Av: khybner
Bakgrund
Varning â mycket text hĂ€r, det kommer bilder. Ni som inte orkar lĂ€sa skippar lĂ€mpligen direkt till bilderna nedan. Bakgrunden var att jag behövde vara i Tokyo ett speciellt datum sĂ„ jag lĂ„g och tittade pĂ„ flighter med Asiana och ANA i First. NĂ„gon mĂ„nad innan avresa öppnade sig en ANA-flight frĂ„n Frankfurt sĂ„ den första routingen sĂ„g ut sĂ„ hĂ€r. Malaga-Lissabon, Tap Business Lissabon-Frankfurt, Tap Business Frankfurt-Tokyo, ANA First Tokyo-Seoul, Asiana Business Seoul-Frankfurt, Asiana First Frankfurt-ZĂŒrich, Swiss Business ZĂŒrich-Malaga, Swiss Business NĂ„gra veckor senare satt jag och slökollade pĂ„ bonusplatser frĂ„n USA och sĂ„g dĂ„ att det fanns en plats i First pĂ„ NH1, dvs ANA mellan Washington och Tokyo. En snabb koll visade att det ocksĂ„ fanns plats pĂ„ Frankfurt-Washington med Lufthansa First. Ringde sĂ„klart direkt Tallin och fick prata med en agent som heter Gary som f.ö. Ă€r mycket bra. Han sa först att det inte gick att routa via USA till Japan men nĂ€r jag lĂ€ste reglerna för honom sĂ„ sa han att han skulle mata in routingen och se vad datorn sa. NĂ„gon minut senare kom han tillbaka och sa att datorn godkĂ€nt rutten varvid allt bokades om till: Malaga-Lissabon, Tap Business Lissabon-Frankfurt, Tap Business Frankfurt-Washington, Lufthansa First Washington-Tokyo, ANA First Tokyo-Seoul, Asiana Business Seoul-Frankfurt, Asiana First Frankfurt-ZĂŒrich, Swiss Business ZĂŒrich-Malaga, Swiss Business NĂ€r jag nu fĂ„tt igenom routing över USA pĂ„ utresan började jag leta efter liknande rutt hem och sĂ„g att det fanns en plats med Asianas A380 mellan Seoul och New York. Det var dĂ„ 18 dagar kvar innan hemresan skulle starta sĂ„ jag kunde bara se Lufthansa Business mellan New York och Frankfurt. Men efter 4 dagars nervös vĂ€ntan sĂ„ slĂ€ppte Lufthansa en First-plats. Snabbt samtal till Tallin igen. Agent 1 sa att det var ogiltig routing och vĂ€grade testa den i datorn trots att jag pĂ„visade att jag hade routing via USA pĂ„ utresan. Nytt samtal och försök 2. Agenten sa att det skulle nog gĂ„ eftersom jag hade lyckats med utresan via USA. Men hon kunde inte hitta nĂ„gon First-plats pĂ„ Lufthansaflighten mellan New York och Frankfurt trots att jag kunde se den bĂ„de pĂ„ Air Canada och United. Nytt samtal och försök 3. Hamnade dĂ„ hos Gary som var den som fixade utresan. 3 minuter senare var detta bokat. Malaga-Lissabon, Tap Business Lissabon-Frankfurt, Tap Business Frankfurt-Washington, Lufthansa First Washington-Tokyo, ANA First Tokyo-Seoul, United Economy Seoul-New York, Asiana First New York-Frankfurt, Lufthansa First Frankfurt-Barcelona, Lufthansa Business Totalt 45 timmar i First, 13 timmar I FCT. 95 000 poĂ€ng med en Amex voucher och 3 400 kr i skatter
Not 1 Jag skulle inte hinna med Asianaflighten till New York med min ursprungliga Tokyo-Seoul flight sĂ„ jag var tvungen att boka om den och dĂ„ fanns bara United economy tillgĂ€ngligt. Not 2 Med max 8 legs sĂ„ tog jag inte mig tillbaka till Malaga eftersom det inte fanns nĂ„gra direktflighter frĂ„n Frankfurt den dagen. SĂ„ det blev slutdestination i Barcelona. Ăvernattning hos en kompis och fulflyg dagen efter pĂ„ separat biljett.
Börjar med Frankfurt. Resan dit Àr inte mycket att skriva om. Dels shorthaul och dels pga att jag sov större delen av flighterna (och dÀrmed glömde ta nÄgra kort). I Frankfurt blev det Hilton Garden Inn. Det finns ju ett "riktigt" Hilton och ett Hilton Garden Inn samt ett Sheraton. Men eftersom jag redan Àr Lifetime Platinum pÄ SPG sÄ blev det Hiltonkedjan den hÀr gÄngen. Trevligt och modernt hotel. Tog ca 5 min att gÄ frÄn terminalen.
PÄ vÀg till hotellet Rulltrappa upp Hilton rakt fram och Hilton Garden Inn till vÀnster Entren Queen size room Skrivbord SÀng BadrumIngen recognition som HHonors Diamond och ingen uppgradering. Fick trösta mig med en GT istÀllet So far so good Àven om det Àr imorgon som det börjar pÄ riktigt.
