Så gör många flygbolag redan väl? Åkt med flera bolag där gummihandskarna går på för städning av toaletten.
Japp, men detta förklarar varför det alltid varit så sjukt grisigt på SAS toaletter under länge flyg. Ingen som vill städa.
Så gör många flygbolag redan väl? Åkt med flera bolag där gummihandskarna går på för städning av toaletten.
Nu vet jag inte vad du mnear med längre flyg, men artikeln nämner flyg inom Europa, inte longhaul.Japp, men detta förklarar varför det alltid varit så sjukt grisigt på SAS toaletter under länge flyg. Ingen som vill städa.
Nu vet jag inte vad du mnear med längre flyg, men artikeln nämner flyg inom Europa, inte longhaul.
På longhaul brukar ju besättningen vara in ibland och "snygga" till, åtminstone de resor jag gjort i business.
De reagerar ju hårt över att behöva ta av plasten från maten i Business också och krävdes fackförhandlingar för att få till. Skulle inte dra för stora slutsatser på hur facket sätter sig på tvären om något vad det gäller sas.Ja, men om man reagerar så hårt på att man behöver torka av ett handfat, så kan jag drista mig till att dra slutsatsen att det finns en motvilja bland personalen att utföra städuppgifter alls och det därmed blir bare minimum på alla resor, även där det ingår att snygga till.
Det är ju samma diskussion som fanns på SJ för några år sen, om tågpersonalen skulle snygga till på toaletterna under resan eller lämna det till städpersonalen på slutstationerna. Nu blev det ju en ickefråga där eftersom det är underbemannat så nu hinner de inte med ens om de velat.
Ja, men om man reagerar så hårt på att man behöver torka av ett handfat, så kan jag drista mig till att dra slutsatsen att det finns en motvilja bland personalen att utföra städuppgifter alls och det därmed blir bare minimum på alla resor, även där det ingår att snygga till.
Det är ju samma diskussion som fanns på SJ för några år sen, om tågpersonalen skulle snygga till på toaletterna under resan eller lämna det till städpersonalen på slutstationerna. Nu blev det ju en ickefråga där eftersom det är underbemannat så nu hinner de inte med ens om de velat.
Stackars SAS personal som måste jobba på jobbet![]()
Nu vet jag inte om det är så ni menar, men det behöver ju inte vara en ovilja i den mest negativa betydelsen av ordet.
Det är en grundläggande del i svensk arbetsrätt att man faktiskt förväntas göra det jobb som man anställdes för. Arbetsgivarens arbetsledningsrätt är inte oinskränkt (som den var 1929 typ). Jag som chef bestämmer vem av mina anställda som ska göra vad och hur, men jag kan inte hitta på nya arbetsuppgifter som ligger långt ifrån vad de normalt gör. Jag kan nog be telefonisten hantera receptionen ett par dagar, men troligen inte be ekonomiassistenten att handtvätta min tjänstebil. Gränsen är inte jättetydlig för oss lekmän, men den finns just för att arbetsgivaren inte godtyckligt ska kunna beordra anställda vad som helst bara för att de är anställda och har en plikt att utföra ett arbete.
Däremot kan jag förhandla med facket om att omreglera en tjänst, tex just att ändra arbetsbeskrivningen att täcka nya uppgifter.
Och det är kanske så man ska förstå situationen. Arbetsgivaren och facket har redan kommit överens om diverse ändringar och försämringar i tjänsterna. Nu kommer det till en ny punkt mitt i en avtalsperiod och då markerar man att "ja du, det där får vi nog förhandla om".
Jag har inte läst den länkade expressen-artikeln så kanske den är full av namngivna medarbetare som uttrycker sin personliga hätskhet och fientlighet mot förslaget. Men oftast är rubriken tillspetsad med starka känslor för att generera klick.
Och det är då det blir så viktigt med ett bra förhållande mellan fack och arbetsgivare (något som aldrig kommer att hända på SAS).