Senaste nytt

Hur spenderar jag en fredagskväll i Hongkong på bästa sätt?

Först måste du bestämma var du ska bo under natten. Åk och lämna bagage direkt om du har något. Bor du vid flygplatsen skulle jag göra något liknande.
Åk in till Kowloon station med snabbtåget, ta därifrån en taxi till valfritt "turistmål" på kowloon, med gångavstånd ner till området runt Avenue of Stars. Gå sedan vidare till färjorna vid Star Ferry Pier och åk över till Hong Kong Island. Du kommer nu in mer eller mindre precis vid Lang Kwai Fong där allt hålligång är på kvällen. Börja med en drink/öl vid det lilla dryckesståndet som finns på piren (tidigare Pier 3 men har flyttat nu om jag förstått det rätt). Ta dig sedan upp till Lang Kwai Fong och ät på något trevligt ställe och titta på spektaklet. Som de andra nämnt kan Victoria Peak vara trevligt men då ska det vara klart väder för att man ska få ut något bra av det. Inge kul att stå i ett moln och titta på obefintlig utsikt.
 
Precis, direkt till The Peak vid klart väder, annars ta det lugnare åk till Kowlon ta Star ferry och mingla runt i vimmel och nattliv. Finns massa bra klubbar, vet dock inte hur lätt det är att komma in på tex. Tasmania Ballroom och de andra coola klubbarna om man inte är med någon VIP gäst som jag har haft som guide då jag har varit där. Sen när du tröttnar, ta en taxi tillbaka till hotellet, en god natts sömn och sen vidare.
 
Som övriga skrivit, vid klart väder, The Peak. Väl där rekommenderar jag att du tar en promenad ca 10-15 minuter utmed Lugard Road (som är en gångväg) så kommer till ett ställe med en spektakulär utsikt över HK. Funkar lika bra i dagsljus, som på kvällen. En lite mera avancerad variant är att ta sig upp till Victoria Peak Garden för att uppleva kontrasterna mot myllret nere i stan, eller vid Peak Galleria.
 
Med så lite tid hade jag antingen valt Peak Tram eller spontan barrunda med restaurangbesök i Mid-Levels längs de långa rulltrapporna.

Håller med! Du hinner lätt att ta Peak Tram på kvällen och sedan ner till Mid-Levels för några beer på barerna. Jag gjorde själv så i fredagskväll.

DSC_0017.JPG
DSC_0016.JPG
 
@anjak
Allt beror lite på vart du väljer att bo. Men att hinna med Peaken (om vädret gör det meningsfullt), en bra restaurang och ett antal fika-pauser är inget problem.

Om man är äventyrlig och din flight är i tid kan du hinna med sträcka 8 (Dragon's back) på Hong Kong trail. Ta i sådana fall buss 9 mot Shek O från Shau Kei Wan eller taxi. Om du är vid starten senast 17.00 hinner du till Big Wave Bay Beach innan mörkret.

@palmen Beer Bay är sedan flera månader tillbaka på Pir 3, de var stängda en dryg månad i April för renovering och återfanns då på pir 4 eller 5 i barform med begränsat utbud.

Håller med! Du hinner lätt att ta Peak Tram på kvällen och sedan ner till Mid-Levels för några beer på barerna. Jag gjorde själv så i fredagskväll.
Du borde ju mött upp med oss på lördagen. Vi var ute i LKF ett tag och sedan blev vi fast där när det blev ösregn vid 01.00.
 
Väder och vind spelar in... + var du bor. Men jag hade satsat på en five o'clock på ozone bar (ICC). Sedan ta en taxi till star ferry. Ta färjan till wan chai. Väl där över bron till närmaste mtr nedgång (följ skyltarna) åk till shau kei wan uppgång D2 ta först höger ned till vattnet. Där har du sedan en promenad längs vattnet som heter duga. Jag tycker att den bräcker the peak med råge. Efter ett tag kommer du till en rad barer/rest. där kan fu hugga en drink eller mat. Fortsätt tills dess du inte kan gå längs vattnet längre och gå sedan upp och ta mtr vid quarrybay station. Efter det åker du till wan chai , eller central (lkf, soho) och avslutar kvällen efter eget tycke.
 
Toppen