5 timmar FCT och 9 timmar Lufthansa First pÄ vÀg till Washington
Lufthansa First Class Terminal Internet och/eller BC strular lite nu pÄ kvÀllen sÄ det blir FCT i detta inlÀgget. SjÀlva flighten kommer separat. Vaknade runt halv sju och gick till gymet som för övrigt Àr delat mellan Hilton och Garden Inn
PÄ vÀg till gymet
Trevligt gym med mÄnga maskiner och vikter
NÀstan 8 km. Bra med lite förbrÀnning innan dagens intag börjar. Checkade ut och pÄbörjade den 5 minuter lÄnga vandringen till "den grÄ byggnaden"
Trevligt bemötande som vanligt. PÄ mindre Àn 2 minuter satt jag i en fÄtölj med boardingkortet
Efter löpningen var jag lite hungrig sÄ jag började med frukost. Lite skinka förstÄs
Jobbade en timme. Sedan dags för Champagneprovning.
Tre vita och en rose. Ăr ingen fan av rose sĂ„ det blev test av tre vita.
Trevliga alla tre men Bollinger blev lite förvÄnande favoriten nÀr jag testade dem "side by side".
VÀlfylld bar - ingen risk att man törstar hÀr
Fortfarande lite tidigt pÄ dagen men man kanske skulle......
Ja, varför inte. Det Àr ju bara söndag en gÄng i veckan
Zacapa rom Àr en av mina favoriter.
En timme innan avgÄng - bokat bad med den obligatoriska ankan
Porsche Cayenne till planet. Ensam i bilen
Tack för att ni följt med sÄ lÄngt. Ska försöka lÀgga upp nÀsta etapp som handlar om flighten sÄ snart jag kan.
Var som sagt ensam i Porschen ut till planet. NÀr vi kom fram var det lÄng kö i gÄngen ut till planet men chauffören navigerade vÀnligt men bestÀmt fram mig till flygplansdörren. I kabinen satt redan sex passagerare; vi blev i allt sju stycken mig inkluderad. Jag hade valt 3A som jag tycker Àr en bra plats pÄ 747-8 nÀr man Äker sjÀlv. Stolen Àr lite bakom de tvÄ mittenstolarna sÄ jag upplever att man Àr mer privat pÄ rad 3.
Plats 3A
Kabinen Sedan blev det obligatorisk Champagne och macadamianötter. Dagens Champagne var en Henriot 1998 Cuvée des Enchanteleurs. Ett mycket trevligt vin som jag tror ligger pÄ 1200-1300 kr om man köper det ute.
Utdelning av pyjamas och neccesÀr (Rimowa)
InsÄg att jag inte Ät sÄ mycket i loungen sÄ jag var ganska hungrig. SÄ nÀr flygvÀrdinnan strax efter takeoff frÄgade om nÀr jag ville Àta sÄ bad jag henne sÀtta upp bordet direkt.
Först den obligatoriska caviarserveringen.
Trevlig rÀksallad i mitten. De tvÄ tallrikarna pÄ var sin ytterkant föll mig inte helt i smaken sÄ det smakade jag bara lite pÄ. Personligen tycker jag att förrÀtterna hos Lufthansa inte hÄller samma nivÄ som caviaren och huvudrÀtterna.
Till huvudrÀtt valde jag entrecote med grillad paprika och polenta. En mycket bra rÀtt, köttet var dessutom perfekt stekt för min smak (medium); nÄgot som Àr svÄrt för mÄnga bolag. Efter entrecoten tog jag en apfelstrudel till dessert men glömde tyvÀrr knÀppa bild pÄ den
Efter middagen kollade jag en film och nÀr den var slut hade det gÄtt ca 4 timmar av flighten. Dags att vila lite.
Sov nÄgra timmar och vaknade med tvÄ timmar kvar till landning. Tog en kaffe och glass med bÀr.
Inflygning till Dulles
Direkt efter landning stod en Lufthansamedarbetare och vÀntade pÄ oss sju i förstaklass samt en HON. Alla Ätta fick Äka minibuss direkt till immigration och blev eskorterade frÀmst i kön till APC-automaterna. Tog en del kort pÄ detta men var lite oförsiktig och en US CBP officer sÄg mig och tvingade mig radera bilderna
Den hÀr missade jag dock att radera. IngÄngen till immigration frÄn vÄr minibusstur.
Allt gick extremt smidigt och 20 minuter efter touchdown stog jag ute och vÀntade pÄ hotellbussen. Sammanfattningsvis var det en vÀldigt bra flight. Vi var som sagt sju personer i förstaklass och med tre flygvÀrdinnor flöt servicen pÄ perfekt. Precis lagom mycket attention. Nu har jag kommit en bit men mycket ÄterstÄr. Kul att ni hÀngt med sÄ hÀr lÄngt.
Hilton ligger ca 5 min med courtesy bus frÄn flygplatsen. Vid incheckning blev jag uppgraderad till en juniorsvit - trevligt! SjÀlva hotellet Àr, som mÄnga flygplatshotell, lite slitet och i behov av renovering men för en natt fungerar det. NÄgot som jag dock störde mig rejÀlt pÄ var deras Internet. Inte hastigheten som sÄdan (jag fick 3-4 Mbit/s nÀr jag testade) men förbindelsen var vÀldigt ostabil. Inte OK! Ringde till supporten men de lyckades inte ÄtgÀrda problemet.
Min juniorsvit
Stor TV
Hörna med fÄtölj och kaffebord
Soffa
SĂ€ngen
Badrummet Loungen serverade fortfarande lite snacks och dricka sÄ jag styrde stegen dit. Man serverade lite ost, soppa och revbensspjÀll. Testa lite revben.
Surnade till lite dÄ de ville ha betalt för dricka dock. Blev ÀndÄ en Samuel Adams till slut.
