Vinn manschettknappar från BusinessClass

Som en del medlemmar på forumet noterat har jag ju som sagt sedan barnsben älskat att flyga och nu efter sommarens uppehåll tog jag mod till mig och tog tjänsledigt till i vår. Anledningen: Att löpa flyglinan ut och ta pilotcertifikat i San Diego. Ser framför mig hur dessa manschettknappar blir pricken över det berömda "i:et" som ger mig ytterligare luft under vingarna.
 
Flyger tyvärr inte så ofta som jag vill och när jag gör det är det privat. Nu dock skall jag ner på kurs hos en leverantör i tyskland och då hade det varit finfint att se fin ut inför chefen och de andra som bara sett mig i blåstället tidigare.
 
Jag skulle använda dem för att förstärka mina argument när jag övertalar mina kollegor om att LCC inte sparar oss några pengar.



Den riktiga pricken över i blir det när jag sedan imponerar så mycket med mina bc-förvärvade kunskaper att jag blir firmans travel manager data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Det är dom små detaljerna som gör helheten. Jag skulle med glädje använda de här knapparna. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Som, bland annat, lärare på en TRAC-utbildning (blivande resekonsulter) är de klockrena att bära på lektionerna. Ger en bra inramning mot ämnet jag undervisar i, samt understryker mitt stora intresse för passagerarflyg och resor.
 
Haha....Dom är ju ascoola!

Har letat efter ett par manschettknappar det senaste året utan att hitta några som passar mig i smaken. Dessa däremot är perfekt.



Snart kanske dom inköpta skjortorna för manschettknappar äntligen kan användas som det är tänkt... data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Har precis beställt en skjorta med fransk manschett (insåg att de gamla jag hade inte var så fräscha) till manschettknapparna jag tänkte vinna. Brukas ju med fördel på nästa long haul, när den nu blir. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
För att få min fästmö att förstå hur mycket man får ut av detta fantastiska forum - inte bara resetips, schyssta deals, härlig gemenskap utan även ett par snygga manschettknappar!
 
Ok, sätt er ner...

Jag är över 30 år och... ok, är ni beredda...? ...jag har inga manschettknappar (!!!).

Jag vet, det är skandal. Det har helt enkelt inte kommit mig för, men flera har tillfällena varit då jag känt att "Åh... varför har jag inga manschettknappar?!"



Dom ni lottar ut är ju vansinnigt snygga. Speciellt dom silvriga. Skulle mer än gärna ha dom på mig nästa gång jag åker longhaul business class.
 
De kommer til å få fly mye hos meg, de vil passe meget pent på min pingvin dress og alle de andre dressene mine. Hadde vært så fint! Jeg fylte nettopp 30!
 
Dessa knappar avser jag bära nästa gång jag diskuterar Bromma Flygplats vara eller inte vara..

För övrigt flotta ersättare till knapparna jag hade på mitt bröllop, men tyvärr förlorat. Hej och tack.
 
Nu är det snart 24 timmar kvar tills tävlingen stänger - kul med så många deltagare data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Hade jag fått ett par så hade jag använt dem till att piffa upp min annars ganska så icke-glamourösa uniform. Flygvärlden kan behöva lite mer stil - ungefär som på den gamla goda tiden. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Om jag vinner ett par manschett-knappar ska jag använda dem varje gång jag flyger - jag bär alltid skjorta, men första gången ska vara då jag åker FIRST på long-haul. Därefter kommer jag att använda dem "dagligen" och speciellt påtala att jag har dem och då får jag tillfälle att berätta om BC samt mitt/vårt i mångas ögon udda intresse! (De silverfärgade passar mig utmärkt!)
 
Back
Top