10 dagars karantän) kändes som att det skulle förta hela syftet med resa.



Att vi skulle komma i väg till Seychellerna kändes som ett lotteri och jag beslöt mig därför att boka en så kallad ”backup-resa”.



Vad är en backup-resa?

En backup-resa är en resa som man kan åka på om man inte kommer iväg på sin primära resa. För en del av er är detta något som ingår som ett naturligt moment i planeringen, men för andra är det säkert ett lite främmande sätt att planera sin semester. Jag ser detta som en av de största fördelarna med bonusresor, att kunna planera flera olika resor parallellt, utan att ta någon som helst ekonomisk risk. Det enda man behöver är rejält med poäng.​

Hur som helst, jag bokade därför en backup-resa till Kalifornien (Open Jaw SFO/LAX) samt en hyrbil i 14 dagar, som vi kunde nyttja om Etiopien inte ändrade sina transitbestämmelser innan vi skulle åka.



Denna ”försäkring” kostade mig 120,000 Eurobonuspoäng och ca 2000 SEK i skatter. Poäng och pengar jag skulle få tillbaka vid avbokning. Hyrbilen valde jag att ”betala på plats”. Ekonomisk risk = 0%.



Okej, låt oss spola fram till någon gång i April 2022 och när Etiopien slopar sina transitregler, det var nu grönt ljus för oss att besöka Seychellerna! Jag behöll dock California-bokningen ända fram till sista veckan för fri avbokning, pga rädsla för ändrade restriktioner (Seychellerna/Etiopien).



Vår detaljplanering, och varför vi planerade som vi gjorde

Vi skulle vara hemifrån 16 dagar, varav 14 nätter på plats. Dessa 14 nätter fördelade vi på de tre största öarna, Mahé, Praslin och La Digue. Men i vilken ordning skulle vi besöka öarna för att få ut så mycket som möjligt? Dessa parametrar tar vi hänsyn till.


Spar på krafterna!

Om resan innebär en lång resväg så tenderar vi att orka mer på utresan än på hemresan. Vi prioriterar därför att göra hemresan så kort som möjligt, t ex genom att bo nära flygplatsen sista natten.




Hur fungerar vi?

Vi är ganska rastlösa och det tar lite längre tid för oss att komma till ro och ”inte göra någonting”. Därför planerar vi med fördel utflykter och aktiviteter i början på resan, och avslutar med lugn och ro.




Var inte dumsnål!

Vi försöker att inte snåla under själva vistelsen, utan istället försöker vi hålla de stora kostnaderna nere (flygresa/boende) – vem vill sitta i paradiset för att sedan begränsa sig genom att bara äta en förrätt p.g.a. att huvudrätten känns för dyr.




Avsluta alltid på topp!

Vi bor sällan på lyxhotell hela resan. I stället bor vi billigt (men bra) under ca 75% av resans. De sista dagarna brukar vi försöka att bo så fint vi har råd med, för att på så sätt avsluta på topp. Varför? Jo, för att en grym avslutning på resan kan rädda en annars medioker resa, medans en kass avslutning kan förstöra även den bästa resan.
Med detta i åtanke valde vi att spendera våra dagar enligt följande



Start: Praslin (6 nätter) – Utforska och uppleva

Middle: La Digue (3 nätter) – Varva ner

End: Mahé (5 nätter) – Chilla på schysst hotell



Reseplaneringen gjorde jag i ”Mina Bokningar” på Eurobonus Award Planner ( Eurobonus Award Planner | BusinessClass.com forum | 880 000 inlägg om resor). Funktionen är fortfarande i Beta-stadie, men den blir snart tillgänglig för alla.



upload_2022-8-28_15-27-51-png.133253




upload_2022-8-28_15-27-11-png.133252




upload_2022-8-28_15-26-8-png.133251





Jag kommer stegvis ta er med på resan, i kronologisk ordning, genom att göra nya inlägg i denna tråd. Kommentera gärna och ställ frågor om sådana finns! Nu kör vi!



Resplanen kan ni se på: Share My Trip / Praslin, Seychellerna
 
4 Maj 2022



Innan avresa behövde vi fylla i ”Travel Authorization and Digital Passenger Declaration”.



Detta kan göras på webben eller direkt i mobilapp. Registreringen kunde göras tidigast 72h till 9h innan avresa. Kostnaden är 10 USD per person. Svaret kommer inom 12h. Behöver man express går det också att köpa, men för oss gick allt på ca 3h.



Webb: Seychelles Electronic Border System

App (iOS): ‎Seychelles Travel Auth i App Store



När vi gjorde detta krävdes följande

- Kopia på pass (giltigt under hela resan)

- Bevis på vaccination (covid)

- Bevis på vaccination (gul febern) pga transit i Etiopien*

- Kopia på flygbiljetter

- Kopia på bokningsbekräftelser för boende

- Lova på heder och samvete att man har en reseförsäkring som täcker covid och kostnader för karantän etc.



