Använder du underhållningssystemet på långflygningar?

Hörlurararna är i, med dokumentärer och/eller musik. IFE tror jag aldrig jag har försökt mig på..... Ipad o datorn är också avslagna.



Kartorna kan ju vara ett tidsfördriv, men det räcker bra med gemensamma skärmar i taket.....På var tredje rad (eller hur tätt sitter de?), som i ekonomiklass.
 
Använder IFEn mest till för att kolla på nya filmer som jag missat på bio och som inte dykt upp på nätet..... Sen är kartfunktionen trevligt att ha också. Men jag har alltid min platta och dator med mig om det inte finns något roligt.
 
IFE ? Aldrig et højt kriterie for at vælge flyeller klasse. Service ombord p(mad, drikke, plads) prioriterer jeg 10 gange højere.
 
Lyssnar på musik och då gäller två kanaler, "hästjazz" och klassiskt att lyssna på till en bok.



Numera sker nästan alla resor tillsammans med hustrun och då blir det att njuta av maten om det går samt vinet. Då behövs inget underhållssystem. Kartan vill jag dock ha lite koll på så den brukar vara på.
 
Jag har oftast bara kartan på förutom när jag äter då jag brukar kolla på en serie. Oftast Big band, family guy eller liknande som är 20min.
 
Använder den så länge det är god kvalité. Ser gärna en film eller två, samt en av dokumentärerna om apor som oftast finns data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Använder mest bara kartan och kamerorna. Brukar bli irriterad på den dåliga kvalitén på bilden, så det blir bok, ljudbok eller musik.
 
Är det en dagsflygning använder jag IFE hela resan, i synnerhet om det finns intressanta filmer som jag tidigare inte sett. Brukar kolla upp entertainment guiden i förväg, så att jag sparar filmerna till flygningen. Finns inget bättre än att koppla av med en skön art house och några glas Champagne.



Är det en nattflygning struntar jag i IFE.
 
Brukar ofta slötitta på något vad som helst. Det är bekvämare om man sitter och halvsover med ife än plattan - den vet man inte alltid riktigt var den landar alltid när man faktiskt somnar data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Men jag bryr mig inte speciellt mycket om den inte fungerar (förutom att man kan få poäng/miles i kompensation så man måste ju testa data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7), och skulle inte använda det som kriterier för att välja bolag...
 
Om det finns någon film eller TV progam som verkar intressant brukar jag nyttja IFEn. Annars blir det musik ifrån iPad och någon bok.
 
Det händer absolut - även om jag (liksom @agehall) ibland är fundersam hur de kan skapa så dålig bildkvalitet även när skärmarna är helt ok (vilket diskuterades i en annan tråd).



Brukar kunna plöja igenom några avsnitt av någon serie som jag missat (nu senast en uppsjö avsnitt av Brooklyn 911)
 
Använder bara kartan/flyginfon.



Tiden spenderas med att umgås med med min bättre hälft (eftersom vi åker ihop) och inmundiga all mat och dryck som erbjuds tills det är dags att lägga sig platt och sova.
 
Tittar alltid på film eftersom jag aldrig har ro att gå på bio eller glo på tv hemma. Därför är en majoritet av det jag har sett i filmväg ombord på ett plan de senaste åren. Annars njuter jag av att bara vara om bord.
 
Kartan brukar vara på tills måltiden är över. Sitter ogärna med hörlurar på då det är rätt så frekvent kommunikation med FA under måltid i C/F. Sedan åker det på någon film som inte har hunnit komma till Netflix/Viaplay vilket är det enda jag i princip ser på hemma - brukar inte vara några problem att hitta filmer att se. ;-)
 
Jag är väldigt dålig på att se på film på andra ställen än ombord på plan, så för min del brukar det oftast finnas ett antal filmer av intresse varje flygning. Kartan används också frekvent, ibland kan man komma på sig själv med att titta på kartbilderna i 30 minuter data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Äger ingen laptop eller tablet så för min del finns det inte så mycket annan underhållning om man inte har en bok/tidning med sig.
 
Back
Top