Köpa uppgradering airside på Heathrow terminal 5?

agehall

New member
Jag funderar på en sak; om man flyger ARN-LHR-xxx och vill försöka köpa en uppgradering på LHR-xxx, kan man göra det airside på LHR T5? Eller går det kanske att göra på Arlanda?
 
Jag uppfattar att det är Service Desk airside som hanterar detta. Ett annat trick att testa är att enbart göra en OLCI på ARN-LHR, sedan se om du får ett erbjudande på LHR-XXX lite senare vid att öppna OLCI igen.



Så kolla airside
 
Jag är tveksam till att det går att göra på Heathrow. På Arlanda fanns det tidigare (när BA bodde i Terminal 5) en skylt som sa att man kunde fråga om deras specialerbjudanden om man ville pröva på Club World eller World Traveller Plus. Har dock inte sett den på sista tiden.
 
ESSA skrev:Vad är OLCI?Klicka för att utvidga...


Sorry... Gör mitt bästa att undvika dessa data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Online Check-In data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
AABack2ARN skrev:Jag är tveksam till att det går att göra på Heathrow. På Arlanda fanns det tidigare (när BA bodde i Terminal 5) en skylt som sa att man kunde fråga om deras specialerbjudanden om man ville pröva på Club World eller World Traveller Plus. Har dock inte sett den på sista tiden.Klicka för att utvidga...


Har dock sätt dessa på LHR T5...
 
Senator skrev:Har dock sätt dessa på LHR T5...Klicka för att utvidga...


Även airside? Har uppenbarligen inte tittat!



I och för sig är nog enda gången jag behövt prata med Service Disk är när jag missat anslutningen till Stockholm därmed behövt bli ombokad på nästa flight. Dvs den innan passkontrollen/säkerhetskontrollen i T5. Och då har jag i alla fall inte sett några skyltar om uppgraderingar
 
Det borde ju rimligen finnas någon slags transferdesk som kan hantera detta tycker jag, för om man går in i T5 airside så kommer man ju inte enkelt ut igen..
 
Vill minnas att jag för något år sedan sett vid transferdisken att man kan uppgradera till nästa kabin för £499 på vissa flighter.
 
Transfer Desken på T5 är väl den som är innan passkontroll/säkerhetskontroll. Detta eftersom man MÅSTE ha ett giltigt boardingpass för att ta sig in på T5 högst 35 (?) minuter innan avgång. De tror jag inte hjälper dig med eventuella uppgraderingar då deras fokus verkar vara ombokningar på grund av strul.



Inne på T5 finns två Customer Service Center (South and North) som borde kunna hjälpa dig



Utöver det finns ett Customer Service center i närheten av Champagnebaren i Galleries First. Men vad de kan bistå med vet jag inte.



Transferdiskarna på T3 däremot kan nog hjälpa dig med alla möjliga önskemål om de är på rätt humör.
 
Inga problem på t5, tranferdisk, airside el lounge. Dock kan vara fullt data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 och du måste köpa innan checkin stänger för flighten.
 
Som nlu säger, inga problem att köpa airside. Dock kan det vara bra att kolla exakt vilken bokningsklass din biljett har då det kan påverka uppgraderingsmöjligheter. Dvs har du "fel" klass kan du inte uppgradera alt. inte använda avois för att uppgradera.
 
Det går utmärkt att köpa uppgradering airside, använd servicedisken vid rulltrapporna/hissarna som leder till tåget för T5B och T5C. Dock kan det vara kostsamt att göra uppgraderingen (fare difference) om de inte har något specialerbjudande. Spelar ingen roll om du är incheckad hela vägen eller inte, bara du inte har en alltför tight anslutning, dvs boarding får inte ha påbörjats.
 
När jag var på Galleries First i november och åkte till Beijing, frågade jag personalen på receptionen om det går att uppgradera med avios.

Då fick jag svar att det inte gick att uppgradera med avios efter man har checkat in men det går att köpa upgrade till nästa kabinklassen. Hon sa att priset för uppgraderingen skulle kosta 500 GBP från World Traveller Plus (Premium Economy) till Club World (Business class).

Hon sa också att köp av uppgradering kan man göra på service desk i undervåningen. Så antar jag att det finns sånt på airside.
 
Back
Top