Surinam Airways - seriöst bolag?

yden

New member
Har börjat kolla på flighter mellan MIA - AUA och Surinam Airways verkar vara ett flygbolag som vissa väljer.

Är det ett seriöst bolag som man kan lita på? Verkar vara statligt ägt, ha 4 flygplan men inte så många rutter?
 
En kollega till mig väljer alltid KLM när han flyger från Holland till Surinam ca. 2ggr/år, trots att Surinam Airways har en direktlinje från AMS. Om jag ska tolka det rätt utgörs Surinam Airways passagerare företrädelsevis av ej frekventa resenärer som enbart är intresserade av att komma fram så fort som möjligt till så låg kostnad som möjligt.



På en så kort sträcka som MIA-AUA skulle jag nog välja Surinam Airways om pris och avgång passar mina behov. Surinam har f.ö problem med en korrumperad stat, något du kanske bör tänka på.
 
De kör en A343 mellan AMS-PBM som kommer från AirFrance. Inget är ändrat på inredningen sedan de fick det planet 2011-2012 där någongång.




Jag vet många som åker till PBM..men väldigt få som just åker med SLM.




EDIT: och nu såg jag ju du ska åka från MIA. Ta en titt på Caribbean airlines...de brukar ha rätt ok priser ner till PBM
 
Ska ju som sagt flyga från Miami och det verkar mest vara American Airlines, InselAir & Surinam som flyger till Aruba.

Just nu skiljer det 25% på priset mellan American och Surinam.
 
Insel Air är ok, men jag skulle välja AA om inte diffen är alltför stor.
 
Åkte precis med Insel först från aua - cur, 8 timmar sent sen cur- Mia 3 timmar sent, fick dessutom betala $44 per pers i lämna landet skatt som är inkl i priset hos AA och United som det verkar, därav är Insel oftast billigare, vi kommer aldrig åka Insel mera utan aa/United istället, mellan öarna är det dock svårt när det bara finns insel liknande
 
Falcon71 skrev:Fick dessutom betala $44 per pers i lämna landet skatt som är inkl i priset hos AA och United som det verkar, därav är Insel oftast billigare.Klicka för att utvidga...
Jag trodde att alla US-flighter hade skatten inräknad? Det är i alla fall vad jag har läst mig till, även Surinam Airways.
 
American Airlines

United Airlines

K.L.M.

ArkeFly

Air Berlin

Air Canada

West Jet

Copa Airlines

Avianca

Surinam Airways



dessa har skatten inräknad - så typiskt att jag så klart valde insel vilket verkar vara det enda utanför - 125 buck i sjön
 
Back
Top