Senaste nytt

Det beste i glasset i 40.000 fot

Redaksjonen

Medlem
unnamed13-564x211.jpg

Passasjerer i business Class ombord på Singapore Airlines flyvninger vil nå kunne nyet et glass av det som er kåret til verdens beste non vintage Champagne.

– Dette høres nesten ut til å være i overkant jålete, salgssjef Henrik Hanevold i Singapore Airlines Norge?

– Tvertimot mener vi at de to er som skapt for hverandre, og vil oppleves som en spesielt god kombinasjon på 10.000 meters høyde, sprudler han og lover noe helt utenom det vanlige. Vi har valgt nettopp denne Champagnen, fordi den er kraftig og gir mye smak, og derfor egner seg spesielt godt i de høyere luftlag, der smaksløkene svekkes.

Det produktet det er snakk om har navnet Charles Heidsieck Champagne og er nylig blitt kronet som «best non vintage champagne in the world» under The Champagne & Sparkling Wine World Championship i London. Dette er ikke første og eneste gangen produktet er blitt hedret.

Fagbladet Aperitif skriver at «den er verdt hver krone». Det vil si en flaske på Vinmonopolet for 430 kroner. Så man kan kanskje innbille seg at man prøvesitter flyselskapets businessklasse ved å sette seg med et glass hjemme i godstolen.

– I så fall håper jeg det vil friste til å oppleve hvor langt vi er villige til å gå for å tilfredsstille kresne gjester, sier Hanevold.

Totalt serveres det over 220 000 flasker Champagne per år hos Singapore Airlines – eller 603 flasker daglig. Hvorav 170 000 flasker i Business Class.

– Det blir over 600 flasker Champagne hver eneste dag, og med et så stort volum er det ekstra viktig å velge riktig. Når vi nå igjen serverer nettopp Charles Heidsieck Champagne er det ikke minst fordi mange av våre passasjerer har ønsket det. Det er jo fortsatt et snev av tradisjonsrik glamour over å nyte et glass god Champagne høyt over skyene på vei mot eksotiske reisemål, avslutter Hanevold med et smil.

Den norske importøren er ikke mindre stolt enn flyselskapet:

– Vi har et veletablert forhold til produsenten og opplever Charles Heidsieck som ytterst seriøs og kravstor til egne produkter, sier daglig leder Hege Pedersen-Fröjd i Chaeos Wine & Spirits. Hun berømmer spesielt firmaet for å ha mer reservevin enn de aller fleste konkurrenter. Dessuten for å ha så lang tid som fem år på bunnfall, hvilket er uvanlig lenge og bidrar til høy kvalitet.

Fakta om Charles Heidsieck

Charles Heidsieck utmerker seg ved en liten årlig produksjon på rundt en halv million flasker, bestående av en blanding av 60 forskjellige Cru og hele 40 prosent reservevin. Det er nettopp den høye andelen reservevin med en gjennomsnittsalder på 10 år som gir Champagnen en så kompleks, elegant og rik stil. Druer fra produsentens 50 egne vinmarker i Côte des Blanc og Montagne de Reims kombineres med druer fra flere av de mest velrennomerte dyrkene i Champagne. De ferdige flaskene ligger lagret i minimum fem år før de er klare for markedet. Huset ble grunnlagt i 1851 av Charles Heidsieck, en frisinnet visjonær som satte Champagne på kartet i USA og fikk kallenavnet Champagne Charlie av sine kunder.

Les mer >>
 
Toppen