Senaste nytt

Lufthansa, Austrian eller Turkish i Economy till Male?

Lufthansa economy är bra, men hela familjen föredrar Turkish på långresor. Barnen frågar alltid vilket flygbolag vi skall åka med och blir då svaret "Turkish" ropar de hurra. Ett av få flygbolag där det är drägligt att åka i economy. Trevlig service och väldigt bra mat. Ett av få flygbolag som även ger passagerarna i economy ett litet amenity kit! Bra benutrymme (79 cm) och skönt justerbart nackstöd. Jag ser det också som ett extra plus att få mellanlanda i istanbul - en flygplats som har det lilla extra.
 
Med tanke på att Austrian sannolikt kommer att lägga ner all long haul så skulle jag satsa på Lufthansa i första hand då de erbjuder normal service ombord och Turkish i andra hand.

Jaså varför tror du de kommer lägga ner?!

Den här artikeln beskriver situationen ganska bra:
The Future Of Austrian Airlines' Long Haul Fleet - Simple Flying

Intressant nog så flög Austrian/Lauda till Australien så sent som 2006 med samma B777 flotta som finns idag. Artikeln ovan har en bra poäng: kanske dags att lämna de äldre B767-300ER och B777-200 och ta in nyare A330 från Lufthansaflottan.
 
Toppen