Norwegian lanserar nu fler fördelar för sina medlemmar i fördelsprogrammet Norwegian Reward

4. Dec 2015
by BusinessClass

Medlemmarna kan nu exempelvis beställa gratis seating, man kan få tillgång till fast track, gratis incheckat bagage och en bonus på 2% extra CashPoints. Som medlem kan man välja sin extra fördel upp till åtta gånger årligt, och den extra bonusen upp til fem gånger per år. Norwegian skriver i ett pressmeddelande: "Våra medlemmar kommer få en ny belöning efter var sjätte flygning. Ju fler gånger man flyger inom ett år, desto fler möjligheter har man att kunna välja sin belöning. Man kan välja mellan de fyra olika fördelarna, och de är så gällande och kan inlösas inom 12 månader". Om man flyger 48 eller fler gånger inom ett år får man automatiskt både gratis seating, gratis incheckat bagage, gratis fast track och dessutom en extra 10% CashPoint bonus - förutom den vanliga 2%-iga bonusen - som kan användas inom 12 månader. Brede Huser har titeln Vice President of Norwegian Reward, och han berättade: "Norwegian Reward är annorlunda jämfört med andra lojalitetsprogram, och nu gör vi det lättare än någonsin förut för våra medlemmar att få fördelar när de flyger med oss. Lojala kunder är viktigt för oss med tanke på våra expansionsplaner, och förutom att kunna erbjuda hög kvalitet på vad vi erbjuder i luften är belöningar och förmåner för våra återkommande kunder ett enkelt sätt att visa vår tacksamhet. Vi kan se att våra medlemmar flyger 20% mer med oss än vad andra gäster ombord gör och en anledning bland många är att man nu längre efter flygningen kan efterfråga sina CashPoint-poäng. När vi nu utökar programmet tror vi att medlemmarna får mer flexibilitet vad gäller att lösa in förmånerna, och det kommer göra hela upplevelsen bättre".

More from BusinessClass.com