KÀnde mig lite seg efter flygningen sÄ det blev en tidig kvÀll.
Vaknade naturligtvis upp sjukt tidigt pga tidsskillnaden. Gick ner pÄ gymmet och körde lite löpband.
Schysst gym.
Inte lika lÄngt som igÄr men lite snabbare
Tog sedan shuttlebussen ut till Dulles och checkade in. Incheckningen öppnar 3 tim innan avgÄng och pÄ vanligt manér stÀller personalen upp sig pÄ rad och bugar innan de startar incheckningen
Incheckning och security gick fort. Tog tÄget bort till B-gaterna dÀr ANA flyger frÄn.
PÄ vÀg till loungen. PÄ Dulles har man som ANA-passagerare tillgÄng till Turkish Airlines och Lufthansas lounger. Jag testade inte Lufthansas utan gick direkt till Turkish.
Det Àr en modern och frÀsch lounge som dock inte Àr sÄ stor. Kan tÀnka mig att den kan bli full vissa tider pÄ dagen.
SÄ hÀr dags serverade de frukost med frukter, Àggröra, lite sushi och bröd. I ett rum i bakdelen av loungen finns fler sittplatser.
Buffén
Scrambled egg
Sushi
Körde lite scrambled egg
Sedan lite sushi
Baren i det bakre rummet
Ăppen spis (nĂ„ja, fake var det allt)
Inkommande flight var pÄ tid. Det som Àr trevligt i loungen Àr att det Àr direktboarding via en dörr bredvid baren sÄ man slipper gÄ ut köa. VÀl pÄ flyget hade jag bokat plats 2A. Konfigurationen Àr 1-2-1 i tvÄ rader. Stolen Àr vÀldigt bred och rymlig och det skulle senare visa sig att med ANA's bÀddning skulle jag sova mycket bra.
Stolen
Kabinen
Sansonite neccesÀr
Ett glas bubbel innan takeoff
LÄng flight men som det senare skulle visa sig sÄ blev flygtiden 12:56 istÀllet för 14:15. Det fanns mÄnga smÄ fack att lÀgga saker i. Lite farligt dock om man inte Àr van vid stolen sedan tidigare. LÀtt att glömma saker.
Ett fack
Ett fack till
Ytterligare ett fack
Spegel
Kontroll för stolen. Efter takeoff blev det drinkar och AB. ANA serverade Krug som Àr min favorit bland NV.
Trevlig start pÄ flygningen
Lite AB
Tog vÀsterlÀnska menyn med laxcrepe och caviar som förrÀtt.
En klick caviar
Mellanspel med sallad
HuvudrÀtt. Oxfile med championsÄs och grillade grönsaker. Mycket gott!
Lite ost och portvin innan efterrÀtten
EfterrÀtt
Kaffe och cognac (Hennesy XO) och lite petit fours
Köpte Internet ($19,95) och kollade var min kompis (ocksÄ pÄ vÀg till Tokyo) höll hus. Strax norr om Mongoliet skulle det visa sig.
Lackade ur lite pÄ att det inte var obegÀrnsat med Internet för 20 USD. Efter 100MB var det tvÀrstopp :-( Kollade sedan film och efter det sov jag 5 timmar. NÀr jag vaknade var det ca 2 timmar kvar.
Vi skulle landa kl 15 och med tanke pÄ att det inte skulle bli middag förrÀn runt kl 21 tog jag en burgare och en öl innan landning.
Rundade av med glass
Ingen speciell eskort vid ankomst men immigration och tull gick bra. I allt tog det ca 20 minuter.
Tog sedan tÄget in mot stan.
Tack för att ni hÀngt med sÄ hÀr lÄngt. Nu Àr det fyra dagar i Tokyo som gÀller. Lite osÀker pÄ nÀr nÀsta uppdatering kommer men nÀsta flight Àr lördag kvÀll japansk tid - United economy till Seoul.
Nu har jag precis lĂ€mnat Palace Hotel efter 4 fantastiska dagar. Vilket hotell! Jag har ju under ca 15 Ă„r bott i snitt 100 nĂ€tter per Ă„r pĂ„ hotell pĂ„ mĂ„nga bra stĂ€llen men Palace hoppar lĂ€tt in pĂ„ min topp 3. Men mer om hotellet och bilder lĂ€ngre ned. Hoppade av Narita Express pĂ„ Tokyo station och sĂ„g hotellet direkt efter att ha kommit ut frĂ„n stationen. Lite trist vĂ€der just den hĂ€r eftermiddagen tyvĂ€rr men prognoen visade pĂ„ 15 grader och sol de övriga dagarna. Jag checkade in i loungen eftersom vi hade bokat rum med tillgĂ„ng till denna. Ett genidrag skulle det visa sig. Rummet var vĂ€ldigt rymligt med en trevlig vy mot kejsarens park. Efter en snabb dusch gick jag upp till loungen dĂ€r en av de tre andra resenĂ€rerna redan satt. De tvĂ„ andra var pĂ„ ingĂ„ng nĂ„gon timme senare. Som brukligt var det happy hour (mellan 1730-2000). VĂ€ldigt brett utbud av varma och kalla smĂ„rĂ€tter. Ăl, vin, champagne och Ă€ven starkare drycker. Vi Ă„t Ă€ven frukostarna hĂ€r. OcksĂ„ vĂ€ldigt bra bredd och kvalitĂ© pĂ„ den.