Angående boende så behövde boendet vara godkänt av hälsomyndigheten, lista finns här https://www.seychellesbookings.com/...modation-Establishment-as-at-01.09.2020-2.pdf



Hela processen var mycket smidig och all teknik funkade 100%. Efter 3 timmar dök ett godkännande upp och vi kunna spara detta i vår mobila wallet.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/275ec8e84385b1b04763a1d446244560.jpg




* Vaccin mot gula febern krävdes pga transit i Etiopen. Vaccinet måste tas minst 10 dagar före inresa i landet. Vaccinet sägs vara livslångt och kostade 600 SEK per person.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/5b8e356ac78a31461b279e680302d288.jpg
 
06 Maj 2022 - Packning



Denna resa väljer jag att resa med en stor American Tourister BonAir. Jag tycker egentligen att den är lite för stor för att bara vara borta 14 dagar, men i och med att jag tänkte ta med lite dykutrustning (regulatorset, dykdator, 2 masker, snorkel och en gopro) så blir den ganska lagom.



Jag har, som många andra, en kärlek till att använda gamla amenity kits för diverse saker i min packning. En favorit är den i blått läder (Natan) från Brussels Airlines. Nördigt? Javisst!




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/4f7f5d47dce6968b57e809bf35a0c899.jpg




Något annat som jag alltid packar med är denna enormt uppskattade gåva från SAS som jag erhöll på ett event i Frösunda 2019.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/bfc62ec40586a3769ed2a124d4a27247.jpg








07 Maj 2022 - Dags för avresa!



Vi starta vår resa från Luleå, som alltid. Det jag älskar med detta är att man aldrig behöver vara på flygplatsen mer än 30 minuter innan avgång, samt att man kan checka in hela vägen till destinationen, utan några köer att tala om. Väl på Arlanda slipper man även eventuell huvudvärk kring hur köerna i säkerhetskontroller är för dagen och man kan istället glida in i loungen och få en lugn start på resan.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/75ad2f58936419c6a2d859c6ca4021fb.jpg




Dagen till ära får vi flyga en CRJ-900 på första sträckan. Jag vet att många är skeptiska till dessa, men jag gillar dom!




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/856d81e5cb07ea04fe80d90b54950d72.jpg




Väl framme på Arlanda (Kl 18 en lördag) så blir det lite nederlag på loungefronten. Vår nästa flight (ET715) avgår 21:50, så vi hade sett fram emot lite god mat men tji fick vi (Pontus In the Air = stängt)




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/0e543557a00195d5bb25795cf9f085ab.jpg




Jaja, värre saker har hänt tänker vi, och glider vidare mot SAS loungen.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/a356e8c0fd040ab7f5a2e2204363a1ca.jpg




Men tyvärr stänger dom redan 18:35 idag, då SAS inte har några senare avgångar denna dag. Trist för oss, vi får helt enkelt sätta oss i Norrsken (Priority Pass) loungen. Tur man inte saknar valmöjligheter…



Vår flight till Addis avgår på schemalagt tid, men tyvärr fick vi en äldre Boeing 787-8 med den äldre kabinen. Det var inte heller hela världen, men stolen var Inge vidare att sova i då den bara går att fäll 170 grader. Detta var min första flygning med Etiopien Airlines och jag var väldigt glad att äntligen på prova detta bolag!



Vad tyckte jag?

- Servicen var bra! Jag älskar det typiska Afrika stilen och kulturen ombord.

- Maten (Spagetti) var hemsk, men förrätten (Rök lax) och efterrätten (Ost och frukt) var bra.

- Pga pandemin fanns inga fysiska menyer, och den digitala krävde internet, vilket är en tilläggstjänst. Lite moment 22.

- Tidtabellen var väl tilltagen.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/a12ecc06b1c1be207cafc27f64195ce5.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/3d139fdb245c46f70f7a112dd5793c3a.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/56ae86a4fa5a30f44670814cdb8a4339.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/5a219fbd6925a563310c62d8a1a9bcb0.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/6c82e56f4e8b04bdb33165e21da79467.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220828/2c1e075705876c19d2fdfc02c90b0ed1.jpg




När vi landar sätter jag min fot på den afrikanska kontinenten för första gången i mitt liv, även om det bara är blir airside! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Hej



Flikar bara in snabbt med korrigering angående gula feber vaccin, ifall man mellanlandar/transit i ett land där Seychellerna kräver att man är vaccinerad för att sedan bli insläppt/välkommen så är gränsen satt på 12+ timmar i transit så krävs gula feber vaccinintyg.



