Trasiga väskor SAS hittar på nya regler

gladflygare

New member
Hej,

Det här kanske har diskuterats innan men jag hittar tyvärr inget svar och behöver desperat hjälp! (Skall iväg på en långresa till Afrika om en vecka utan någon fungerande väska...)

I November 2017 hade SAS sönder min Samsonite väska mellan Tromsö-Oslo-Stockholm. Självklart anmälde jag detta och fick ett PIR nummer direkt på flygplatsen. De säger att SAS skall höra av sig och jag väntar. Gör mig redo för en resa i Mars 2018 och ingen kontakt från SAS, ringer desperat alla jag kan få tag på utan framgång. Mailar in till Customer Care i April, får svar i slutet på Maj (!), blir en massa fram och tillbaka och sen säger Customer Care agenten att jag inte får någon ersättning med ett påstående om att jag även måste anmäla detta till Customer Care inom 7 dagar från när jag har landat.

Den informationen finns ju INGENSTANS! Ber honom hänvisa till vart de har stöd för detta och då kan han inte referera till SAS egna regelverk utan till Montrealkonvensionen kapitel 31.

Kan detta stämma?

Jag har gjort ett nytt ärende som samma person svarade på och såklart lade ner på en gång. När jag bett hans chef att kontakta mig så ignoreras det bara. SAS personen ifråga säger att jag får vända mig till allmän domstol eller ARN om jag vill få det jag har rätt till. (Pratat med ARN de förstår inte varför SAS inte har löst det själva och säger att jag kommer få rätt med det är en lång utdragen process).

SAS hade även sönder min andra väska i Maj 2018 så allt känns ganska hopplöst nu. Super tacksam om någon kan hjälpa mig med någon kontakt på SAS eller vet hur jag ska göra för att få mitt ersättningskrav godkänt.
 
Det är alltid olyckligt med trasig väska men jag tycker SAS brukar hantera det bra. Har säker fått 5 väskor förstörda senaste 2åren. Nu får det vli annat än Titan.....men samtidigt vill jag inte ha för dyr väska för att slippa laga den. Min väska var sönder i går när jag landade och jag fick tydlig muntlig info om att jag måste regga ärendet inom en vecka.
 
1 vecka Montreal stämmer, men den info från SAS/Swedavia som jag fått har då inte varit speciellt tydligt om detta





https://www.register.bagsupport.net/ords/f?p=100:1::::::

(och länken från ovanstående sida till Montreal, där det står find out more fungerar inte)





vaska-jpg.77073
 
Längst ner på min damagereport från igår står det.

A claim must also be sent to sas customercare within 7days.
 
Låter inge vidare. Konstig process, jag har fått två väskor skadade av SAS och de har gett mig ett skadenummer och någon slags voucher och sagt att jag får lämna/skicka in väskan själv och så tar de räkningen. Dock påpekade de att jag skulle lämna in väskan hos någon som de hade samarbete med och kunde hantera märket på väskan och visste hur det fungerade med vouchern. Nu senast sa de bara att jag skulle lämna in väskan på NK i Stockholm och det var inga problem. Tog väl 2-3 veckor att få den reparerad dock. Väskan var en Rimowa. Bor du i Stockholm så testa att gå dit bara med dit skadenummer och papper från SAS. NK säljer definitivt Samsonite så de kanske har ett avtal.
 
Tack för era svar och att ni tar er tid och hjälper mig!

Misstänker att SAS har börjar säga detta nu efter att jag har klagat...

På min senaste skaderapport som är från 16 Maj står det inte heller någon info om att det även skall anmälas till Customer Care inom 7 dagar.

Det är riktigt ledsamt att SAS har börjat med ”Ryanair” fasoner. Jag har bett om att få prata med en ansvarig och får ingen kontakt. Nödlösningen är väl att åka till HQ i Stockholm.

Vill nästan inte ens tänka på hur myclet det här har kostat mig med tid etc, säkert uppe i väskpriserna x 3...