Hotellet (till vÀnster). PÄ högra sidan ser man Palace building som innehÄller kontor och Àven en tunnelbanestation.
Hotellet en av de andra dagarna dÄ vÀdret var bÀtre.
Och en gÄng till
VÄrt rum pÄ 16:e vÄningen.
Badrummet med bÄde dusch och badkar med vy mot parken.
Skrivbord
SĂ€ngar och en walk in closet.
Vyn frÄn rummet (sorry för dÄlig bild)
Happy hour i loungen
Ost
Lite öl
Vin
Champagne
Skönt med ett glas Champagne
Sedan lite rött Dagen efterrÄt var det dags att testa gymet. Som allt annat pÄ hotellet höll Àven det hög klass. Gratis Evian under trÀningen. VÀldigt rymligt med mÄnga maskiner och aldrig nÄgon vÀntetid under de dagar vi var dÀr.
Entrén till gymet
Utsikt frÄn gymet
Bra att brÀnna lite kalorier
Del av frukostutbudet i loungen
Mer frukost.
Ănnu mer. De gjorde naturligtvis omeletter, pannkakor, vĂ„fflor och olika typer av Ă€gg pĂ„ bestĂ€llning. Som jag skrev inledningsvis - detta Ă€r ett riktigt bra hotell. Vi hade först tĂ€nkt bo pĂ„ Mandarin Oriental men den anlitade resebyrĂ„n sa att "Mandarin Ă€r ju alltid vĂ€ldigt bra men just i Tokyo skulle jag Ă€ndĂ„ rekommendera Palace" Jag kan inte annat Ă€n hĂ„lla med
Nog om hotellet, nu blir det lite mat (och lite vin).
Mat (och vin)
Handlar mest om mat och vin i detta inlÀgg sÄ ni som inte Àr intresserade kan skippa till nÀsta inlÀgg (som kommer strax) Vi hade sju mattillfÀllen under resan och hade redan nÀr vi kom fem bokningar: Sushi Kanesaka pÄ hotellet Kobe Beef Kaiseki 511 Amber Palace pÄ hotellet Crown pÄ hotellet New York Grill and Bar pÄ Park Hyatt
Som jag nÀmnde ovan sÄ ligger denna restaurang i hotellet. Det Àr en liten sushirestaurang med 20 platser. TyvÀrr var de lite kinkiga pÄ att ta bilder sÄ det blev bara en bild pÄ champagnen vi drack. Maten höll vÀldigt hög kvalité och kan varmt rekommenderas om man gillar sin sushi. Huvudkocken (heter det sÄ) har en stjÀrna pÄ sin andra restaurang i Tokyo men just den hÀr Àr inte med i Guide Rouge med en stjÀrna. KvÀllens höjdpunkt blev nÀr vi hade öppnat kvÀllens tredje flaska champagne och kocken frÄgade om vi tyckte om den varpÄ vi frÄgade om vi fick bjuda pÄ ett glas. Det ville han gÀrna. VarpÄ han tog glaset och shotade det pÄ mindre Àn en sekund
Vi körde Champagne rÀtt igenom.
Dagen efter Ät vi lunch i hotellets lobby. Vi körde dagens meny som bestod av löksoppa, havsaborre och glass med en fruktbakelse till avslutning. VÀldigt gott Àven om den bleknade lite med mycket annat vi Ät under resan.
Havsaborre
EfterrÀtten
Vi körde vitt vin rÀtt igenom
Den hĂ€r restaurangen ligger högt pĂ„ Tripadvisor över Kobe-restauranger. SjĂ€lva lĂ€get Ă€r nĂ„gra minuter frĂ„n Akasaka tunnelbanestation. Ăven hĂ€r körde vi en set menu som bestod av en blandning av amouse bouche bestĂ„ende av grönsaker med pilgrimsmussla. Det följdes sedan av fyra smĂ„rĂ€tter (en annan typ av mussla, tonfisksallad, fiskfilĂ© och en lite sötare tofuliknande rĂ€tt).
Första rÀtten: pilgrimsmussla
Andra rÀtten RÀtt tre var en kokt kobebiff i soppa. Den följdes av en Kobecroquette i grillade bananskal (detta var dock bara dekoration). Efter det fick vi ytterligare en variant pÄ Kobebiff med en soppa och grönsaker följt av sushi.
RĂ€tt tre
Kobecroquette
Mer Kobebiff
Sushi Sedan kom dÄ det vi egentligen hade kommit för; grillad Kobebiff. Den var helt suverÀn och nÄgot av det bÀsta jag Àtit.
Grillad Kobebiff
Lite efterrÀtt
KvÀllens tvÄ röda viner Restaurangen har en vÀldigt bra vinlista med mycket franska och amerikanska viner. Kan varmt rekommendera den. Runt restaurangen i omrÄdet finns sedan mÄnga trevliga barer. Vi landade pÄ en bar som heter Luther's Bar som spelade klassiska vinylskivor.
Detta Ă€r en kinesisk restaurang med en stjĂ€rna som ligger pĂ„ hotellets 5:e vĂ„ning. Ăven hĂ€r körde vi en meny med nio rĂ€tter. Allt var förstĂ„s mycket gott. Ăven hĂ€r fanns en gedigen vinlista.
