Marriott Rewards, The Ritz-Carlton Rewards och Starwood Preferred Guest slås ihop till ett lojalitetsprogram

20. Apr 2018
by BusinessClass

Marriott International har meddelat de introducerar en uppsättning förmåner som omfattar alla tre program de har idag; Marriott Rewards, The Ritz-Carlton Rewards och Starwood Preferred Guest (SPG).

Från och med augusti 2018 kommer det gemensamma lojalitetsprogrammet att ge medlemmarna möjlighet att tjäna in poäng snabbare än under det tidigare programmet - i genomsnitt 20 procent mer poäng för varje dollar som spenderas, enligt Marriott. I tillägg så kommer medlemmarna för första gången kunna boka rum och tjäna in eller spendera poäng på 29 globala hotellkedjor med 6500 hotell i 127 länder. The Moments, en plattform för upplevelser, expanderas till att omfatta fler än 110 000 olika upplevelser på 1000 destinationer. Dessa inkluderar biljetter till attraktiva attraktioner och engångshändelser som exempelvis den nya skräddarsydda Moments Live-evenemangsserien. "Vi lyssnade på våra medlemmars reseaspirationer och vår målsättning är att höja potentialen i våra lojalitetsprogram", säger David Flueck, chef för Global Loyalty, Marriott International. Han fortsätter "Vi hoppas kunna inspirera våra medlemmar oavsett deras passioner vad gäller resor, oavsett om det är resorter med bungalows över vatten, lugna avskilda öar, skid-resorter i bergen, höga hotell med vidunderlig utsikt eller till och med tidigare palats som omvandlats till hotell." Med början i augusti kommer medlemmar kunna kombinera separata konton i  Marriott Rewards, The Ritz-Carlton Rewards och SPG til ett enda konto som omfattar alla tre programmen. The Marriott Rewards, The Ritz-Carlton Rewards och Starwood Preferred Guest (SPG) kommer leva vidare under de namnen tillsvidare. Ett nytt namnpå det sammanslagna lojlitetsprogrammet aviseras under 2019. Också början i augusti kommer medlemmarna kunna boka rum och sviter i alla ingående kedjor på Marriott.com, SPG.com, Marriott och SPG apparna, eller genom att kontakta kundtjänst. Fördelen med det enhetliga programmet kommer innebära möjligheten för medlemmarna att uppnå elitstatus och tjäna poäng snabbare. Process för att lösa in poäng blir också enklare. och fler mobila funktioner; och ett nytt kreditkort. Under de kommande månaderna kommer information om hur och när i augusti då det går att börja kombinera sina konton.  

More from BusinessClass.com