Med andra ord transit under 12 timmar så good to go och hoppas på inga långa förseningardata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Gjorde nämligen samma resa som du till dessa 3 underbara öar och har tack vare dig nu bokat samma till nästa år data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Frequently Asked Questions - Ministry of Health - Seychelles



”Yellow Fever Does Not Exist in Seychelles. Yellow fever vaccination is needed if you are traveling to Seychelles from a yellow fever endemic region. If you are transiting through an airport of a yellow fever endemic region for less than 12 hours you do not need yellow fever vaccination. Whenever yellow fever vaccination is required, proof of vaccination will be demanded at the entry point by public health officers.”
 
Autonom skrev:HejFlikar bara in snabbt med korrigering angående gula feber vaccin, ifall man mellanlandar/transit i ett land där Seychellerna kräver att man är vaccinerad för att sedan bli insläppt/välkommen så är gränsen satt på 12+ timmar i transit så krävs gula feber vaccinintyg.Med andra ord transit under 12 timmar så good to go och hoppas på inga långa förseningarGjorde nämligen samma resa som du till dessa 3 underbara öar och har tack vare dig nu bokat samma till nästa årFrequently Asked Questions - Ministry of Health - Seychelles”Yellow Fever Does Not Exist in Seychelles. Yellow fever vaccination is needed if you are traveling to Seychelles from a yellow fever endemic region. If you are transiting through an airport of a yellow fever endemic region for less than 12 hours you do not need yellow fever vaccination. Whenever yellow fever vaccination is required, proof of vaccination will be demanded at the entry point by public health officers.”Klicka för att utvidga...


Det stämmer, men när vi fyllde i vår resa i Seychelles Travel Authorization så krävde den uppladdning av vaccinbevis. Det kanske hade gått att komma runt på något sätt, men det kändes säkrare att ta vaccinet än att chansa.



Jag lyckades nämligen inte komma förbi följande dialog utan att ladda upp dokument. Hur gjorde ni?



https://www.businessclass.com/forum/attachments/a7dbdabd-a770-482c-8936-138b03cea57a-jpeg.133260/ https://www.businessclass.com/forum/attachments/71da59e7-a4aa-4b91-82af-c08742786e63-jpeg.133261/



Ett tips är att man kan fylla i alla sina detaljer, men välja ett datum inom 72h, för att se vilka dokument man ska ladda upp. Utan att fullfölja ansökan såklart.
 
Kul att följa denna tråd! Vi (familjen på 4) har en liknande resa bokad till påsk 2023, via Addis till SEZ. Vaccination har jag börjat fundera på så nyttig info om gula febern och länkar.

Vi kommer ha 4 nätter Praslin, 4 nätter la Digue och 1 natt Mahe på slutet. Ert upplägg och tänk i övrigt med utgifter rimmar väl med oss.

Så denna tråd kommer jag sluka som en lycklig tvättsvamp i en pool!

(Kanske kommer ett PM också när resan närmar sig, om det är ok).
 
Tack för en hittills fin rapport! Vi gjorde också samma resa i April 2022 så fick flahbacks därifrån! La Digue och Anse Lazio var definitivt våra favoriter! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7


Mattias Holmén skrev:Det stämmer, men när vi fyllde i vår resa i Seychelles Travel Authorization så krävde den uppladdning av vaccinbevis. Det kanske hade gått att komma runt på något sätt, men det kändes säkrare att ta vaccinet än att chansa.Jag lyckades nämligen inte komma förbi följande dialog utan att ladda upp dokument. Hur gjorde ni?Visa bifogad bild 133260Visa bifogad bild 133261Ett tips är att man kan fylla i alla sina detaljer, men välja ett datum inom 72h, för att se vilka dokument man ska ladda upp. Utan att fullfölja ansökan såklart.Klicka för att utvidga...
Gällande Travel Authorization så fyllde vi inte i Ethiopien som transit-land och det var ingen som frågade efter vaccinbevis för gula febern...
 
08 Maj 2022



Vi landar i Addis Abeba precis när solen är på väg att gå upp. Det som slår mig när vi rullar in mot gate är att det står väldigt många plan redo för dagens flygningar. Och alla plan jag ser är Ethiopian Airlines. Addis Abeba är verkligen en hub för oss som reser från Europa, för vidare resa i Afrika.



Efter en snabb de-boarding så är det dags att ta oss genom säkerhetskontrollen för internationell transit. Detta görs i egen Star Alliance Gold/Business fålla och har ca 5 minuter totalt. Här finns inga krav på att lägga upp flytande produkter i egen zipline-påse. Men självklart måste skorna av! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/62b21f3684ba1a5f5eb5b2b89d91f8de.jpg




Efter säkerhetskontrollen gör man en vänstersväng, tar en rulltrappa upp, och sedan ytterligare en vänstersväng, följt av en 1 minuts promenad så är man i Business Loungen - smidigt!