Första rÀtten - mest sidflÀsk
Dim sum och vÄrrulle
Ankan presenteras
Pekinganka
Ytterligare lite anka
Soppa
Suckling pig
Lite grönt
Kolhydrater
EfterrÀtten
Vi körde denna Champagne rÀtt igenom mÄltiden
Crown Ă€r en franskinspirerad restaurang med mycket hög kvalitĂ©. Ăr osĂ€ker pĂ„ om den har en stjĂ€rna men av maten och servicen att döma borde den ha det. Vi körde en niorĂ€ttersmeny med fyra olika viner. LĂ„ter bilderna tala för sig sjĂ€lva.
Ăppen spis
Amouse bouche
Lite förrÀtter
Potatispuré med caviar
Sötpotatis med rÀkflan
Hummer
Kött
Osttallrik
Första efterrÀtten
Andra efterrÀtten
Kaffe
KvÀllens viner
Sista kvÀllen Äkte vi till Park Hyatt som ju vÀl Àr mest kÀnt för Lost in Translation som till stor del utspelades dÀr. Restaurangen med tillhörande bar ligger pÄ 52:a vÄningen vilket gör att man fÄr en fantastisk utsikt över Tokyo. Vi var som sagt dÀr pÄ kvÀllen men pÄ dagtid borde man ha en vÀldigt bra utsikt över Mt Fuji.
Utsikt frÄn 52:a vÄningen
Restaurangen Vi tog in var sin förrÀtt och varmrÀtt. Baliklax till förrÀtt och en Kobebiff till varmrÀtt. Bra kvalité pÄ maten men den nÄdde kanske inte riktigt upp till de andra restaurangerna vi hade testat.
Baliklax
Kobebiff
KvÀllens Champagne En sak som var lite störande var att baren och restaurangen ligger utan avskiljningsvÀgg vilket innebÀr att bÄde ljud och cigarettrök kan vara störande. Den sjunde mÄltiden, en lunch intog vi pÄ ett enkelt ölhak i Shinjuku. Trevligt med lite omvÀxling till all fine dining. Tokyo Àr som mÄnga sÀkert vet ett mat-Mecka och pÄ fyra dagar hinner man bara prova sig igenom en försvinnande del men de restauranger vi var pÄ var mycket bra och jag kan varmt rekommendera dem. Tack för att ni hÀngt med sÄ hÀr lÄngt. Nu har det blivit dags att ge sig av mot Europa (via USA) efter fyra hÀrliga dagar.
Dags att ge sig av hemÄt, 22 timmar förstaklass och 8 timmar i FCT ÄterstÄr. Samt 3 tim economy som detta inlÀgg handlar om. Jag Àndrade ju lite pÄ min planering kom att flyga via New York pÄ hemvÀgen. Det innebar att min tidigare flight i business med Asiana skulle landa för sent för New York-flighten. Jag var dÀrmed tvungen att boka om den och dÄ fanns bara en flight tillgÀnglig; nÀmligen UA79 i economy. Avresedagen var det fantastiskt vÀder i Tokyo och jag bestÀmde mig för att försöka springa bort lite kalorier som intagits de senaste dagarna. Det blev en liten löprunda runt Kejsarens park. Det var fullt av löpare eftersom det var lördag förmiddag.
Kejsarens park
MÄnga löpare
Som ni ser sÄ har precis blommningen kommit igÄng. Efter checkout tog jag tÄget till Narita och checkade in pÄ United. Ingen kö vid incheckning men en mycket lÄng kö till security. Som tur var sÄ fanns det Star Alliance Gold Track som gick pÄ tvÄ minuter.
Premium checkin
LÄng kö till security
Gold Track (den var inte stÀngd skylten till trots) Började gÄ mot Uniteds lounge. PÄ vÀgen dit fick jag se den 737:a som jag senare skulle Äka med. Jag funderade lite pÄ varför United kör mellan Tokyo och Seoul men senare förstod jag att United har 11 737'or baserade pÄ Guam och jag misstÀnker att detta Àr ett sÀtt att maximera utnuttjandet av dem.
Gick in i Uniteds lounge som Àr mycket stor. PÄ bottenvÄningen Àr den vanliga loungen och pÄ övervÄningen United Global First lounge som jag tyvÀrr inte fick tilltrÀde till med mitt SAS EBD-kort.
Entren till loungen
Stort och mycket sittpatser.
Inget tilltrĂ€de som Star Alliance Gold I matvĂ€g fanns det lite soppa, sushi och nudlar. I dryckesvĂ€g en trevlig Asahi âölmaskinâ och ok utbud av starkare drycker.
Sushi
Ălmaskinen
Dricka
Det blir lite sushi och nudlar innan avresa. VÀl pÄ planet sÄ var det ett relativt nyligen renoverat plan med lÀdersÀten. Jag hade valt nödutgÄng och det hela skulle bli en trevlig flygning.
Boarding
Nya sÀten
Flight map var ur funktion VÀl i Seoul hade jag bokat Best Western Incheon hotel. Ett enkelt men ok hotell fem minuter med shuttlebuss frÄn flygplatsen. Hade slarvat lite nÀr jag bokade sÄ jag fick ett rum utan skrivbord men det löstes snabbt via ett besök i receptionen.
Entren till hotellet
Lobbyn
Orginalrummet
Nya rummet
Avslutade dagen med en öl i baren.
Asiana OZ222 Seoul â New York JFK
Vaknade tidigt och tog bussen kl 07 till flygplatsen. Snabb incheckning och eskort genom security upp till loungen.
