Hjälp mer ersättning - vad gäller!

dr-d

New member
Hej på er!

Jag har just varit en runda och surfat på Hawaii men jag har precis varit med om mitt livs värsta flygförseningar mm så jag skulle gärna vilja veta vad som gäller innan jag ger mig på Delta Airlines.



Så - detta var förutsättningarna.

Jag hade bokat en revenue biljett i Business ToR till Hawaii (CPH-CDG-LAX-HNL) tur och retur via Delta Airlines hemsida (flygningarna mellan CPH-CDG-LAX utförs av Air France, men som sagt biljett utfärdad av Delta.



Följande missöden uppstår



1) Första flyget från CPH-CDG blir inställt pga av stormen Otto - Konsekvens: Jag blir ombokad till samma flyg en dag senare och jag blir av med en semestterdag samt bränner 5000kr på en hotellnatt jag inte kan utnyttja. (Vidare har jag tagit in på hotell på Kastrup helt i onödan eftersom jag inte längre ska flyga 06.25 nästa morgon)



2) Efter varit försenad en dag avgår flyget som beräknat dagen efter och jag tar mig till LAX utan några problem - Väl på LAX dår jag besked om att flyget till HNL är 6 timmar försenat. Eftersom det innebär att min Layover utökas från 5 till 11 timmar bestämmer jag mig för att ta in på hotell. Efter 9 timmar på hotellet då jag checkat ut får jag besked om att flyget från LAX-HNL är inställt (maintenance issue)

Jag blir ombokad till nytt flyg dagen efter och iställer för att flyga till HNL blir jag routad via Maui med 7 timmars layover innan jag kan komma till HNL. - Konsekvens - jag betalar hotell i LAX, jag blir ytterligare ett dygn försenad och bränner därmed ytterligare 5000kr på ett hotell jag inte kunde utnyttja.



3) Hemresan ställs in 8 timmar innan avgång och de bokar om min hemresa till 3 dagar senare, eftersom jag inte kan stanna så länge bokar de iställer mig hem med United och SAS via San Fransisco - MEN iställer för att boka mig i business så bokar de mig i ekonomi.

Konsekvens: jag kommer hem samtidigt som jag skulle kommit hem men jag spenderar 17 timmars flygtid i ekonomi iställer för i business som jag betalt för.





Allt som allt, vad kan jag be om för kompensation här. Gäller EU direktiven för Delta? Vad gäller med avseende på försening pga av storm. Vad gäller med avseende på nedgradering till ekonomi och kan man claima kostnader för hotell som man betalt för men inte kunde utnyttja pga av föreningarna?



Mycket tacksam för input.



Jag kan meddela att jag uppgraderade min CDG_LAX till La Premiere och berättar gärna om det i en annan post.



Mvh

Dr.D
 
1. Du får ersättning för faktiska kostnader. Väder är oförutsett händelse. Du får inte heller ersättning för att du tagit ett hotell i onödan. Hade flyget gått som det skulle så hade du haft den utgiften ändå.



2. Tveksamt om du får ersättning för det hotellet. Det var ju ingen övernattning. Eftersom du tekniskt sett fortfarande är på samma resa tror jag inte det finns mer att hämta här.



3. Var hemresan Delta? I så fall gäller inte EU261 eftersom det är ett icke-eu bolag som börjar utanför EU. Du får kolla vilka regler Delta arbetar efter. Men vet att amerikanerna är avundsjuka på våra regler så förvänta dig inte mer än att de kanske ersätter nedgraderingen.



Kostnader för hotell du inte kunde utnyttja är en fråga hemförsäkringen.
 
Hej,



Tack - jag förstår inte riktigt hur du resonerar på punkt 2. Flyget ställdes in från LAX till HNL vilket gjorde att ny avgång var 16 timmar efter utsatt avgång, menar du att det inte skulle generera en hotellnatt? (detta hade alltså inget med stromen att göra utan att det hade en maintanence issue).



Gäller EU261 med avseende på denna försening då redsan påbörjades i EU Land (Danmark) eller gäller det inte för att det var ett segment som börjar i USA utfört med ett amerikanskt bolag (Delta)?