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/b680c26003be911f31cf24f4927fe66a.jpg




Denna lounge måste jag säga fyller sin funktion för transit. Du har tillgång till dusch, varm och kall mat, massagerum (oklart hur det fungerar dock), traditionell kaffecermoni (från Kl 08:00) samt eller flertal olika utrymmen för att sitta. Jag upplever dock loungen som en aning stökigt och med en ganska hög ljudnivå. Men som sagt, den fyller sin funktion för någon timmes transfer.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/8ff881c65e773a668b21fb87c3b326e1.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/7f7a105652765017fd293a1d470a9c97.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/bc33f43e9e05accdd1263402d7271080.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/cf7e85685e6758d0529656545fb1cba4.jpg




OBS! Om man flyger i ekonomi och ej har tillgång till denna lounge så kan man besöka Star Gold Loungen (om man är Star Alliance Gold). Denna ligger vägg i vägg och är inte allt för olik businessclass loungen, men den saknar självklart vissa delar.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/4c66c50a9d05ba4fcc562dfedc892677.jpg




Efter lite Etiopisk mat till frukost en kopp lokalt kaffe är det dags att bege oss till gate A12. Denna gate ligger mitt emot buisnessclassloungen och agerar bussgate för alla Businessclass och statusresenärer, som ska resa med en flight som ej har brygga. Detta gäller oftare flighter som trafikeras med narrow-body än flighter som trafikeras med wide-body.



Såhär funkar det:

- Boardingcard kontrolleras.

- Du tar hissen ner till marknivå.

- Du åker buss till flygplanet.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/d39e49c89d4dda2611b64a89ea6e01d7.jpg




Väl framme vid planet tar jag mitt första andetag Afrikansk luft. Det luktade Jetbränsle data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Äntligen dags för avgång - Mot Seychellerna i en Boeing 737-800!




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/af19cefa97ff582725cff0ef7f183f01.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/2d489123666dbffa41212483fad50d44.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/e7da3c51b10eb067991d045093f2704d.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220829/19c11d17b4b95a3f3468016a52cdea7d.jpg




Denna flight var underbar. Jag gillar verkligen 2-2 på narrow-body. Servicen var heller inget att klaga på, tvärt om. På denna flight som tog ca 3h han dom servera pre-drink och en trerätters måltid. Denna flight var bättre än alla intra-europa flighter jag flugit.



Med denna flight bakom oss har vi nu flugit alla segment för utresan på denna Star Alliance Award. Nästa flight blir med Air Seychelles i en Twin-Otter, på separata biljetter, det är alltid lika spännande…
 
08 MAJ 2022



Vi hade beslutat att vi skulle ta oss till Praslin direkt första dagen. Vi övervägde två olika alternativ. Det ena var färja, som skulle ta ca 60 minuter och kosta 500 SEK per person. Det andra alternativet var att betala ca 1500 SEK per person och flyga i 15 minuter. Vi valde det senare av bekvämlighet. I maj vänder passadvindarna och havet blir ganska vilt. Det i kombination med att vi varit på resande fot ganska länge gjorde att vi valde flyget.



Vi hade planerat 2h mellan ankomst och avgång (på separata biljetter). Eftersom vi kom iväg i tid från Addis var jag inte särskilt orolig, men samtidigt hade jag ingen aning om hur stor/liten flygplatsen är i Victoria, eller hur logistiken för väskhantering och immigration skulle ta.



Det visade sig att vi fick sitta och vänta i ca 1,5h då flygplatsen är minimal och avstånden är minimala.



Psst... vet ni hur man uttalar Praslin?

Det visste inte vi, men fick snabbt lära oss. Man uttalar det med stumt S, dvs "Pralin", och för att få till uttalet helt korrekt så säger man "Prälin".


Ankomst Victoria (SEZ) med ET879

https://www.businessclass.com/forum...21208810023_6591842881977480483_n-jpg.133273/



Immigration Victoria (SEZ)

https://www.businessclass.com/forum...66857096099_6498909279887420365_n-jpg.133272/



Inrikesterminalen ligger ca 3 minuters gångväg (landside) från utrikes erminalen


https://www.businessclass.com/forum...29357541373_7187221155878680946_n-jpg.133271/ https://www.businessclass.com/forum...72855219521_1267655951058950129_n-jpg.133270/ https://www.businessclass.com/forum...92842135576_6839538012378274066_n-jpg.133275/



Dags för avgång!

Istället för att beskriva flygningen med ord så delar jag här med mig några videofilmer från fligthen. Håll till godo!


https://awardplanner.se/video/HM3162_220508/HM3162_220508_001.mov
https://awardplanner.se/video/HM3162_220508/HM3162_220508_002.mov
https://awardplanner.se/video/HM3162_220508/HM3162_220508_003.mov
https://awardplanner.se/video/HM3162_220508/HM3162_220508_004.mov
Praslin Airport (PRI)

Flygplasten var helt obemannad när vi anlände och det var bara att ta sin väska och gå ut på parkeringen för att hämta hyrbilen.



https://www.businessclass.com/forum...61187791278_5430808348389539374_n-jpg.133274/



Att hyra bil på Praslin

Vi hade haft kontakt med ett lokalt företag som jag kan rekommendera (MC Seychelles)



Ska du besöka Praslin, hyr bil i alla fall någon dag. Vi valde att ha bil alla 6 dagar för att inte känna oss låsta.