Incheckning
Eskort till loungen
PÄ vÀg till loungen som ligger en trappa upp
IngÄngen till loungen Loungen kan anvÀndas av sÄvÀl förstaklassresenÀrer med Asiana och andra Star Alliancebolag men Àven som Star Gold har man access. Loungen Àr relativt stor och rymlig och har soffor, arbetsplatser, duschrum och en stor TV. Bra matutbud med kalla och varma rÀtter som kompletteras med ett brett dryckesutbud. Det Àr inga problem med att Àta sig mÀtt innan flighten men eftersom jag var pÄ vÀg att boarda en flight pÄ över 13 timmar sÄ tog jag bara lite snacks
Arbetsutrymme i loungen
Stolar och soffor
Vy mot flygplanen, dock inte helt klar sikt ut.
PÄ vÀg till buffén
Buffén
Mer mat
Ănnu mer mat
Dryck
Dumplings
Lasagne
Mmmm...Champagne. Gott!
Lite frukost innan boarding
Kollade lite pÄ LPGA-touren innan boarding. Kul att se Anna Nordqvist vinna. Efter en stund var det dags att gÄ till planet.
Mitt hem de nĂ€sta 14 timmarna. Kabinen pĂ„ Asianas A380 Ă€r i 1-2-1 konfiguration i tre rader med totalt 12 platser i förstaklass. Det positiva Ă€r att varja plats har dörrar som kan stĂ€ngas för maximal avskildhet. DĂ€remot tycker jag att stolen i sĂ€nglĂ€ge âvickadeâ lite och kĂ€ndes lite ostabil. Vi var bara sex person i kabinen sĂ„ jag gick till platsen bakom mig men det var samma sak pĂ„ den.
Stolen
Kabinen
1-2-1 konfiguartion i 3 rader
Som ni kan se ingenstans att lÀgga handbaggage. Men det fanns gott om utrymme framför kabinen i sÀrskilda skÄp som flygvÀrdinnorna visade
Dörren pÄ sÀte 1K Àr halvt stÀngd. Det gick att helt stÀnga in sig som i en liten egen privat minikabin. En annan sak som var lite farlig var att nÀr man sÀtter stolen i loungelÀge sÄ Äker den fram en bra bit och lÀmnar ett stort utrymme öppet bakom stolen som det Àr lÀtt att tappa ner en telegon eller iPad i. Och kör man sedan upp stolen (om man t.ex. inte sett att nÄgot Äkt ner) kan man lÀtt förstöra det man tappat.
Tappa inget hÀr
Flighten Àr enligt tidtabell 13:15 men den hÀr flighten skulle visa sig bli 13:45 pga hÄrd motvind. Vi kom dock ivÀg tidigt och kom senare att landa endast 10 minuter sent.
LÄng flight
NeccesĂ€r NĂ€r det gĂ€ller mat och dryck sĂ„ har Asiana (likt Ana) ett vĂ€sterlĂ€ndsk och en ĂsterlĂ€ndsk meny som Ă€r vĂ€ldigt omfattande. Jag tog den vĂ€sterlĂ€ndska. PĂ„ dryckessidan sĂ„ finns det relativt mycket att vĂ€lja pĂ„ Ă€ven om jag tycker att ANA var snĂ€ppet bĂ€ttre.
Western menu
Korean menu
Frukostmenyn
SmÄplock
Kul med en svensk som gett rÄd om vinerna
Dryckesmenyn
Körde denna Champagnen
Alternativ som jag dock inte drack pÄ flyget. Hade fÄtt tillrÀckligt under loungen i Tokyo
Vin
Mer vin
Ănnu mer vin
Ănnu mer vin
Mer dryck Jag började med lunch direkt efter takeoff.
Amouse bouche
Lunchsetup
Kaviarservering
Jatack
Gott
Tackar som frÄgar
Pilgrimsmusslor
Lite vid Bordeaux till musslorna
Dags att rensa smaklökarna
Körde kyckling till varmrÀtt
Helt ok vin, kanske lite kraftigt till kyckling men det var ju en del svartpapper till kycklingen sÄ kombon blev bra
Frukt och ost
Lite Bordeaux till det
Dessert - ja tack! Efter lunchen sÄg jag en film. Tog en kaffe och cognac och sÄg en film till.
KÀnde mig sedan lite trött sÄ jag somnade och sov fyra timmar. Vaknade med lite mer Àn fyra timmar kvar och bestÀllde in lite frukost.
Bra bit pÄ vÀg
Frukostsetup med frukt
God baguetta med sylt och cream cheese Kollade en film till innan det var dags för inflygning mot JFK. Landade som sagt tio minuter sent men eftersom jag hade sex timmar innan nÀsta flyg var det inga problem. Fick en liten present vid landning. En vÀska som kan vikas ihop till litet format
Kompis frÄn South African vid sidan
Snö i New York Sammanfattningsvis tycker jag att det var en mycket bra flygning. Den privata kÀnslan gör att jag hÄller kabinen ett snÀpp över ANA Àven om skillnaden Àr hÄrfin. Med sex personer i förstaklass och tre flygvÀrdinnor var det alltid bra attention och servicenivÄn var vÀldigt bra. à ker gÀrna med Asiana igen; Ätminstone A380 förstaklass
Nu har jag gjort 37 av 45 timmar förstaklass och 5 timmar i FCT.