Mvh

Joel
 
Dr.D skrev:Hej,Tack - jag förstår inte riktigt hur du resonerar på punkt 2. Flyget ställdes in från LAX till HNL vilket gjorde att ny avgång var 16 timmar efter utsatt avgång, menar du att det inte skulle generera en hotellnatt? (detta hade alltså inget med stromen att göra utan att det hade en maintanence issue).Gäller EU261 med avseende på denna försening då redsan påbörjades i EU Land (Danmark) eller gäller det inte för att det var ett segment som börjar i USA utfört med ett amerikanskt bolag (Delta)?MvhJoelKlicka för att utvidga...


Du skrev att du först hade en lång väntan som sedan blev ännu längre och du därför valde att ta in på hotell. Du skrev inte det var över natten, så om det var det så är det en rimlig grej att be om återbetalning. Jag misstolkade dig som att du tagit in på hotell för det var trevligare att vänta där än på flygplatsen, och att du efter din utcheckning därifrån fått reda på att flyget blivit inställt och du blev ombokad till dagen efter. Och du valde då att ta in på hotell igen.



EU gäller för vägen dit då resan utfördes och påbörjades av ett EU-bolag.



Jag vet inte vilket bolag som sinkade dig på vägen hem men oavsett så blev du sinkad av ett icke-eu bolag i USA och då gäller inte EU-reglerna.



Hade det istället varit Air France som sinkade dig på vägen från LAX hade du kunnat få ersättning enligt reglerna.
 
Tack!

En kontrollfråga på vägen dit då jag antar att EU reglerna inte gäller vid försening pga väder. Hur är det då med förseningen i LAX, det är ju fortfarande på en resa startad i EU land men denna flygning skulle ju utföras av Delta från LAX till HNL. Är EU-reglerna tillämpliga eller ej på detta segment?



MVH
 
I och med att du fortfarande är på resa så borde de kostnaderna täckas av bolaget som sinkade dig först och det är ankomst till slutdestinationen som räknas. Rikta dina anspråk till AF och se vad som händer, eftersom allt är på samma bokning så borde det inte vara några problem.
 
Hachans skrev:I och med att du fortfarande är på resa så borde de kostnaderna täckas av bolaget som sinkade dig först och det är ankomst till slutdestinationen som räknas. Rikta dina anspråk till AF och se vad som händer, eftersom allt är på samma bokning så borde det inte vara några problem.Klicka för att utvidga...
Anledningarna till första förseningen är ju väder som rör Air France, så de lär inte betala något. Eller missar jag något här?
 
palmen skrev:Anledningarna till första förseningen är ju väder som rör Air France, så de lär inte betala något. Eller missar jag något här?Klicka för att utvidga...


Duty of care har de. Ingen förseningsersättning såklart.
 
Hachans skrev:Duty of care har de. Ingen förseningsersättning såklart.Klicka för att utvidga...
Absolut duty of care. Hotell som behövde bokas över natten pga inställda flyg ska de stå för.



Men som du skrev i början ser jag inte att det finns något case för någon annan ersättning, om inte ens egna försäkringar ger något.
 
Ni menar att ingen ersättning utgår för att de försenar ankomst till slutdestinationen med 24 timmar (förutom hotellnatt) och sen ingen ersättning för att nedgradering till ekonomi när man betalt för business?

Känns helt orimligt tycker jag, men visst bias i frågan såklart.



Men det kan ju inte vara rimligt att betala 70.000 kr för business och få en ekonomibiljett som kostat 12.000 och inte få ersättning för detta?
 
Har du ingen reseförsäkring via Kreditkort? T.ex. Amex? Oftast är det dom som är den verkliga räddaren i nöden här.
 
Dr.D skrev:Tack!En kontrollfråga på vägen dit då jag antar att EU reglerna inte gäller vid försening pga väder. Hur är det då med förseningen i LAX, det är ju fortfarande på en resa startad i EU land men denna flygning skulle ju utföras av Delta från LAX till HNL. Är EU-reglerna tillämpliga eller ej på detta segment?MVHKlicka för att utvidga...


There are pretty new rulings saying that a journey started in EU, ending outside EU is covered as long as all the flights are on the same ticket.