Här kommer några saker att tänka på om du ska köra bil på ön.


Svenskt körkort gäller i 3 månader.
Man kör på vänster sida.
Det finns två vägar. En som går runt hela ön och en diagonalt över berget.


Hela ön har hastighetsbegränsning på 40km/h.
Det finns inga rondeller eller trafikljus.
Parkera inte under palmer som har cocosnötter.
Det är gratis parkering på hela ön.
Ön är kuperad med många toppar och dalar.
Hyr ingen stor SUV, ta den minsta ni kan.
Vi hyrde en liten Hyndai i10, vilket kostade 40 EUR per dygn (inkl. försäkring).

https://www.businessclass.com/forum...99832577306_1094792102009315807_n-jpg.133276/



Nåja, nu rullar vi vidare till Cote d'or för att leta efter vårt hotell...



 
Nu när ni kommer till de mindre öarna så får du gärna berätta när det gick att betala med kort samt hur ofta man får leta upp ATM för att ta ut kontanter.

Ser fram emot fortsättningen.



Skickat från min SM-G991B via Tapatalk
 
Världsklass ser fram emot nästa del i rapporten. Nu längtar man ju ännu mer till vår resa till Seychellerna och Praslin i nov/dec 2022
 
Vad man längtar tillbaka... Ser fram mot resten av er resa data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Måste ba flika in att det verkar oerhört skönt att få resa med dig. Ordning och reda och förberett möjliggör ju en mycket tryggare och roligare resa med fler upplevelser! Inspirerande.
 
08 MAJ 2022



Efter en kortare (20 minuters) biltur över ön når vi området Cote d'or och jag tänkte ägna några rader till att berätta varför vi bokade alla våra (6) nätter just här. Som jag nämnde i tidigare inlägg så påverkas havet kring Seychellerna ganska mycket av de så kallade passadvindarna/monsun (trade winds). Utan att vara särskilt insatt i det hela så man man beskriva det som när vindarna och strömmarna ändrar riktning.



Utdrag från SMHI

"Passadvindar är en typ av vind som förekommer i tropikerna kring ekvatorn. Den inströmning som ständigt sker mot ekvatorn ger en konstant vind. På norra halvklotet avlänkas den mot höger och på södra halvklotet till vänster p.g.a. corioliskraften. Resultatet blir en nordostpassad och en sydostpassad."

Vad betyder detta för dig när du bokar resa?

Jo ganska enkelt, vill du undvika sjögräs på din paradisstrand, ta fram kartan och välj ett boende som ligegr vid en strand som inte påverkas av den monsun som gäller för den period du ska dit. Även om man väljer ett boende på ligger "på fel sida" så är informationen viktigt för att veta vart man kan tänka sig att åka för att hitta en sjögräsfri strand.



Nordvästra monsunen – från december till april

I allmänhet är den här tiden på året blötare och varmare än de återstående månaderna. Som regel kommer de sydöstra delarna av någon av öarna att njuta av lugnare hav än de som påverkas av nordvästvindarna



Sydöstra monsunen – från maj till november

Under denna tid är temperaturen generellt sett svalare och det faller mindre nederbörd. Som regel kommer de nordvästra delarna av någon av öarna att njuta av lugnare hav än de som påverkas av de sydostliga vindarna.

Jag har på kartan nedan försökt beskriva detta på en så lätt sätt som möjligt för hur förutsättningarna för oss som reste i Maj såg ut.


De röda pilarna är vindens riktning (Sydöstra monsunen).
De blåa områdena är kustremsor på respektive ön som är skyddade och inte får sjögräs denna tid på året. (La Digue är tydligen förskonat året om)
De svart prickarna är där vi bodde på de olika öarna.


sk%C3%A4rmklipp-png.133315





En del skulle säga att denna typ av planering är "overkill", men för mig är den självklar. Jag vill uppleva det bästa (och dit hör inte sjögräs).



Tillbaka till vår resa..

Som sagt, efter bilresan på 20 minuter så når vi vårt hotell. Jag kan än idag inte uttala namnet då min franska är obefintlig. Vi hade bokat detta via 3:e part (Booking.com) ganska långt i förväg. Vi betalade 245 EUR per natt och då inkluderades frukost och parkering. Vi hade valt att betala på plats, vilket skulle gå bra med Mastercard och Visa. Vi betalade med Curve och det fungerade utan anmärkning. Jag kan här lägg till att vi betalade även hyrbilen med Mastercard utan problem (mobil kortläsare vid parkeringen på flygplatsen).