Sista delen â Lufthansa Lounge JFK, LH401 New York-Frankfurt, FCT och shorthaul hem
Landade som sagt 10 min sent pÄ JFK men det hade ingen betydelse eftersom jag hade sex timmar pÄ mig innan avgÄng mot Frankfurt. Gick till immigration, lite köande, vÀntan pÄ vÀskan tog kanske i allt 30 minuter. DÀrefter tÄget bort till terminal 1. Jag visste att Lufthansa börjar incheckning 4 timmar innan avgÄng sÄ jag visste att jag hade en timme att slÄ ihjÀl först. Jag hade gÀrna bokat ett duschrum för att frÀcha upp mig men JFK Àr ju hopplöst dÄlig med den typen av möjligheter sÄ jag Äkte upp till restaurangtorget och tog en kaffe pÄ Starbucks. En timme senare checkade jag in och fick eskort genom security och gick direkt till loungen. Den bestÄr av en businesslounge pÄ bottenvÄning och en Senatorlounge pÄ övervÄningen. En trappa upp frÄn Senatorloungen ligger First Class Dining som dock inte öppnade förrÀn kl 15 sÄ jag hade ytterligare nÀstan tvÄ timmar att slÄ ihjÀl i Senatorloungen. Den Àr relativt stor och ljus och har en OK buffet och en bemannad bar (med Champagne).
IngÄng till loungen
Senatorloungen. Uppe till vÀnster kan man skymta First Class Dining-delen
Bemannad bar Drog i mig lite vatten innan jag bad att fÄ ett duschrum. Det var nu 22 timmar sedan jag sist duschade sÄ det satt riktigt bra. Duschrummet (det finns tvÄ stycken) var mycket rymligt. Ingen lyx men precis vad jag behövde.
Duschrummet
Rymligt
Gick sedan upp till First Class Dining som bestÄr av en loungedel och en restaurangdel. Förutom a la carte-menyn sÄ finns det en buffet som Àr mycket trevlig. DÀr finns mÄng smÄ förrÀtter som grillade grönsaker, hummus, olika typer av röror, ost och kex samt 6-7 olika smÄ efterrÀtter. NÀr det gÀller dryck finns de flesta typer av startkare drycker, 4 olika Champagner, 3 vita och 3 röda viner (de flesta frÄn USA). Helt klart hög klass!
First Class Dining-delen
Vy ner mot Senatordelen
Champagnen stÄr pÄ kylning
Vinhörnan
A la carte-menyn
HuvudrÀtter och desserter Började med ett glas Champagne och tog lite lax och grillade grönsaker. BestÀllde sedan in hummersoppa följt av short ribs innan det var dags för boarding.
Lite smÄplock
Hummersoppa
Short ribs Liksom den första Lufthansa-flighten var denna ocksĂ„ en 747-8. Som lite omvĂ€xling hade jag valt 3K. Kabinen var full med Ă„tta passagerare. Eller rĂ€ttare sagt nio eftersom 2K hade en infant. Blev först lite orolig eftersom jag vid det hĂ€r laget började bli lite trött och inte var sugen pĂ„ att bli störd under nattflygningen. Men mina farhĂ„gor besannades inte, hörde inte ett ljud av babyn under hela flygningen Fick en ny neccesaĂ€r som jag inte sett förut â Jilsander.
Ny neccesÀr
Jilsander PÄ utresan var vi sju passagerare och pÄ den hÀr flighten var vi som sagt Ätta sÄ det borde inte ha varit nÄgon större skillnad för besÀttningen men det var en mycket stor skillnad pÄ servicenivÄn. FlygvÀrdinnorna spenderade otroligt mycket tid med att gulla med babyn och under lÄnga stunder var alla tre flygvÀrdinnorna vid stol 2K dÀr babyn med mamma satt.
Seat 3K
Kabinen NÀr det hade gÄtt ca 30 minuter efter takeoff lackade jag ur lite och tryckte pÄ call button och sa att jag gÀrna tog ett glas Champagne och dÀrefter ville ha caviarservicen omgÄende.
Amouse bouche
Champagne
Caviarservice Jag har absolut inga problem med att man ser till att en mamma med infant har det bra men pÄ en flight med sju andra förstaklassresenÀrer sÄ hade det rÀckt om en av de tre flygvÀrdinnorna hade fokuserat pÄ henne. En liten plump i protokollet för Lufthansa som annars alltid levererat de gÄnger jag Äkt med dem.
Tog en efterrÀtt och slökollade lite pÄ en film innan det var dags att sova. Sov vÀldigt bra och vaknade med 35 minuter kvar till Frankfurt.
Planet efter landning i Frankfurt VÀl pÄ marken i Frankfurt gick jag direkt ut via passkontrollen och till FCT. Trots den tidiga timmen (klockan var 0545) var det kanske 10-15 personer i loungen.
PÄ vÀg till FCT
Here again Tog lite vatten och satte mig i ett av kontoren och jobbade nÄgra timmar.
Vatten
Ett av kontorsrummen
Efter nÄgra timmar gick jag och bad att fÄ ett duschrum och tog en dusch varefter det blev brunch. Tog lite grillade grönsaker och skinka följt av den klassiska schnitzeln.
SmÄplock
Schnitzeln Softade sedan en stund innan det var dags för fÀrd mot planet. Den hÀr gÄngen i en Mercedes. Kom till planet som stod pÄ apron med bussen full av vÀntande passagerare. Lyxig kÀnsla att glida upp med en Mercedes till trappan och fÄ gÄ ombord först.
Dagens bil - Mercedes
VÀl ombord slocknade jag direkt och vaknade först nÀr vi tog mark i Barcelona.