Får släpa min icke brukbara väska till NK! Men det verkar bli en långresa till Afrika utan väska.

Har någon något tips om vart man kan köpa hållbara, lätta väskor billigt?
 
När SAS har kostat mig ~ 7000kr i förstörda väskor och mer än så i tid, kan jag inte lägga ut för dyra väskor

Behöver det där miraklet med 3/3
 
Trist att det har strulat så får dig @GladFlygare Har inom loppet av mindre än en månad haft två Samsonite väskor á la 2500kr/prissegmentet som blivit skadade. Båda gånger har jag anmält dem som skadade, fått ut min PIR-rapport och sedan ett efterföljande papper (samma som visats tidigare i tråden) med direktiv att jag ska logga skadan hos Bagsupport. Står inget om att det ska göras inom 7 dagar.



Fick du aldrig ut något sådant papper när du gjorde dina anmälningar?



Slutsatsen av båda mina fall var att jag fick en voucher där jag kunde kvittera ut en ny Samsoninteväska via Bagsupports webbshop. Samma modell och storlek som jag hade haft som gått sönder, dock i annan färg då de inte längre har röda. Så det enda som har sabbats för min del är att jag inte längre har samma färgskala på samtliga resväskor längre (ser inte lika snyggt ut längre! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7) och de syns inte lika lätt på bagagebandet, men i övrigt så har jag inget att klaga på. UPS körde sedan hem de nya väskorna med avlämning direkt vid dörren.
 
Tidigare har ju gällt för t.ex. SAS att antingen har man upptäckt skadan på Ankomstflygplatsen, eller vid uppackning hemma, alt hotellet och då haft 7 dagar på sig för reklamation. Förut gav ju SAS ut ersättningsväskor direkt på t.ex. Arlanda, vid större skada, alt gav adress till väskreparatör. Påfundet att det också måste rapporteras till "SAS Customer Care" inom 7dagar, kan ju vara svårt ifall man befinner sig utomlands på en resa...

(Som referens vid BA-resa tillbaka till Arlanda vid väskskada, bortslitet hjul och rapport på flygplatsen, så sände BA i England en likartad väska hem till mig inom en vecka - förvånansvärt smidigt...)
 
STO-ARN skrev:Förut gav ju SAS ut ersättningsväskor direkt på t.ex. Arlanda, vid större skada,Klicka för att utvidga...


Gör det inte det fortfarande?

Jag blev hänvisad till Bagsupport därför att jag tackade nej till den som erbjöds.
 
Mitt ärende från igår har hanterats exemplariskt av sas. En kort fråga på mail inim 5min och jag har redan fått voucher på 2200kr i deras väskshop.
 
Mina Titan har oftast fått en spricka eller två. Senast två sprickor á 30mm på varje sida handtaget.
 
Aningen OT men ändå på ämnet...



Landade i Köpenhamn igår med en billig 399kr teleskop-hockeytrunk från Clas Ohlson som gått sönder.

Reva/hål i tyget samt teleskophandtag som såg ut som man släpat väskan efter sig på asfalten.



Påpekade detta för SAS vid ankomst och de erbjöd direkt ny stor 4-hjuls väska som jag tyvärr inte kunde ta då jag var tvungen att lasta över allt från den trasiga och grejerna hade inte fått plats. Tog PIR och anmälde kl1126 idag på Bagsupport. kl1128 detta:

"We are very sorry that your luggage got damaged during your flight. We have now valorized. Your luggage has been valued according to the Scandinavian Airlines regulations and you are entitled to receive a replacement luggage."



999kr vouchers att handla för i deras "Samsonite-store".
 
Lär ju vara bättre än Clas Ohlson för 399kr. Har dessutom en sprillans ny Samsonite handbagage så behöver inget flashigt just nu.




Homer skrev:Där billigaste skräpväskan kostar 999kr...Klicka för att utvidga...
 
Back
Top