Det vi noterar ganska omgående är tempot, allt är så lungt och ingen visar något tecken på stress. Vid incheckning så är det ägarinnan som välkomnar oss och tar betalt, visar oss runt hotellet och förklarar hur allt fungerar. Hon delar även med sig av sin historia och koppling till ön som hon flyttade till för 20 år sedan, från Frankrike. Hennes man är från Praslin (uttal: Präälin) och tillsammans driver dom hotellet och en företag som bedriver dagsutflykter. Hennes man agerar även kock två dagar i veckan då hotellet bjuder upp till Kreolsk buffe (600 SCR = 450 SEK) som är väldigt populär i grannskapet och inte bara för hotellets gäster.



Vi ska som sagt bo här i 6 nätter och har hyrbil hela vistelsen. Jag kommer nedan att dela lite bilder och en video från boendet och sedan lämna det därhän, och i kommande inlägg beskriva de utflykter vi gjorde på ön.



Avslutningsvid kan jag säga att om jag skulle besöka praslin igen så skulle jag bo på samma ställe. Enligt oss hade det inte varit värt att betala för ett lyxhotell som kostar 10-15,000 SEK/natt (ex. Raffles), eftersom vi ändå skulle ha bil och göra utflykter. Detta är ju vår äventyrliga del av resan, om ni minns.



Det enda negativa jag skulle kunna säga om boendet är att dom har 4-5 jätteskäldpaddor som "husdjur" på tomten, för turister att titta på. Detta kändes unket och jag skulle gärna se att dom släppte ut dessa i det fria.



Les Lauriers Eco Hotel (Les Lauriers Eco Hotel & Restaurant

Anse Volbert, Côte d'or, Praslin



Video: https://awardplanner.se/video/Seychellerna/les-lauriers-eco-hotel.mp4



Bungalows


302438111_438288144996274_7978830039352732666_n-jpg.133316





Restaurangen


301900456_1434549967053943_1656437380894090137_n-jpg.133321


301737354_1200571337183735_2212092920409111018_n-jpg.133325


301383283_789307212266697_3344473206854239817_n-jpg.133320





Kreolsk buffé


301780401_1717295785302486_8444500370388065130_n-jpg.133318


301959264_787264422465971_5655133858187414510_n-jpg.133319


301599470_5512880218758459_4290427999759797860_n-jpg.133317





Efter en lång resa är vi äntligen framme, incheckade och aningen hungriga... vi firar därmed med att ta in det dyraste (bästa?) på menyn, se bilder nedan.



Imorgon när vi vaknar börjar äventyret...



Oxfile
, á la carte (350 SCR = 260 SEK)

https://www.businessclass.com/forum...03957089212_6173942950570160374_n-jpg.133323/



Bläckfiskcurry, á la carte (300 SCR = 225 SEK)

https://www.businessclass.com/forum...95587867917_8122306482321486767_n-jpg.133324/
 
Du har verkligen tagit detta med reseplanering och reseskildring till en helt ny nivå. Eller två…



Kul och ser redan fram emot nästa inlägg från eran resa. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
09 MAJ 2022



Denna dag börjar med att jag vaknar kring 08:00 efter en natt med aningen ojämn rumstemperatur. Som vanligt har jag ställt AC’n för kallt när vi la oss, för att sedan vakna upp frusen mitt i natten och stänger av AC’n helt, och sedan vakna på morgonen av att det är för varmt... det slår aldrig fel, jag lär mig aldrig.



Nå väl, ivrig som jag är klev jag upp direkt jag vaknat, drar bort mörkläggningsgardinen, öppnar dörren till uteplatsen för att mötas en en käftsmäll (värme). OH MY GOD! Så jävla underbart. Frodiga träd, massa märkliga ljud från fåglar och gud vet vad. Någon eldar en trästock på granngården och allt luktar så annorlunda… och så varmt det är, för att vara morgon!



Klockan 08:30https://www.businessclass.com/forum...83624155079_7129978575481951388_n-jpg.133342/



Jag väcker frun och hetsar henne att stiga upp för frukost. Hon är vanligtvis den av oss som uppskattar sovmorgon, men idag fanns det ingen tid för sovmorgon, vi båda var ivriga att starta upp dagen för att se vad denna ö har att erbjuda.



Högst upp på ”to-do-listan” för Praslin står att ta bilen och köra upp till Anse Lazio, en strand som många gånger legat på top 10 vackraste stränderna enligt bland annat Lonley Planet.



Anse vad?

Ordet Anse kommer från det latinska order Ansa och betyder ’liten vik’. På Seychellerna heter alla stränder Anse följt av antingen ett namn eller en definition av dess storlek, ex Anse Petit (Liten vik) och Grand Anse (Stor vik).