Touchdown Barcelona Efter stopp i Barcelona blev det hemresa med fulflyg (Vueling). Hade dock bokat deras Excellence (=första raden med tomt mittensÀte och fritt val frÄn menyn) sÄ jag tog en GT frÄn menyn som en trevlig avslutning pÄ resan
GT pÄ Vueling Sorry for lite fÀrre bilder pÄ den hÀr delen av reserapporten men dels var jag lite trött under den hÀr delen av hemresan men det finns ju ocksÄ ganska mycket bilder frÄn bÄde Lufthansa 747-8 och FCT i de första delarna av den hÀr trÄden. SÄ med detta har jag nu avverkat 45 timmar förstaklass och 13 timmar i FCT pÄ en biljett
Ska göra en kort summering lite senare nu nÀr alla intryck har lagt sig. Tack för att ni har varit med under resan. Det har varit kul att skriva den hÀr reseberÀttelsen och se att sÄ mÄnga följt med.
DÄ var det dags att summera min resa. Först lite statistik: Orginalbokning 24 januari (45 dagar före avresa) Ombokning 1 28 februari (11 dagar före avresa) Ombokning 2 6 mars (5 dagar före avresa) Antal leg 8 Total tid i luften 55:40 fördelat pÄ 44:30 förstaklass, 6:45 businessklass och 4:25 ekonomiklass Total restid med stopp (exkl fyra dagar i Tokyo) 99:30 totalt varav 42:55 pÄ utresan och 56:35 Resans lÀngd inkl fyra dagar i Tokyo 9 dagar och 7 timmar Ser man pÄ Circlemap sÄ ser ju rutten helt sjuk ut
Men bevisar ocksÄ att vÀrlden Àr liten
Visa antal miles, tid och stor karta pÄ Great Circle Mapper
SÄ hÀr ett par dagar efter hemkomst sÄ har intrycken landat lite mer. Totalt sett var det en fantastisk resa. Dels beroende pÄ upplÀgget pÄ flighterna förstÄs men ocksÄ att spendera fyra dagar i Tokyo med kompisar. Jag har flygit mycket under de senaste 15 Ären och provat ett antal förstaklassflighter. Jag tror detta var mina 11:e och 12:e förstaklassleg med Lufthansa. Mest har det blivit British Airways under Ären med kanske 50 legs i förstaklass totalt. Men trots detta var det spÀnnande att prova pÄ bÄde ANA och Asiana. Och de tre bolagen som jag flög förstaklass med pÄ denna resa skiljer sig Ät pÄ olika sÀtt. Det Àr svÄrt att sÀga att det ena Àr bÀttre Àn det andra; det Àr smÄ skillnader mellan bolagen och personligen tror jag att det Àr mer upp till den crew som man fÄr pÄ en enskild flygning. Mina tvÄ flighter med Lufthansa pÄ denna resa Àr ett bra exempel pÄ detta. Men om jag ÀndÄ skulle betygsÀtta de tre bolagens förstaklasserbjudande utifrÄn den hÀr resan sÄ blir det nÄgot i den hÀr stilen:
HÀr vinner Lufthansa helt klart. FCT Àr helt enkelkt grym med allt vad den erbjuder inklusive transport till planet och jag ser redan fram emot nÀsta besök Asianas lounge Àr bra men inte i nÀrheten. ANA kan inte jÀmföras eftersom jag inte flyg frÄn deras hemmabas.
Stol och komfort Àr mycket bra pÄ alla tre. HÀr rankar jag Asiana högst beroende pÄ privata kÀnsla man fÄr nÀr man stÀnger dörrarna. DÀrefter kommer ANA som Àr semiprivat och sist Lufthansa som i mitt tycke Àr lite för öppen. Men Äterigen , det Àr smÄ skillnader.
ANA vinner hÀr, mest beroende pÄ premiumchampagne och snÀppet bÀttre mat.
SvÄrt att betygsÀtta efter dessa flygningar. Som jag nÀmnde ovan tror jag dagsformen hos personalen Àr avgörande. Sedan Àr det sÀkert sÄ att vissa bolag har jÀmnare personal Àn andra men detta var mina första flygningar med ANA och Asiana sÄ jag kan helt enkelt inte uttala mig om det. Skulle jag göra om resan? Absolut - det fanns aldrig ett ögonblick dÀr jag Ängrade hela upplÀgget. DÀremot skulle jag Àndra pÄ nÄgra fÄ saker om det gick: 1. LÀngre tid i Tokyo Fantastisk stad och fyra dagar Àr helt enkelt för lite. 2. Försöka fÄ ett lÀngre stopp mellan varje lÄngflygning Jag var ganska trött nÀr jag klev pÄ sista lÄngflighten till Frankfurt. Eftersom jag landade kl 11 pÄ förmiddagen sÄ var det svÄrt att sova över i New York och ta nÀsta plan utan att bryta 24-timmarsregeln. Kanske ett senare flyg frÄn New York samma kvÀll sÄ kunde jag tagit ett dagrum pÄ ett av hotellen nÀr JFK. Nu hade jag bara 6 timmar sÄ det var inte vÀrt det. Det var helt rÀtt att sova över pÄ flygplatshotell under de övriga stoppen. Det gjorde att jag var pigg nÀr jag gick pÄ de övriga flighterna. 3. Tagit ett annat hotell Àn Hilton Dulles och Best Western Incheon. Inget egentligt fel pÄ dem men de nÄdde inte riktigt upp till kvalitén pÄ resten av resan. Avslutar med ett litet collage av bilder frÄn resan
Over and out.
