Senaste nytt

Reportasje: Offisiell åpning av Terminal 2s nye satellittbygg

Redaksjonen

Medlem
FMBP_01172-564x211.jpg

I morgen 26. April tas den nye satellittbygningen på Münchens Franz Josef Strauss flyplass i bruk. BusinessClass var tilstede på åpningen sist fredag sammen med 1.900 inviterte fra hele verden.



Under slagordet ”living the connection” sørget Lufthansas symfoniorkester for å sette den høytidliger stemningen med Robert Schumanns femte symfoni. Orkesteret var delt opp i flere mindre enheter som spilte stykket samtidig rundt om i den nye terminalen.



Lufthansas toppsjef Carsten Spohr var en av mange talere, men det spesielle for hans del er at den nye bygningen er et tett og godt samarbeidsprosjekt med Lufthansa. Ikke bare form og funksjonemessig men også økonomisk. Prislappen på det hele er 900 millioner euro.



Den nye terminalen er forbundet med et helautomatisert tog som bringer passasjerene fra terminal 2 og over i den nye satellittterminalen. Sett med skandinaviske øyne er åpningen av den nye terminalen med sine 27 gater fordelaktig da ”fjernparkering” nå nesten elimineres. Regner man med ”bussgater” er antallet 52. Selv om München flyplass for mange er å foretrekke fremfor eksempelvis Frankfurt, er det ofte slik at en busstur til og fra flyet må til – og det tar både tid og er litt kronglete.



Den nye terminalen skal håndtere 11 millioner passasjerer – og er isolert sett like stor som eksempelvis Köln flyplass. Dagens Terminal 2 håndterer 25 millioner passasjerer. Satellittbygningen er bygget i samme stil som den øvrige flyplassen og stikkordene er luftig, moderne og oversiktlig. Representanter for flyplassen uttalte til BusinessClass at de siden åpningen av terminal 1 i 1992 og så åpningen av terminal 2 i 2003, har hatt og har et fokus på at München flyplass skal være en mest mulig avslappet flyplass. Og det stemmer godt med utallige egne erfaringer på flyplassen. Man ser sjelden store køer, det er ikke masete opprop og utvalget av butikker og tilbud er bredt. Flyplassen føles ikke så stor som den faktisk er.



Den overbygde ”markedsplassen” utenfor flyplassen er et godt eksempel på nettopp dette. Hit kommer besøkende som ikke skal ut å reise, og faktisk er halvparten av flyplassens inntekter fra ikke fly-relatert virksomhet.



Den nye terminalen er på hele 125.800 kvadratmeter og inneholder 20 sikkerhetskontrollposter og 44 passkontrollposter. Hele 22 transferdisker er også plass. I sin tale var Lufthansas toppsjef Carsten Spohr også opptatt av at flyplassen er rangert som en 5-stjerners flyplass som stadig flere kunder velger bevisst å reise via. – Den stressfaktoren som ofte er å spore på andre flyplasser av denne størrelsen er ikke til stede her i München, og vi er svært stolte av det gode samarbeidet vi har hatt med flyplassmyndighetene i forbindelse med utviklingen av denne, sa Spohr til de fremmøtte.



Satelittbygningen har ingen annen adkomst enn via toget eller rett fra en flyvning. Skal man reise herfra sjekker man som vanlig inn i Terminal 2 først før man tar seg over til nybygget med toget.



3 store dutyfree butikker er på plass sammen med 7 restauranter og en haug med ulike andre butikker.



Terminalen oppleves lys og innbydende, og det er godt med plass for å sette seg ned å slappe dersom man ikke har tilgang til de flotte loungefasilitene.



Hele fem nye Lufthansalounger er på plass og til sammen teller de 4.600 kvadratmeter. Det er nesten det dobbelte av tilbudet i dagens Terminal 2 som for øvrig har 7 lounger. De nye loungene er svært lyse og innbydende takket være vinduer fra gulv til tak. Og de gir et storslagent utsyn mot den østlige delen av flyplassen.



Av de fem loungene er en av dem en ny First Class lounge, to er Senator lounger og to er Business lounger.





De er alle deisgnet etter nyeste Luftahnsa standard og har en gjennomgående rolig fargepalett i jordfarger.







Førsteinntrykket er sobert. First Class loungen er på ca. 1.000 kvadratmeter og har plass for 80 gjester. Sjenerøst spiseområde hvor man kan velge fra en á la carte meny og en svært omfangsrik buffet. Videre er bar, sigar lounge og ulike hvileområder på plass. En 100 kvadratmeter takterrasse med flott utsikt hører også med for å nevne noen av høydepunktene. Denne loungen fikk vi dessverre ikke besøkt i denne omgang.







Senator loungene har hver plass til 150 gjester og er på 900 kvadratmeter. En Skybar er også på plass med bartendere. 5 dusjrpm og ulike soner for avslapning eller mat er å finne. I Business loungene er det på plass til 130 gjester over et 700 kvadratmeter stort område. Skybar er også en del av tilbudet her sammen med arbeidsplasser og dusjrom.







Les mer >>
 
Toppen