Anse Lazio

Denna strand är grym, punkt.

Varför? Låt mig förklara!


Sanden är vit, sval och i pulverform.
Stranden är naturlig och fri från försäljare och uthyrare.
Det blir ganska snabbt lagom djup, typ brösthöjd på en medellång människa, med exakt lagom storlek på vågona.
Stranden är omgiven av fantstiskt vackra stenformationer och vegetation.
Vattnet är kristallklart.
Det finns inga solstolar eller hotell.
Det finns naturlig skugga under palmerna på ca 50% av stranden.
Det finns en stor parkering utan risk för att få en kokosnöt på motorhuven
Jag låter video och bilder tala för sig själv.



Forumet tillåter mig tydligen inte att posta länkar till .mp4 filer. Det går att komma runt genom att jag postar länkarna som text i en kod-ruta. Ni får därför kopiera adressen och klistra in i webbläsaren för att kunna se dom (sorry ni som använder Tapatalk och inte kan klicka på länkarna). Kanske @dashboard kan fixa detta?





Kod:


Video
https://awardplanner.se/video/Seychellerna/road-to-anse-lazio.mp4
https://awardplanner.se/video/Seychellerna/anse-lazio-001.mp4
https://awardplanner.se/video/Seychellerna/anse-lazio-002.mp4
https://awardplanner.se/video/Seychellerna/anse-lazio-003.mp4
https://awardplanner.se/video/Seychellerna/anse-lazio-004.mp4




301634402_1261485441292234_6621990028893612348_n-jpg.133336


301532906_861727975199213_6235198962259678023_n-jpg.133339


301544342_1022641628428043_285833082342699616_n-jpg.133334





Jag ska erkänna att jag inte är någon person som vanligtvis ligger och pressar på stranden, men detta var något alldeles extra. Här skulle jag kunna tänka mig att spendera en hel dag, ja flera dagar, i rad.




302152485_762791401447558_8034820620492534361_n-jpg.133340





Jag ljög lite i texten kring varför denna strand är så grym. Det fanns en försäljare och det var en kille som hade ett bord med färsk frukt. Han hade bara en vara att sälja. Självklart ville även vi en lite frukt eftersom vi endast hade med oss lite vatten i ryggsäcken. Det skulle kosta 15 EUR och vi tyckte det lät bra. Här var det enbart kontanter som gällde. Efter ca 10 minuter kommer han med en ”tallrik” till oss. När jag ska betala så visar det sig att han gjort två portioner, och då kostade det 30 EUR. Även om jag vart lurade så övervägde upplevelsen av stranden känslan av att vara en rosa, småfet och 30 euro fattigare turist. I sak kanske han inte lurade oss, förutom kring ockerpriset...



https://www.businessclass.com/forum...61650964392_4245028661081300521_n-jpg.133333/



Vi besökte denna strand flera dagar, och då köpte vi med oss egen frukt, som kostade max 10 euro för dubbelt så mycket. Jag fick dock skära den själv, men jag gillar inte att känna mig lurad som att jag vore en åsna. Jag tycker även att det är trevligt att kunna äta en billigare lunch för att kunna äta en mer exklusiv middag och ändå kunna ligga inom en rimlig budget.



Det finns även en restaurang längst bort på stranden (västerut). Den ligger inte direkt på stranden och den serverar enklare mat, till ett alldeles för dyrt pris, enligt mig. Vi köpte därför med oss take-away till lunch någon av dagarna. På alla restauranger och affärer har vi kunnat betala med kort, men jag ska berätta mer om detta i ett eget inlägg.



MA S TAKE AWAY, Anse Volbert (100 SCR = 75 SEK per stor portion)



Fish and chips


302235698_643720807108249_4739230681547933242_n-jpg.133332



Stekta räkor med ris och sallad


301569687_1503525163452664_8736884134016072125_n-jpg.133331



Jackfish i stark sås med ris


301958711_1293481964795461_6789991352780364439_n-jpg.133330







Summa summarum: Anse Lazio, hit vill jag åka igen!
 
12 Maj 2022



Denna dag var det dags för att göra en kortare dagsutflykt.



Vi hade bestämt oss för att besöka Curieuse Island för att träffa de enorma sköldpaddorna som bor, och föds upp, på ön. På vägen hem skulle vi också få möjlighet att snorkla vid St. Pierre Island.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/bc588cb63fc0b9752d800f2f6b04d922.jpg


Vi valde att boka detta via hotellet och betalade 75 EUR per person. Detta var en heldag mellan 9-16 och lunch (bbq) var inkluderat. Vi betalade med Mastercard i Euro.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/08b2e279cdf21991a7672fab1edbb1e5.jpg


Vi var 8 personer som deltog på utflykten. Båtresan tog ca 15 minuter, enkel väg, från Anse Volbert. Fördelen med att bo där vi bodde är att det ligger ca 1 minut från stranden där båten avgick.