A couple of weeks ago, the European Union's top court ruled in favor of three plaintiffs who sued United Airlines for compensation for a 223-minute delay on a flight between Brussels and San Jose, California, via Newark. The passengers made a single reservation with Lufthansa via a travel agency, but the US carrier entirely operated the flight.



“Connecting flights that have been subject to a single booking must be regarded as constituting a whole for the purposes of passengers’ right to compensation.”




You could check this for more info https://simpleflying.com/eu-261-applied-to-non-eu-carriers/





Further





EU261 states



Any new right to compensation according to Article 7 will apply to the re-routed flight accepted under Article 8(1)(b) or (c) if it is also cancelled or delayed at arrival (see Section 4.4.11). The Commission recommends that options are clearly spelled out to passengers when assistance is to be provided.



So even if first flight was cancelled outside AFs control(weather).

The fact that you were rebooked to the next day, makes this a new route/journey where the reason for the original delay should not be taken into consideration according to EU261.

This should give you right to compensation of 600EUR from Delta on the segment LAX-HNL, if the delay was within their control



as an example I had return trip from the US with an European carrier, our original fligh was cancelled, got rebooked to the next day, also cancelled, got rebooked to next day, delayed over 4 hours. This gave me 3 EU261 compensations.





Not sure from what you write if the return is covered by EU261, but regarding downgrading it states







2. If an operating air carrier places a passenger in a class lower than that for which the ticket was purchased, it shall within seven days, by the means provided for in Article 7(3), reimburse



(a) 30 % of the price of the ticket for all flights of 1500 kilometres or less, or



(b) 50 % of the price of the ticket for all intra-Community flights of more than 1500 kilometres, except flights between the European territory of the Member States and the French overseas departments, and for all other flights between 1500 and 3500 kilometres, or



(c) 75 % of the price of the ticket for all flights not falling under (a) or (b), including flights between the European territory of the Member States and the French overseas departments.




If it is not within Eu261 I am not sure how Delta will handle downgrade compensation, if paid by credit card, maybe consider complaining to them/chargeback claim, for not getting what you paid for, that would at least make Delta take it seriously.



Also your travel insurance could or should cover some of the hotel expense cost if you dont want to argue with the airlines.
 
Hachans skrev:Duty of care har de. Ingen förseningsersättning såklart.Klicka för att utvidga...



palmen skrev:palmen skrev:Anledningarna till första förseningen är ju väder som rör Air France, så de lär inte betala något. Eller missar jag något här?Klicka för att utvidga...Klicka för att utvidga...


EU261 states



Any new right to compensation according to Article 7 will apply to the re-routed flight accepted under Article 8(1)(b) or (c) if it is also cancelled or delayed at arrival (see Section 4.4.11). The Commission recommends that options are clearly spelled out to passengers when assistance is to be provided.



His first flight was cancelled due to weather, which of course is not eglible for compensation, but as he has been rebooked to new fligts, his right to compensation is "reset" for the new journey.





Say you have a flight ARN-ORD and it get cancelled due to weather, no compensation is owed, but you get rebooked according to Article 8 to another flight(same or other carrier), and that flight also get cancelled or delayed, and the reason for this cancellation or delay is within the carrier control, you are eglible for compensation for the new flight
 
Dr.D skrev:Ni menar att ingen ersättning utgår för att de försenar ankomst till slutdestinationen med 24 timmar (förutom hotellnatt) och sen ingen ersättning för att nedgradering till ekonomi när man betalt för business?Känns helt orimligt tycker jag, men visst bias i frågan såklart.Men det kan ju inte vara rimligt att betala 70.000 kr för business och få en ekonomibiljett som kostat 12.000 och inte få ersättning för detta?Klicka för att utvidga...


Ingen kompensation enligt EU-reglerna på utresa. Du har rätt att få igen utlägg för de kostnader som uppkommit på grund av förseningen. Men inte för de uteblivna nätterna etc det är eventuellt en fråga för din reseförsäkring.



På nedgraderingen på vägen hem lyder du under amerikansk lag inte under eu-förordningar, vilken i princip lämpar över alla såna frågor på flygbolagets välvilja, så du får börja med att kontakta Delta, men via eu-lagstiftningen finns inget att hämta.



De rättsfall som någon annan skriver om är inte jämförbara anser jag.
 
Back
Top