Väl framme på än så lägger man till i Laraie Bay. Det är här sköldpaddorna strosar omkring och äter löv mest hela dagarna. Sköldpaddorna lever alltså fritt här, men undantag för de nyfödda som tas hand om i ett ”nursery”, för att ge dom maximal möjlighet till överlevnad. Sköldpaddorna är av arten Aldabra (Aldabra giant tortoise - Wikipedia) och är den nästa störta arten i världen, efter Galapagos Sköldpaddan. Vissa av dessa är över 100 år gamla, 120cm långa och väger upp till 250 kilo.



Turisten till höger i bild är 42 år, 179cm och väger 95 kilo. Hatten är köpt på Holbox, Mexiko och skyddar hans bleka hy från att bli allt för rosa.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/ae065bba8852c9433e6f3fc6f0b93374.jpg


Förutom sköldpaddor så hittar man den kända dubbelkokosnöten Coco de Mer (Legends of the coco de mer - Wikipedia) på ön - denna nöt ser ut som.. ja vad tycker ni?



Coco de Mer


//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/94e1c80c0f366355c1c4f88e28942b6e.jpg


Efter att ha utforskat Laraie Bay är det dags för att bege oss till Anse St Jose, där lunchen skulle serveras. Detta var en 30-45 minuter lång ”hike” i relativt kuperad terräng. Att det var 31c gjorde att det kändes som att vi aldrig skulle komma fram.




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/08dfdaf761c990fc708da72b075fba91.jpg


Men fram kom vi(!), och möttes av en underbar strand där vi kunde ta oss ett svalkande dopp och äta god kreolsk lunch.



Fru Holmén (till vänster i bild).




//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/df40da769fc7051d0a7cb713a85380f5.jpg


Efter lunchen var det dags för att börja åka tillbaka. Vi gjorde ett stopp på St Pierre Island för att snorkla i ca 30 minuter. Här sågs diverse fisk, mest Papegojfiskar och Sergeant Major. Det var en fin plats med fina stenformationer. Men det var finare ovan ytan än under (som mest var döda hårda koraller).



St Pierre Island


//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/6821e1727bf24bab3b40fcd7731f574c.jpg



//uploads.tapatalk-cdn.com/20220904/8de2b0c310160d8502d8b702e2daf141.jpg


Var utflykten värt priset? Absolut!



PS. Alla bilder är våra egna förutom drönarbilden på St Pierre Island och bilden på dubbelkokosnöten.
 
Mattias Holmén skrev:- Bevis på vaccination (gul febern) pga transit i Etiopien*Klicka för att utvidga...


Detta behövdes inte för våran del. Det gäller tydligen dem som har 8h+ Transit i Addis och när vi gjorde Seychellerna Travel Auth så gick vi förbi detta genom att i appen inte skriva in Ethiopia. Där det står "14days PRIOR to arrival" behövdes inte Etiopien läggas till.




Mattias Holmén skrev:- Pga pandemin fanns inga fysiska menyer, och den digitala krävde internet, vilket är en tilläggstjänst. Lite moment 22.Klicka för att utvidga...


Man kunde utan att betala för internet, kolla menyn på "Home Page - Sheba Entertainment" väl uppe i luften faktiskt =)




aikelo skrev:Nu när ni kommer till de mindre öarna så får du gärna berätta när det gick att betala med kort samt hur ofta man får leta upp ATM för att ta ut kontanter.Ser fram emot fortsättningen.Skickat från min SM-G991B via TapatalkKlicka för att utvidga...


Alla supermarkets och restauranger tar emot MCoch VISA, tyvärr fanns inget ställe som tog emot Amex.

Mindre affärer/lunchställen tar inte emot kort, men det finns rätt många ATMs att ta ut pengar.
 
Tim Karlsson skrev:Detta behövdes inte för våran del. Det gäller tydligen dem som har 8h+ Transit i Addis och när vi gjorde Seychellerna Travel Auth så gick vi förbi detta genom att i appen inte skriva in Ethiopia. Där det står "14days PRIOR to arrival" behövdes inte Etiopien läggas till.Man kunde utan att betala för internet, kolla menyn på "Home Page - Sheba Entertainment" väl uppe i luften faktiskt =)Alla supermarkets och restauranger tar emot MCoch VISA, tyvärr fanns inget ställe som tog emot Amex.Mindre affärer/lunchställen tar inte emot kort, men det finns rätt många ATMs att ta ut pengar.Klicka för att utvidga...
Så jag som ska göra resan om en månad ska alltså bara ange Danmark där jag startar resan och sen Seychellerna. I ansökan? (Trots att jag har transit i Tyskland och Etiopien)



Skickat från min SM-G991B via Tapatalk
 
Back
Top